eli paljonko teillä on lämmityskulut pudonneet ensimmäisen rakennuskauden jälkeen, kun talo kuivunut? itsellä menee maalämmön kanssa sähköä reiluun 400m2:n talossa n. 70-80 kwh/vrk ekana talvena (pks seutu). sisältää siis lämmitys käyttösähköt saunomisineen etc. lastentarhaikäiset (joita tällä palstalla yllättävän paljon) älköön vastatko.
lämmityskulut
kiinnostaapi
201583
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Meillä menee suoralla sähköllä ja pikkupakkasilla 100-110 kWh per dag 200 kerrosneliöisessä, puurunkoisessa ja villaeristetyssä asuinrakennuksessa. Vertailun vuoksi lasten tarhamaksuihin menee vuodessa noin 2,5 kertaa enemmän rahaa kuin kokonaissähkön laskuihin.
Mitäs aloitit. Stupid.
noin pieneksi taloksi. olisi ehkä kannattanut rakentaa kivestä.
eikä kipeä. Ja ehkä eräs syy siihen on juuri se, että en rakentanut kiviunelmaa tai "kivi"unelmaa. But anyhow who cares. I don't. Have a pint.
Mulla on oma generaattori ja bensat otan työsuhde mersun tankista. Paljon halvempi kuin maalämpö.
kuin tarhalainen?
noin 30 megaa kaukolämpöä. Talo kolmessa tasossa. Meillä on myös kesällä lattialämmöt päällä kellarikerroksessa, kun on uima-allas ja saunatilat ympäri vuoden käytössä.
ku Oululainen?
Meillä Keski-Suomessa yksitasoinen Jämerä, 3 vuotta vanha, energiankulutus 43 kWh/m2. Ei matalaenergiainvestointeja. Huonelämpö 23,5 astetta.
laskin kissan kuselle naapurin pihaan. Herää. Valehtelu kielletty sipo kauppiaaltakin.
Miksi haluat loukata tavallisia kodinrakentajia, ei minullakaan ole mitään sinua vastaan. Vastasin vain esitettyyn kysymykseen.
loukkaannuit. Ilmeisesti sana sipo oli liikaa, sorry.
kunnolla tuota alkuperäistä kysymystä. juuri sinunlaisia lapsia ei tässä keskustelussa kaivattu. mutta tungitpa vaan mukaan.. eikö omalla hiekkalaatikolla ole kavereita?
nirppanokka olet tosi "sivistynyt", voi voi pientä.
nenästä pilkottaa?
tulee 50 kWh/m2...
tuo sipopölly aivastuttaa kun on tuossa naapurissa semmoinen kyhäelmä tekeillä, sääliks käy.
Sipo rakenteiden osuus lämmön hävikistä talossa lienee noin puolet?
Tavarahan on tuoreena aikasta märkää, joten lämmön kulutus voinee olla märällä talolla kymmeniä prosentteja enempi kuin kuivuneella?
Hihasta ravistettuna puhutaan muutamista kympeistä lisää per kuukausi "märällä" talolla?
kohteessa 2 pienempää erillistaloa
Tuosta laskien TÄSSÄ esimerkkitalossa: vuotoilma 10%, ulkoseinät 21%, ikkunat 12%, yläpohja 4%, alapohja 2% jne...
Ulkoseinä
117,10 m² x 0,28 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 1 639 W
67,50 m² x 0,26 W/(m²K) x (21,0 °C - 6,0 °C) = 263 W
8,10 m² x 0,23 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 93 W
113,50 m² x 0,28 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 1 589 W
3 585 W
Yläpohja
56,00 m² x 0,11 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 308 W
56,00 m² x 0,11 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 308 W
616 W
Alapohja
53,50 m² x 0,18 W/(m²K) x (21,0 °C - 6,0 °C) = 144 W
54,00 m² x 0,18 W/(m²K) x (21,0 °C - 6,0 °C) = 146 W
290 W
Ovet
4,60 m² x 1,00 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 230 W
6,10 m² x 1,00 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 305 W
535 W
Ikkunat
1,70 m² x 0,80 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 68 W
4,50 m² x 0,80 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 180 W
4,50 m² x 0,80 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 180 W
1,10 m² x 0,80 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 44 W
13,90 m² x 0,80 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 556 W
1,70 m² x 0,80 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 68 W
10,90 m² x 0,80 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 436 W
10,80 m² x 0,80 W/(m²K) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 432 W
1 964 W
6 990 W
Vuotoilma
1,2 kg/m³ x 1 000 Ws/(KgK) x 0,160 m³/s x 228,90 m² / 3 600 x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 610 W
1,2 kg/m³ x 1 000 Ws/(KgK) x 0,160 m³/s x 402,40 m² / 3 600 x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 1 073 W
1 683 W
Ilmanvaihto
: LTO:n poistoilman lämpötilasuhde =
21,0 °C - 10,0 °C / 21,0 °C - (-29,0) °C = 0,220
1,2 kg/m³ x 1 000 Ws/(KgK) x 0,032 m³/s x (1 - 0,220) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 1 498 W
: LTO:n poistoilman lämpötilasuhde =
21,0 °C - 10,0 °C / 21,0 °C - (-29,0) °C = 0,220
1,2 kg/m³ x 1 000 Ws/(KgK) x 0,056 m³/s x (1 - 0,220) x (21,0 °C - (-29,0) °C) = 2 621 W
4 118 W
Jälkilämmityspatteri
: LTO:n tuloilman lämpötilasuhde =
0,220 / 0,906 = 0,243
1,2 kg/m³ x 1 000 Ws/(KgK) x 0,029 m³/s x (18,0 °C - (-29,0) °C - 0,243 x (21,0 °C - (-29,0) °C)) = 1 213 W
: LTO:n tuloilman lämpötilasuhde =
0,220 / 0,893 = 0,246
1,2 kg/m³ x 1 000 Ws/(KgK) x 0,050 m³/s x (18,0 °C - (-29,0) °C - 0,246 x (21,0 °C - (-29,0) °C)) = 2 081 W
3 294 W
Käyttövesi Lämpimän käyttöveden kiertojohdon tarvitsema teho =
0 W/brm² x 327,10 brm² = 0 W
Käyttöveden lämmityksen tarvitsema teho jatkuvalla lämmitystehontapeella =
1 000 kg/m³ x 4,2 kJ/(KgK) x 0,010 l/s x 50,0 °C = 2 100 W
2 100 W
Rakennuksen lämmitystehotarve
Huonelämmityksen tehontarve:
6 990 W + 1 683 W + 4 118 - 3 294 W = 9 498 W
Ilmanvaihdon tuloilman jälkilämmityspatterin tehontarve:
3 294 W
Käyttöveden lämmitystehontarve:
2 100 W
Rakennuksen lämmitystehontarve:
9 498 W / 0,90 + 3 294 W / 0,90 + 2 100 W / 0,90 = 16 547 W
Vertailurakennuksen lämpöhäviötaso:
Lämpimät tilat yhteensä (iv-kone mukana):
279,31 W/K = vertailutalo
219,32 W/K = suunnittelutalo
===> ET-luku = 136 => A-luokkaa
teoriaa. Käytännön kanssa ei mitään tekemistä.
ymmärtää. Liikaa numeroita? Tässä käytäntöä: http://www.energiatehokaskoti.fi/fi/esimerkit/