ponttilauta lattia

Onko mitään hyötyä laittaa koolinkien päälle n.2mm paksuinen huopakaistale.Auttasiko se ehkä myöhemmin ilmenevään lattian narinaan ja pehmentäisikö se askelääniä? Lattia tulee omakotitaloon jossa on koolinkilattiat ja ei viitsisi tehdä turhaa työtä jos huovan laitosta ei olisi mitään hyötyä.
82008
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Kun naulaat koolinkeihin kiinni, niin ei narise. 10 vuoden kokemus suurehkolta mökiltä.
Narina edellyttäisi liikettä koolinkien suhteen, ja hyvin naulatussa lattiasa sitä ei ole.
Askelääniinkään tuskin on vaikutusta. Pinnan kovuus vaikuttaa niihin. Tietysti myös jalkineet.
Parketti tuppaa narisemaan.

Äänestä

pistä muovimattoa niin mä ainakin teen töissä kun lankkulattioita teen.

Äänestä

pontista kiinni. Ei tule vasaran jälkiä eikä tarvitse tuurnalla lyödä nauloja. Eikä narise. Lakkaa Tikkurilan venelakalla lattia. Se on edullista, kestävää eikä ole märkänä liukas.

Äänestä
  • Laita Kemiran kemikaalisuodatin naamalle lakatessasi. Kun iso ala on sivelty lakalla, ilma huoneessa ei ole järin terveellistä.

    Äänestä

  • yksi ääni ruuville lisää , pitää paremmin kuin naula .

    Äänestä

  • Meidän lattia laitettiin nauloilla ja yksi vasaranjälki per lauta varmaankin näkyy, jos osaa katsoa. (Hionta ennen lakkausta tosin peitää pahimmat.)
    Lattiatavaran pitää ensinnäkin olla hyvälaatuista, suoraa ja vähäoksaista. Lautojen pitää olla kuivaa ja saman kosteista kun vallitseva huoneilma, jolloin SUURIA pontista aukeamisia ei tule. Kaikissa puulattioissa käy kuitenkin niin, että talvella tulee 1-2 mm raot ( ilma on kuivempaa) ja kesällä raot ovat kiinni.
    Eikös se kuitenkin ole niin, että vanhat lattiat ( 5o- luku)tehtiin niin, että lautoja ei lyöty kiinni joka koolingin päältä, mutta kuitenkin tiukasti ,jolloin n.10 vuoden päästä, jos lattia piti uudelleen hioa ja lakata, se oli helppo "ottaa ylös" = kiristys ja vasta sen jälkeen naulattiin joka koolingista?
    Tässä tavassa ruuvi olisi ilmeisesti hyvä, koska nauloja irroittaessa kuiva lauta voi revetä urospontista. Tämä työvaihehan on se, joka panee monen aprikoimaan, kannattaako lähteä ollenkaan työstämään vanhaa lattiaa.
    Olen nähnyt lattioita, joita ei " otettu ylös" vaan on oikaistu ja raot on tukittu sahanpurulakka sekoituksella ja parin vuoden jälkeen liikkumisen vaikutuksesta jälki on kauheaa.Imuri vie viimeistään viimeiset paikka ainekset.

    Venelakka on puoli-himmeä on OK , vähintään 3 kerrosta mielellään vaikka 5, jos on aikaa.

    Äänestä

Paa anoppis sinne koolienkien väliin pehmusteeksi. Muista ottaa ensin henki pois, muuten narina vain pahenee

Äänestä
  • eihän nyt kuukaan ruuveilla laita kannattaa ottaa joku joka osaa käyttää vasaraa jos kerran ei naulaan osu jos helpoiten haluu päästä niin runkonaulaimella käy niitä naulata mut ei välttämmättä pidä yhtä hyvin.kyllä ne ennenkin naulattiin kiinni silloin käytettiin 5" nauloja kiva purkaa.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rafael kirjoitti:

Onko mitään hyötyä laittaa koolinkien päälle n.2mm paksuinen huopakaistale.Auttasiko se ehkä myöhemmin ilmenevään lattian narinaan ja pehmentäisikö se askelääniä? Lattia tulee omakotitaloon jossa on koolinkilattiat ja ei viitsisi tehdä turhaa työtä jos huovan laitosta ei olisi mitään hyötyä.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu