Kannettavani on Fujitsu Siemens Amilo LI 2727, n. vuoden vanha kone. Käyttiksenä Vista.
Ongelmana on että kun nytkin kirjoitan tekstiä, välilyöntinäppäintä käyttäessäni kursori "karkaa" eli lähtee itsestään liikkumaan eikä pysähdy kuin askelpalauttimella. Kerran Wordissa kokeilin, etten pysäyttänyt sitä laisinkaan, mutta kun merkkilukema näytön alareunassa alkoi lähennellä tuhatta, oli pakko tuoda taas kursori takaisin.
Hermot alkaa mennä, ei tällaisella jaksa kauaa työskennellä.
Muilla vastaavia ongelmia ja ennen kaikkea ratkaisuja???
Ongelmana on että kun nytkin kirjoitan tekstiä, välilyöntinäppäintä käyttäessäni kursori "karkaa" eli lähtee itsestään liikkumaan eikä pysähdy kuin askelpalauttimella. Kerran Wordissa kokeilin, etten pysäyttänyt sitä laisinkaan, mutta kun merkkilukema näytön alareunassa alkoi lähennellä tuhatta, oli pakko tuoda taas kursori takaisin.
Hermot alkaa mennä, ei tällaisella jaksa kauaa työskennellä.
Muilla vastaavia ongelmia ja ennen kaikkea ratkaisuja???
Vastaukset 8
Vanhimmat
että kun kirjoitan jotain, kursori saattaa mennä ylemmälle riville. Siinä sitten kirjoittelen ja aikojen kuluttua huomaan miten on käynyt. Kannettava minulla on ollut kuukauden verran. Tässä on Vista. Edellinen oli pöytäkone, siinä oli Xp. Siinä ei ikinä tapahtunut tuolla tavalla. Olenkin oppinut nyt katsomaan vähän väliä mitä kirjoitan ja mitä kone kirjoittaa. Mitä vähemmän menee väärin, sitä helpompi korjata. Amilo on minullakin, mutta eri versio.
Mulla alkoi Amilo D1845 näppis temppuilla. Käytin sitten ulkoista näppistä.
Mutta täytyy sanoa, että tuo Amilo oli ehkä paskin tietokone, mitä mulla on ollut. Tuuletin huusi korviahuumaavalla metelillä, myös puhdistuksen jälkeen.
Kone kävi kuumana jo uutena, ilmeisesti kyseessä oli ominaisuus, koska siitä varoitettiin jo käyttöohjeissa ja koneen alapinnalla.
Lisäksi kone saattoi täysin ennalta-arvaamatta yhtäkkiä sammua. Tämä oli joku, ilmeisesti bios-päivityksen mukana tullut bugi,koska se ilmeni ainoastaan sen jälkeen, kun kone oli "laitettu nukkumaan" ja käynnistetty sen jälkeen uudelleen.
Joissain koneissa tasihiiren voi ottaa pois käytöstä. Etsikääs päivitystä tasohiiren hallintaohjelmaan.
pois käytöstä. Olen ottanut näppäimiäkin irti, putsannut ja aluksi näyttikin auttavan, mutta kun taas käynnisti koneen uudestaan, kursori mennä viipotti jo salasana-kentässä omia menojaan!
Turhauttavaa, kun ei tiedä, mistä etsiä vikaa!?
Nimittäin jos takuu on jo ehtinyt mennä umpeen, voinkin hommata ulkoisen näppäimistön.
Aika hyvin lämpenee tosiaan minunkin Amilo ja kovaa meteliä myös pitää. Todennäköisesti taitaa jäädä täällä myös viimeiseksi Amiloksi.
Tuntuu siltä, että se välinäppäin jää jumiin ja alkaa toistamaan itseään. Katso ettei siellä ole roskia jumittamassa. Muuten menee laitevian puolelle ja takuukorjaukseen, jos se on voimassa.
Mutta konehan oli niin halpa, olihan?
ja vielä valitettavampaa, että sain se lahjaksi. Epäilin itsekin näppäintä ja otin välilyönnin irti ja putsasin. Välilyönti toimikin ihan ok, mutta sittenpä yläpuolella olevien kirjainten (c,v,b,n,m,pilkku) lisäyksen jälkeen kursori lähti viipottamaan omia menojaan! Jotenkin alkaa vaikuttamaan, että vika on näppäimistössä jossain syvemmällä. Ihan kun näppäimistö olisi liian "herkkä", sillä välillä kun sormeni vain "on valmiina" välilyöntinäppäimen päällä (siis koskettaa hiuksen hienosti näppäintä), kursori lähtee likkeelle!
Täytyy kaivaa lähetyspapereita esille ja toivoa, että takuu on vielä voimassa. Harmittaa vaan, kun olen kuullut, että tällainen ongelma olisi tyyppivika Fujitsun koneissa. Toivottavasti näin ei ole.
huollossa ja näppäimistö vaihdettiin. Nyt toistaiseksi tuntuu toimivan moitteettomasti ja itse näppäimistökin tuntuu aivan erilaiselta kuin alkuperäinen, paljon jämäkämmältä.
Loppu hyvin kaikki hyvin, toistaiseksi (ainahan noissa masinoissa huolta riittää...).