Ymmärrän, että toimittajat tekevät työtään urheilukisoissa. Se kuuluu mediaan ja yleisön palveluun. ...Mutta, se tyyli ja tapa miten urheilutoimittajat toimivat haastatellessaan urheilijoita ja myös raporteissaan on ns. sieltä, millä toimittajatkin istuvat raporttia tehdessään.
Miltä toimittajasta tuntuisi jos urheilija tulisi haastattelemaan häntä kun hän huonon oloisena ja äreänä edellisen illan kosteasta illallisesta tekee raporttiaan haastatteluistaan. Sitten vielä urheilija antaisi oman raporttinsa erikoislehdille ja päätoimittajalle.
Toimittajat antakaa Ollin olla rauhassa. Hän on erikoinen luonteeltaan ja nuori vielä median pyörityksessä. Vai onko niin, että kun urheilijoilla menee huonosti, niin toimittajilla loistavasti?
Toimittajat urheilijan riesana.
3
337
Vastaukset
- mitkään
joka kisojen haastatteluissa jo useaan kertaan kuullut latteudet, vaan se, mitä urheilija juuri suorituksensa jälkeen tuumii, oli suoritus mennyt sitten loistavasti tai surkeasti.
Urheilu on showta, urheilijat ovat esiintyjiä ja heidän on pystyttävä purkamaan tuntojaan haastattelutilanteissa. Se kuuluu heidän toimenkuvaansa. Toki he itse voivat vaikuttaa siihen, minkälaista tekstiä kulloisissakin haastatteluissa lataavat.- no entäs jos
entäs jos mielessä on vaan ne kuuluisat vittusaatanat? Ja tekis mieli vetää siltä toimittajalta naama ruttuun.
Kaverit tulee sieltä yli satasta ja kukatahansa normaali kaveri saattas delata tommosesta mäestä, niin toimittajat tulee sitten jutteleen mukavia. Kyllä siinä fiksulla miehellä tulee mieleen että mene nyt muualle sen mikkis kans.
Okei, jos kaikki mitä me halutaan kuulla on se että ihan kiva niin sitten joo. Minä ainakin mieluummin näkisin kun se haastattelija sais vähän nenilleen, mitäs tuli siihen ronkkimaan. - Rehellisyyden nimissä
no entäs jos kirjoitti:
entäs jos mielessä on vaan ne kuuluisat vittusaatanat? Ja tekis mieli vetää siltä toimittajalta naama ruttuun.
Kaverit tulee sieltä yli satasta ja kukatahansa normaali kaveri saattas delata tommosesta mäestä, niin toimittajat tulee sitten jutteleen mukavia. Kyllä siinä fiksulla miehellä tulee mieleen että mene nyt muualle sen mikkis kans.
Okei, jos kaikki mitä me halutaan kuulla on se että ihan kiva niin sitten joo. Minä ainakin mieluummin näkisin kun se haastattelija sais vähän nenilleen, mitäs tuli siihen ronkkimaan.luulen, että se kiinnostaisi katsojia enemmän kuin perinteiset ihan kiva -haastattelut
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Orpo hiiri kadoksissa, Marin jo kommentoi
Kuinka on valtiojohto hukassa, kun vihollinen Grönlantia valloittaa? Putinisti Purra myös hiljaa kuin kusi sukassa.1266410Nuori lapualainen nainen tapettu Tampereella?
Työmatkalainen havahtui erikoiseen näkyyn hotellin käytävällä Tampereella – tämä kaikki epäillystä hotellisurmasta tie716243Lopeta jo pelleily, tiedän kyllä mitä yrität mies
Et tule siinä onnistumaan. Tiedät kyllä, että tämä on just sulle. Sä et tule multa samaan minkäänlaista responssia, kosk3766205Tampereen "empatiatalu" - "Harvoin näkee mitään näin kajahtanutta"
sanoo kokoomuslainen. Tampereen kaupunginvaltuuston maanantain kokouksessa käsiteltävä Tampereen uusi hyvinvointisuunni3444002Lidl teki sen mistä puhuin jo vuosikymmen sitten
Eli asiakkaat saavat nyt "skannata" ostoksensa keräilyvaiheessa omalla älypuhelimellaan, jolloin ei tarvitse mitään eril1482425Ukraina, unohtui korona - Grönlanti, unohtu Ukraina
Vinot silmät, unohtui Suomen valtiontalouden turmeleminen.42365Orpo pihalla kuin lumiukko
Onneksi pääministerimme ei ole ulkopolitiikassa päättäjiemme kärki. Hänellä on täysin lapsellisia luuloja Trumpin ja USA1311466- 131329
- 1871138
- 64970