Hei kuulkka kaikki ny

Hei kuulkka pojat. Ja flika. Ei vasemmistolaisuures o mittä vikka. Se o hiano aatesuunta ja kaikki o tasa-arvosii. Kekkä ei o toistansa parempii. Se o sillai et maailma tartte esikuvii.
8225
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 8

Vanhimmat

Ei-natiivina turkulaisena en osaa sanoa onko tuo murre oikein. Mutta asia on oikein, maailma tarvitsee esikuvia kuten Linus Torvalds. Vasemmistolaisuudessa ei kenties ole sen suurempaa vikaa, kaikilla on oikeus tulla toimeen. Mutta jokainen tarvitsee.. rahaa! Ja eikö olekin ihan oikein että jos joku on ponnistellut vuosia opiskellen ammattia ja/tai työssään ponnistellut onnistumisen eteen niin hänelle kuuluisi kyllä kohtuuden mukaan hiukan enemmän kuin laiskuri-sisarelleen. Se joka väittää että ahkera puurtaja ja laiskuri ovat ansainneet yhtä paljon hyvää, on kommunisti. Se joka sanoo että jokaiselle ansionsa mukaan, on järjissään. Se joka sanoo että jommallekummalle kaikki, on kapitalisti. Se joka sanoo että "ai mitä", on basisti. Näin se vaan menee.

Äänestä
  • Ai mitä? En oo basisti. Ne on tyhmiä. Me kosketinsoittajat joudutaan keksimään kaikki vitsit niistäkin.

    Äänestä

  • I play keyboards kirjoitti:

    Ai mitä? En oo basisti. Ne on tyhmiä. Me kosketinsoittajat joudutaan keksimään kaikki vitsit niistäkin.

    Just dont play with kebab, play jokes.

    Äänestä

  • jotain länsisuomalaista...varmaankin Porin murretta..siinä on siansaksaa..jotain ilmeisesti keskisuomalaista tms. ja Korson slangia jota ei puhuta missään muualla Suomessa.

    Äänestä

  • on sekoitus kirjoitti:

    jotain länsisuomalaista...varmaankin Porin murretta..siinä on siansaksaa..jotain ilmeisesti keskisuomalaista tms. ja Korson slangia jota ei puhuta missään muualla Suomessa.

    "jotain länsisuamalaist. ..varmaanki Porin murret..siinä o siansaksaa..jotain ilmeisesti keskisuamalaist tms. ja Korson kyl mar sit slankia jota ei puhuta missään muual Suames"

    http://www.netello.fi/cgi-bin/netellocom/murre.cgi

    Äänestä

  • Et ole Åboriginaali?

    http://fi.wikipedia.org/wiki/Esko_Valtaoja

    Ei ole Eskokaan kuten huomaat, syntynyt Kemissä. Mutta pitää silti paitaa jossa lukee Åboriginaali. Niin ainakin aikoinaan ollessaan vieraana Peter Nymanin showssa Uutisvuodossa.

    Äänestä

Vasemmistolaisuus sentään voi olla aate :D oikeistolaisuus ei. Hallitulla & harkitulla muutoksella ei rikota asioita korjaamalla toimivaa versus muutetaan vähän kaikkea, koska niin saataisiin jotain uutta joka saattaa toimia? Ai joo... mut oikeistolaisuushan olikin synonyymi yritysten eduille yhteiskunnassa :D

Äänestä
  • älä sit ala korjaan sitä. Tällänen on se vanha viisaus. Mut kokkelit haluu "korjata" kaiken..tai pitäs sanoo et oikeesti ne haluu tuhota kaiken hyvän mitä on saatu.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


mul o asiaa teil! kirjoitti:

Hei kuulkka pojat. Ja flika. Ei vasemmistolaisuures o mittä vikka. Se o hiano aatesuunta ja kaikki o tasa-arvosii. Kekkä ei o toistansa parempii. Se o sillai et maailma tartte esikuvii.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu