Onko kellään syntynyt lapsi rv24 tai vähän yli ja onko selvinnyt?Itse olen rv24 5 ja kauhee pelko että syntyy ennen aikojansa,on tullut "nestettä" alapäästä mutta ei ilmeisesti virtsaa?Supistuksia ei ole ollut enkä ole soittanut neuvolaan kysyäkseni asiasta koska en halua mihinkään sairaalaan makaamaan :P Painen tunne on ollut todella alhaalla mahassa :P ?? Kertokaa kokemuksianne aikaisin syntyneistä vauvoista? kiitos :)
rv24-37
4
1916
Vastaukset
- Kokemusta on
Kokemusta on aikaisin syntyneestä vauvasta.
En tiedä ikääsi tai järjenjuoksuasi, mutta kolahti tuo "en ole soittanut neuvolaan kysyäkseni asiasta koska en halua mihinkään sairaalaan lepäämään". Usko pois, haluat mielummin itsesi ja lapsesi osalta sairaalaan lepäämään, kuin synnyttämään ennen aikojaan tulevan keskosen.
Järki käteen. Äly hoi. - saada
lähemmäs 30viikkoa, ja on vielä sittenkin todella pieni. Toivottavasti otit jo eilen kuitenkin neuvolaan yhteyttä, tai viimeistään tänään, koska se märkä joka vuotaa saattaa hyvinkin olla lapsivettä.
- raskausviikolla 32 ollaan...
Tota noin, toivottavasti tosiaan otit/otat neuvolaan tai sairaalaan naistentautien puolelle yhteyttä!!! Mitä nyt oon kuullu, niin näillä viikoilla syntyneillä lapsilla on juuri se 50/50 mahdollisuudet...? Plus kaikki mahd sairaudet ym vammat saattaa tulla... Joten eiköhän sinne sairaalaan, jos todetaan että neste on lapsivettä? (nopeasti se testataan, itselläni oli samaa vaivaa, osoittautui vaan runsaammaksi valkovuodoksi.) Oletko tuntenut liikettä ym? Mikä on muuten yleisvointi?
- että ihan kotona mietit
jos vauvasi merkitsee sinulle mitään, hakeudu sairaalaan. Ei tuo nyt ihan normaalia ole!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks1943859Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t512742Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per741300Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu151250Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va101159- 46934
Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 2020931- 41847
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt212813Kyllä oli tuas maukkaan näköinen herkkupöytä
Mehta Manin uudenvuoden vastaanottajaisissa: kaöjoo ja nakkia ainakin. Savukallookin tais olla ja sinkkua56680