Tv-ohjelmat näkyy tosi huonosti, kuva säröilee ja ääni häviää. Antennin ja boksin väliin saa kuulemma jonkun laitteen joka parantaa kuvaa. Mikä se laite on nimeltää?
Säädin vai
tehostaja
6717
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ensin kannattaa kuitenkin katsoa, että antenni ja antennikaapeli sekä kaikki liitokset ovat kunnossa. Luonnollisesti antennin suuntausta ja paikkaa unohtamatta. Antennivahvistinta tarvitaan yleensä aina jos etäisyys lähimpään TV-lähettimeen on pitkä (useita kymmeniä kilometrejä).
Ainoa oikea paikka antennivahvistemelle on antennimastossa ennen varsinaista antennikaapelia. Virta vahvistimelle syötetään antennikaapelia pitkin kaapeliin asennettavalla syöttöyksiköllä.
Antennirasian ja boksin väliin lisätty vahvistin vahvistaa valitettavasti myös kaikki ne häiriöt, joita katolla mahdollisesti olevat huonot liitokset aiheuttavat.
Joskus auttaa pelkästään sekin, että kiipeää katolle ja löysää ja kiristää udelleen kaikki kaapeliliitokset, lisäksi vielä pieni suihakaus CRC:tä.
on kurja kiipeillä katoilla,on sallittua
kokeilla halpaa antennivahvistinta vain siihen
antennirasian ja boksin väliin.Auttaa usein
sellaisessa tilanteessa,jolloin signaali on
"rajamailla" ja on vain ajoittaisia ongelmia.
Muuten tuo edellinen kirjoittaja on kyllä aivan oikeassa vahvistimen oikeasta paikasta.
Nämä ovat taas niitä sääntöjä, joita muka tietävät latelevat. Kyllä antennivahvistin antennirasiankin jälkeen voi auttaa etenkin, jos antennijohto on pitkä. Jos kympin vahvistimella saa asian kuntoon niin miksi antaa satasia antenniasentajalle.
Katolle kiipeämisiä en lähde ihmisille suosittelemaan. Ammattimiehet ovat näitä varten.
Ei ole antennivahvistin tuon laitteen nimi, koska antenni pysyy yhtä heikkona asennuksen jälkeenkin. Antennivahvistin on alumiininen lisätuki joka auttaa jos antenniin kertyy lunta ja jäätä, ja se on vaarassa katketa. Aloittajan kysymä laite on nimeltään " Antennisignaalin elektroninen boosteri". Olen näitä asennellut vuosia.
Mikä ihmeen antennisignaali. Eihän antenni ole mikään signaalityyppi. Sehän vain vastaanottaa sähkömagneettista aaltoliikettä. Täytyy sanoa "antennin vastaanottaman sähkömagneettisen aaltiliikkeen tuottaman signaalin elektronine... hetkinen.. Eihän se mikään elektroninen ole. Eiköhän tuo ole ihan metallista ja muovista valmistettu. Tarkoittanet elektronisesti toteutettu booster... Hetkinen tuo nyt ole vähän epämääräistä. Sanotaan mieluummin enemmän suomen kielellä signaalitason vahvistin. Meillä on nyt siis: "antennin vastaanottaman sähkömagneettisen aaltiliikkeen tuottaman signaalin elektronisesti toteutettu signaalitason vahvistin". Eihän tuo nyt vieläkään oikein natsaa, mutta miten tuon nyt muuten voisi sanoa ymmärrettävästi..