MISSÄ MIGUELILLA SIJAITSEE UIMAKELPOISET LÄMMIN/KUUMAVETISET LÄHTEET TAI LAMMET JA ONKO
PALJON MAINOSTET PUTOKUSET SAMALLA SUUNNALLA ?
uiminen
1
672
Vastaukset
Tunnetuin kuumista lähteistä lienee Termas da Ferraria São Miguelin saaren luoteiskärjessä Ginetesissä lähellä Sete Cidadesin kaksoisjärviä. Useimpiin karttoihin on merkitty alueella ainakin Ponta da Ferrarian näköalapaikka majakoineen.
Alla kolme linkkiä aiheeseen. Ensimmäinen vie Trip Advisorin sivuille, joissa muutamat matkailijat kertovat kokemuksistaan paikasta.
Toisesta aukeaa video, joka kertoo alueesta linnunsilmin ja viimeine vie sitten ihan altaaseen.
http://www.tripadvisor.com/Search?returnTo=__2F__&q=ferraria&sub-search.x=15&sub-search.y=9&sub-search=Go&geo=1
http://www.acorestube.com/video/660/Parapente-na-Ferraria
http://www.youtube.com/watch?v=cnjoniT4oqg
Alue on vielä käytännöllisesti katsoen luonnontilassa ja sen kehittämisestä on kirjoitettu lehdissä vuosikausia.
Useimmat Azorien käyjät ovat ilmeisesti tutustuneet Furnasissa Terra Nostran puutarhassa sijaitsevaan mineraalivesialtaaseen, johon vesi johdetaan lähistöltä. Allas on suhteellisen suuri ja antaa mielestäni ainakin hiljaisina aikoina mahdollisuuden ihan uimiseen eikä pelkästään pulikoimiseen. Tämä saattaa olla makuasia.
Alla linkki yhteen Terra Nostran puutarhasta kertovaan videoon, jossa allas näkyy ihan alussa. Ulkomaisille matkailijoille allasta myydään nuoruuden lähteenä.
http://www.youtube.com/watch?v=QYK4iDW1yS0
Lisää videoita aiheesta löytynee sekä Youtubesta (www.youtube.com) että Acorestubesta (www.acorestube.com).
Furnasissa on mahdollisuus pulikoimiseen vulkaanisessa mineraalivedessä myös Poça Dona Beijan alueella, joka sijaitsee kylän keskustan tuntumassa. Alue on hiljattain kunnostettu ja saattaa näkyä joissakin Furnasista kertovissa videoissa. Sekä Acorestubesta että Youtubesta löytyy paikasta kertova video, mutta se on kuvattu ennen alueen kunnostusta.
Monet matkailijat käyvät kastautumassa Caldeira Velhan kuumavesilähteessä.
Myös Ribeira Quentessä on ranta-alueella kuumavesilähde (siitä nimi Ribeira Quente), mutta sen matkailijakäytössä hyödyntämisessä minulla ei ole tietoa. Ribeira Quente sijaitsee samassa Povoçãon kunnassa kuin Furnas.
Tunnetuin tai vähintään kuvatuin putouksista lienee Achadassa (Nordeste) Ribeira dos Calderõesin puistoalueella. Nordestessä Salgassa sijaitsevalta Salto da Farinhan näköalapiakalla voi myös ihailla putousta.
Tässä linkki ammattimaiseen videoon, joka kertoo Nordestestä:
http://www.youtube.com/watch?v=p90Oy4EI5Ws
Pieniä putouksia näkyy lisäksi tien varrella kuljettaessa Furnasista Ribeira Quenteen, sillä tie kulkee rotkossa/kapeassa laaksossa.
Meriveden lämpötila vaihtelee Azoreilla vuositasossa haarukassa 16-24. Loppukesästä saatetaan mitata lukemia aina 26 C:een saakka.
Yllämainittu Achadassa Nordestessä sijaitseva putous ei ole kovin kaukana Furnasista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nainen, yrittäessäsi olla vahva olet heikoksi tullut
Tiedätkö mitä todellinen vahvuus on? Selviätkö, kun valtakunnat kukistuvat? Miten suojaudut kun menetät kaiken? :/2131742Miettimisen aihetta.
Kannattaa yrittää vain niitä oman tasoisia miehiä. Eli tiputa ittes maan pinnalle. Tiedoksi naiselle mieheltä.1411465- 761303
- 541183
- 741075
Kesän odotuksia hyrynsalmella
Kyllä kesällä hyrynsalmellakin on mahdollisuus osallistua kylän menoon monella tavalla . On kaunislehdon talomuseolla81012- 1091009
Nainen miltä tuntuu olla ainoa nainen Suomessa, joka kelpaa ja on yheen sopiva minulle
Sydämeni on kuin muuri, valtavat piikkimuurit, luottamusongelmat, ulkonäkövaatimukset, persoonavaatimukset ja älykkyysva55980Just nyt mä
En haluais sanoa sulle mitään. Voisi vaikka istua vierekkäin hiljaa. Ehkä nojaten toisiimme. Tai maata vierekkäin, ilman53880- 82850