En ole ikinä ymmärtänyt tuota järjestötoimintaa. Mitä niissä nykyisin oikein puuhataan? Suurimmalla osalla ihmisistä on oikeasti se käsitys, että siellä vain pidetään kokouksia. Ja nähdään niitä omia kouluaikaisia kavereita. Näön vuoksi pidetään jossain hyväntekeväisyystorilla kojua, jonka tulot annetaan vanhainkodille.
Nykyisin ihmisillä on työpaikoilla ihan riittävästi kokouksia ja koulutuspäiviä. Ei kiinnosta pätkääkään mennä johonkin järjestöön, joka ilmoittaa lehdessä että "vuosikokouksessa käsitellään sääntömääräiset asiat".
Joskus 20-luvuilla järjestöillä oli kai ihan oikeasti tekemistä. Suojeluskunnissa harjoiteltiin taktiikkaa. Martat opetti miten ruokaa tehdään ym. Nykyisin järjestökenttä on ihan hukassa.
Järjestöihin pyydetään tärkeitä ihmisiä, jotta voidaan kehua että istuttiin iltaa niiden kanssa. Johtuuko järjestöjen suuri määrä siitä, että jokaiselle kunnnanvaltuutetulle pitää löytyä nimellinen "sidosryhmä" eli hallituspaikka jossain hengettömässä paikallisjärjestössä.
järjestötoiminta
1
623
Vastaukset
- järjestötoiminnasta
Kirjoittaja ei näköjään tunne järjestökenttää. Aikoinaan yhdistystoiminta oli hyvinkin vilkasta päinvastoin kuin nykyisin. Yksi syy lienee kiireinen työtahti ja jonkinlainen erakoituminen. Kokouksia joudutaan ilman muuta pitämään mutta he ovat harvoin toiminnan päätarkoitus. Suomessa on lukemattomia erilaisia yhdistyksiä harrastustoimintaan. Yhdistykset tekevät tärkeää työtä nuorten parissa. Vaikea olisi kuvitella Suomen urheilumainetta ilman yhdistysten vapaaehtoisia.
Yhdistyksiä löytyy laidasta laitaan. Ihmettelen vaan eikö niistä löydy mitään positiivistä!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun453151Kova karman laki
Karman lain kautta pahantekijä tehdessään pahaa toteuttaa koston ja rangaistuksen sille jolle pahaa on tehty. Tämä tarko5081917Päivieni piristys, missä olet?
Toit iloa ja valoa mun elämään ☀️ Nyt mennyt kohta viikko ettei ole nähty. Kaipaan nähdä sua silti ja pelkään vaikka tei171900Näen jatkuvasti Sompasaunalla alastomia miehiä ja naisia
jotka menevät siihen viereiseen rantaan myös uimaan alasti. Sompasaunat on siis Mustikkamaalla Helsingissä, ja kuljen si791702- 181512
Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo431388- 261322
Millainen kaivattusi luonne on?
Millaisia luonteenpiirteitä arvostat kaivatussa? Oletteko samanlaisia luonteeltanne?901319Helena ja Mikko Koivun ero jatkuu edelleen ja loppua ei näy.
Voi eikä, miksi menee noin vaikeaksi avioero ja sopua ei tää ex- pari vaan saa.1161157UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista LPR:ssa
Ilta-Sanomissa oli uutinen. Metsäyhtiö UPM suunnittelee paperintuotannon lopettamista Kaukaan-tehtaalla Lappeenrannassa1111135