Linuxtyyppien tilastojenluenta

Huvittavaa miten linuxtyypit lukevat tilastoja. Jos jokin tilasto kertoo IE:n käytön laskusta tms. linuxtyypit hehkuttavat asiaa ja tilasto on tosi kuin vesi.

Mutta voi voi jos tilastot kertovat ikäviä linuxista niin silloin kehitellään salaliittoteorioita ja kyseenalaistetaan tilasto ja tutkimus.

Karuja lukuja, linux näyttää tippuneen alle yhden prosentin, jossin vaiheessahan linux rikkoi huiman yhden prosentin rajan. Taisi olla se miniläppäripiikki ennen kuin ne palautettiin kauppaan tai korvattiin itse XP:llä.

Net Applications selvittää käyttöjärjestelmien osuuksia internetissä:
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=36641
10415
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

nyt lukenut tuota tilastoa kuin piru raamattua? Olet kyllä säälittävä tapaus.

Äänestä

Katsos kun Windowseista saadaan nätisti kerättyä faktaa, muunmuassa myyntilukuja ja sellaisia. Linuxsydeemeissä ei tuollaisia ole niin helppo poimia. Toisaalta voitaisiin tietenkin laskea mukaan kaikki digibokxit sun muut härpäkkeet...

Nettiselaaminen ei vaan ole hyvä tapa mitata käyttiksen käyttömääriä. Se on monesti suuntaa antava, mutta ei välttämättä lähelläkään. Etenkään jos eräät tahot rahoittaa näitä tyyppejä ja on myönnetty, että ne ei pidä paikkaansa ihan sylttytehtaalta asti.

Sen sijaan IE:n ja Firefoxin käyttöä voidaan mitata suhteellisen tehokkaasti. Microsoft ainakin tuntee nimeltä joka ikisen koneen, jossa käytetään IE:tä. :P

Äänestä

KAIKKIA ==> Vale, emävale, tilasto! ;-)

Äänestä

että rahalla saa. Myös firmalle myönteisiä tilastotuloksia ja kommentteja mediaan! Toisinsanoen mä voisin rahalla ostaa NetApplicationsilta tilaston jossa esim. Mac olisi eniten käytetty ja windows olisi vain 20 % osuudella. Mutta en koe syytä siihen toisinkuin Microsoft joka haluaa vain levittää FUDia.

Äänestä
  • ...taas vauhdissa. Linuxtyypit seli seli.

    Äänestä

  • Ylen teettämässä tutkimuksessa yle todettiin suomen luotettavimmaksi uutislähteeksi. Asiasta uutisoi yle.

    Äänestä

  • ..... kirjoitti:

    ...taas vauhdissa. Linuxtyypit seli seli.

    niin pidä pääsi kiinni niin et vaikuta niin tyhmältä. Kukaan ei tässä ole salaliittoa esittänyt paitsi sä itse. Eikä me olla mitään propellipäitä vaan ihan tavallisia ihmisiä!

    Äänestä

Voisin kaivaa tänne tarkat tilastot parin yläpitämäni sivuston lokeista, viimevuoden osalta toisessa Linuxin osuus oli 18% ja toisessa 24% käynneistä, ja Mac käyttäjiä on noiden perusteella ihan kohtuullisesti samoin kuin esim. Solaris ja FreeBSD käyttäjiä. Windowsin osuus jäi molemmissa sivustoissa alle 50%. Sivustot ovat olleet pystyssä 4 ja 6 vuotta ja Windowsin osuus on laskenut kokoajan, viimevuonna tuli tähänasti reiluin pudotus ja tämän vuoden alku (siis vajaa 2kk) Windowsin osuus yhteenlaskettuna noilla kahdella sivustolla alle 40%. Eli noista saisin helposti tilaston jonkamukaan Windowsin käyttö on romahtamassa ja varsinkin Linux ja Solaris rajussa nousussa.

BTW. Kyseisten sivustojen käyttäjistä valtaosa on IT-asiantuntijoita: järjestelmien ylläpitäjiä, koodareita ja vastaavia sekä alaa opiskelevia ja tämä selittää suureltaosin "normaalista" poikkeavan jakauman kävijöiden käyttöjärjestelmissä.

Eli tilastoinnilla saadaan helposti haluttuja tuloksia kun valitaan haluttuun lopputulokseen sopiva tilastointitapa ja tilastoitavat kohteet.

Äänestä

Sina hjuva mies Pentti sina osta hjuva gallub, mina pista sinullen nyt Penti Neloonen -gallub varivaloloiste, tisgovalo, ljus, ja saihke! VAAin kakstuhat kroona NYT täna ja saat viela kaks pari suggia muga! Hjuva veli miikrosovt ruleta!!

Äänestä

Kun käyrät kääntyi kohti lattiaa, niin käännettiin vain taulua 45 astetta ja kaikki näytti taas hyvältä.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti-Nelonen kirjoitti:

Huvittavaa miten linuxtyypit lukevat tilastoja. Jos jokin tilasto kertoo IE:n käytön laskusta tms. linuxtyypit hehkuttavat asiaa ja tilasto on tosi kuin vesi.

Mutta voi voi jos tilastot kertovat ikäviä linuxista niin silloin kehitellään salaliittoteorioita ja kyseenalaistetaan tilasto ja tutkimus.

Karuja lukuja, linux näyttää tippuneen alle yhden prosentin, jossin vaiheessahan linux rikkoi huiman yhden prosentin rajan. Taisi olla se miniläppäripiikki ennen kuin ne palautettiin kauppaan tai korvattiin itse XP:llä.

Net Applications selvittää käyttöjärjestelmien osuuksia internetissä:
http://www.tietokone.fi/uutta/uutinen.asp?news_id=36641

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu