Hiihtäjän nopeusharjoittelu

hiihtäjä

Minkälaisia harjoitteita kannattaa tehdä nopeusominaisuuksien parantamiseksi? Kuinka monta kertaa viikossa pitää harjoitella nopeutta että se on kehittävää? Millaisiin asioihin voisi keskittyä esim. puntilla? Talvella olen tehnyt suksilla sellaisia about 10-15sek spurtteja erilaisiin maastoihin jollain 3-5min palautuksilla. Eli millaisilla harjoitteilla lähtee sprintit kulkemaan kuitenkin niin että se ei ole liikaa pois normaalimatkoista kun en puhtaaksi sprintteriksi ole ryhtymässä.

Olen 17v mies/poika hiihtäjä ja harjoittelen tavallisesti n.8-16h viikossa

5

3805

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • harjoitteita

      En ole vuosiin osallistunut harjoitusohjelmien tekoon, mutta ajattelin kuitenkin vastata aloittajan viestiin.
      Ensinnäkin esittäisin, että hakeudut (luultavasti oletkin jo) johonkin paikkakuntasi hiihtoseuraan. Heillä on valmennuskursseja käyneitä henkilöitä ringissään.
      Toisekseen nopeutta tulee harjoittaa/kehittää hyvinkin monipuolisesti nopeus-nopeusvoima-nopeuskestävyys jne vaativat omat tietynlaiset harjoitteet.
      10-15sek veto on lyhyt eikä ainakaan vaadi 3-5min palautusta. Maksimaalisenhapenoton harjoite =3min veto vaatisi tuollaisen palautumisen. Tiettyä nopeuskestävyyttä harjoittaisin 1min veto/1min palautus, sykkeestä seuraamalla löydät itselle ideaalin palautumisajan.
      Irtiottoa/rytminvaihtoa/loppukiriä harjoittelisin tuollaisilla 10-30sek rypistyksillä/"vauhtileikittelyllä".
      Mutta, minun neuvoni ovat jo liki 20 vuotta sitten käytössä olleita harjotteita. Tosin silloin luisteluhiihdettiin ja perinteistä hierrettiin ihan samallalailla kuin nykyäänkin.

    • harjoitteita.

      Kesällä hermotus kuntoon urheilukentällä. Kaikenlaiset nopeat askellusharjoitukset kuvioon mukaan. Nopeusominaisuuksien harjoittelu ei ole luontevinta sukset jalassa, koska sukset haittava elementti,eikä taajuutta saada riittävän tiheäksi.

    • hiihtäjä

      Kiitos hyvistä vinkeistä vastanneille! Lisää vastauksia vaan tulemaan. :P

    • Anonyymi

      Nopeutta pitäisi harjoitella mahdollisimman monipuolisesti. 15 sekunnin vedotkin, jos nopeutta haetaan on liian pitkiä. Lisäksi "Nopeus" ja "Nopeuskestävyys" on kaksi eriasiaa. Kannattaa miettiä mitä haluat harjoitettavan.

      Suksilla varioisin nopeutta erimittaisilla (5-20 sekuntia) vedoilla jotenkin tämän tyylisesti.

      5-8 sekunnin vedot 100% puristuksella.
      10-15 sekunnin vedot 95% kiinnittäen huomiota tekniikkaan.
      20 sekunnin vedot kiihdyttäen maksimiin. Huomio myös tekniikkaan.

      Kaikissa palautuminen 2-2,5 minuuttia jotta lihaksen energiavarastot ehtivät tulla täyteen, jotta nopeuden kehittämisestä on jotain hyötyä tuossa harjoituksessa.

      Harjoitus pitää tehdä levänneesen elimistöön eli mielellään lepopäivän jälkeen heti tai jos ei onnistu niin kevyen harjoituspäivän jälkeen nukutun yön yli heti aamulla.

    • Anonyymi00005

      Musti haki nopeutta hiihtämällä alamäkeen ja sitä myös. Sillä se Sotsin parisprintti voitettiin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      52
      1063
    2. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      22
      1040
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      514
      838
    4. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      50
      824
    5. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      46
      725
    6. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      37
      659
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      30
      616
    8. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      181
      605
    9. Muistatko Mikkelin panttivankidraaman?

      Uusi draamasarja järkyttävästä tapauksesta on tulossa. Tositapahtumiin perustuva sarja ammentaa vuoden 1986 Mikkelin pan
      Maailman menoa
      61
      596
    10. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      560
    Aihe