Toimittajat urheilijan riesana.

Väntty

Ymmärrän, että toimittajat tekevät työtään urheilukisoissa. Se kuuluu mediaan ja yleisön palveluun. ...Mutta, se tyyli ja tapa miten urheilutoimittajat toimivat haastatellessaan urheilijoita ja myös raporteissaan on ns. sieltä, millä toimittajatkin istuvat raporttia tehdessään.
Miltä toimittajasta tuntuisi jos urheilija tulisi haastattelemaan häntä kun hän huonon oloisena ja äreänä edellisen illan kosteasta illallisesta tekee raporttiaan haastatteluistaan. Sitten vielä urheilija antaisi oman raporttinsa erikoislehdille ja päätoimittajalle.

Toimittajat antakaa Ollin olla rauhassa. Hän on erikoinen luonteeltaan ja nuori vielä median pyörityksessä. Vai onko niin, että kun urheilijoilla menee huonosti, niin toimittajilla loistavasti?

3

330

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitkään

      joka kisojen haastatteluissa jo useaan kertaan kuullut latteudet, vaan se, mitä urheilija juuri suorituksensa jälkeen tuumii, oli suoritus mennyt sitten loistavasti tai surkeasti.

      Urheilu on showta, urheilijat ovat esiintyjiä ja heidän on pystyttävä purkamaan tuntojaan haastattelutilanteissa. Se kuuluu heidän toimenkuvaansa. Toki he itse voivat vaikuttaa siihen, minkälaista tekstiä kulloisissakin haastatteluissa lataavat.

      • no entäs jos

        entäs jos mielessä on vaan ne kuuluisat vittusaatanat? Ja tekis mieli vetää siltä toimittajalta naama ruttuun.

        Kaverit tulee sieltä yli satasta ja kukatahansa normaali kaveri saattas delata tommosesta mäestä, niin toimittajat tulee sitten jutteleen mukavia. Kyllä siinä fiksulla miehellä tulee mieleen että mene nyt muualle sen mikkis kans.

        Okei, jos kaikki mitä me halutaan kuulla on se että ihan kiva niin sitten joo. Minä ainakin mieluummin näkisin kun se haastattelija sais vähän nenilleen, mitäs tuli siihen ronkkimaan.


      • Rehellisyyden nimissä
        no entäs jos kirjoitti:

        entäs jos mielessä on vaan ne kuuluisat vittusaatanat? Ja tekis mieli vetää siltä toimittajalta naama ruttuun.

        Kaverit tulee sieltä yli satasta ja kukatahansa normaali kaveri saattas delata tommosesta mäestä, niin toimittajat tulee sitten jutteleen mukavia. Kyllä siinä fiksulla miehellä tulee mieleen että mene nyt muualle sen mikkis kans.

        Okei, jos kaikki mitä me halutaan kuulla on se että ihan kiva niin sitten joo. Minä ainakin mieluummin näkisin kun se haastattelija sais vähän nenilleen, mitäs tuli siihen ronkkimaan.

        luulen, että se kiinnostaisi katsojia enemmän kuin perinteiset ihan kiva -haastattelut


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      232
      4152
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2345
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      77
      1085
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      943
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe