kone huutaa, ei käynnistä windowsia

kone käynnistyy normaalisti muuten, mutta kun se saa ladattua windowsin (vista) niin se sammuttaa koko koneen ja rupeaa huutamaan "piipaa" -ääntä.
kone on kyllä vanha, mutta hyvin toiminut tähän asti.

mahdolliset avunannot otetaan avosylin vastaan.
kiitos!
2202
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Tietynmerkkiset vanhemman mallin koneet ylikuumentuessaan kuulostavat ambulanssilta hälytysajossa. ;)

Joku tuuletin kai hajonnut tai jäähdytyssäleiköt täysin tukossa pölystä.

Äänestä

Elikkäs.. ihan ensimmäiseksi kannattaa pölyt ottaa koneen sisältä veks.
* Kansi auki
* Paineilmalla tai vastaavalla varovasti pölyt pois suorittimesta ja muista komponenteista, sekä tuulettimista..

toinen vaihtoehto on, että joku komponentti hajoamassa ja vetelee tällä hetkellä viimeisiään..
Tesmipä ekaks ne pölyt. ;>

Äänestä

Kommentoi aloitusta


freak] kirjoitti:

kone käynnistyy normaalisti muuten, mutta kun se saa ladattua windowsin (vista) niin se sammuttaa koko koneen ja rupeaa huutamaan "piipaa" -ääntä.
kone on kyllä vanha, mutta hyvin toiminut tähän asti.

mahdolliset avunannot otetaan avosylin vastaan.
kiitos!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu