Camping alueiden kesähinnoittelu on karannut käsistä. Perushinnan vielä ymmärtää n. 13-14e, mutta että hlömaksut (4e/hlö) on toisen mokoman päälle (4hlöä) sähkö 4-5e/vrk. Matkaileva 4hlön perhe 10vrk kiertelemässä maatamme, niin leirintämaksuihin menee n.280e. Ei hyvän tähden oo enää ryöstöllä rajaa! Kohtuullinen hlö maksu ois 1e ja sähkö 1-2e. Tuota korkeampia hintoja ei voi perustella mitenkään. Erityisesti tuota sähkön hintaa varsinkaan, kun sekin on laskenut viime aikoina. 15-20e vois olla sellainen siedettävä pakettihinta autokunnalle. Toki kohtuullisiakin alueita vielä löytyy, mutta es. Top Camping on ihan pilvissä, kaukana perheystävällisestä hinnoittelusta.
Hinnoittelu
karannut.
31545
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Huvipuistojen leirintäalueet rahastavat todellakin, 4-hlön perhe, vrk maksu sähköllä mitä katselin tuossa niin paras hinta taisi olla 58 eur... No huh. Olen samaa mieltä että 15-20 eur olisi sopiva ja jos haluaa käyttää saunaa niin saunasta erikseen sitten tai varaa tilaussaunan perheelle (monisa toimivissa paikoissa n.20 tunti). Meilläkin on haussa asiallinen alue jonkin huvipuistoalueen vaikutusalueelta, ehkä noin 50km säteellä mutta kohtuuhinnoin.
menkää sinne ni tiette mitä rahastus on,2 aikuista ja 3 lasta,liput 140€ päivä,,,,,,,,,,,,,,,,,,,pieni kolmos olut 5.5€,näsinneulassa halvin ruoka annos 27€,mutta karavaanareitten täytyski saada kaikki ilmatteeks,,,,,.15€ pv siedettevä hinta voi perkele,tuon autoni heti sun pihaas läpivuoden sillä hinnalla ku saan vessat suihkut sähköt vakuutukset leikkitelineet grillit uimarannat jätehuollon ja paljo muuta mistä ette tiä mitää mistä yrittäjät maksaa
Jokainen matkailija tekee itse valintansa mihin karavaaninsa pysäyttää. Suomen maasta löytyy mainitsemaasi edullista pientä aluetta vaatimattomilla palveluilla ja edullisemmilla hinnoilla ja sitten löytyy matkailukeskuksista ja huvipuistojen lähettyviltä isoja korkeatasoisempia alueita, joiden sijainti ja palvelutarjonta on em. edullisiin alueisiin verrattuna toisenlainen. Kun palvelutarjontaan, monipuolisuuteen ja infraan on panostettu, on alueella mielestäni oikeus myös hinnoitella palvelunsa korkeammin. Aina voit valita edullisemman ja pienemmän alueen syrjäiseltä paikalta, jos et halua palveluista maksaa. Tässäkään touhussa hyvää ei saa halvalla.
Oikein riipii kuunnella joitakin edellämenijöitä lähtöpäivänä maksujonossa, kun valitetaan lähtiessä henkilökunnalle että onpa kallista. Olisit hyvänen aika ajanut ohi ja valinnut edullisemman alueen! Nuo mainitsemasi 1 € henkilö- ja sähkömaksut taitavat olla aika hatusta vedettyjä. Vähänkin liiketoiminnasta tajuava tietää, että jo pelkät ALV: t vievät sievoisen summan majoitusmaksusta, puhumattakaan henkilöstö- ja ylläpitokustannuksista! . Jätä hinnoittelupolitiikka sellaisille jotka sen osaavat ja tee valintoja kuluttajana ostamalla sellaisia palveluita joita haluat ja jotka sopivat perheesi matkabudjettiin.
Mukavia leirintähetkiä!