Alkoi uusi päivä jälleen :)

miljoonapulu

13 v tyttäremme hukkaa tavaroitaan milloin minnekin. Välillä siis yksi sun toinen tavara on hukassa.
Eilen oli pyyhekumi kadonnut koulussa no, hän haki sitä tänään aamulla kotoa ennen kouluunlähtöä. Mieheni ihmetteli sitä miksi hän hakee sitä kotoa jos kumi katosi koulussa.
Mulle tuli mieleeni sanasta katosi sana katoamisilmoitus. Sitten sanoin miehelleni siinä keittiössämme; pitäisikö kumista tehdä katoamisilmoitus? Ja hän jatkoi; mennään poiliisin puheille?
Sitten remahdimme nauramaan aivan hillittömästi.
No, edelliskesänä kun ko tytär oli saaressa anoppini ja tän avomiehen kanssa ja pikkuveli oli mukana. No, hän unohti rillinsä saareen.
Anoppi soitti siitä kun olivat heille taas tulleet takaisin. Olimme kyllä tuohtuneita mieheni kanssa. Miten se on mahdollista; unohtaa rillit saareen!!!
No, menin hakemaan tyttären ja poikamme anopin luota ja aloin saarnata tyttäreltä aiheesta; silmälaseista NIIN KUIN kaikesta muustakin pitää huolehtia.
Anoppi ja avomies lähtivät sitten sinne samaan saareen uudestaan. Olin todella todella kiitollinen anopille. Tytär muisteli missä ne rillit voisi siellä olla ja kyllä hän sitten muistikin mihin ne laski. Tietysti rillit oli otettu pois ennen uimaan menoa. Lasit löytyivät ihan kunnossa vielä. Kiitin anoppia vuolaasti.

Olemme sitä(kin) opettaneet; omista tavaroista pitää huolehtia eikä hukkailla.

Kyllä ton rillien unohtamisen jälkeen keskustelimme hänen kanssaan TAAS miten huolehditaan niistä omista tavaroista!

8

366

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • N-iCeFlower

      tärkeetä se, että tavarat, joita käytetään, laitetaan aina samaan paikkaan takaisin. Muuten en niitä löydä ja saan kyllä raivarin, jos joku lainaa ja jättää sille tielleen. Itsellenikin on käynyt joskus niin, että en ole laittanut takaisin, enkä sitten jälkeenpäin löydä millään.

      • miljoonapulu

        Sama juttu mullakin; samaan paikkaan tavarat takaisin.


    • ..Muuten sekin , äiti on se joka hukkaa tyttären tavarat
      Mun tytär asuu kohta omissa oloissaan ,
      saa siellä sitten potkia seiniä kun tavarat kateissa *nauraa*.

      • miljoonapulu

        Onko sun tytär sitten tarkempi kuin sä? :)


    • Mahogany

      mutta olen nähnyt aikuisiakin joilla ei tavarat pysy mukana :D

      • miljoonapulu

        Mä olen ollut nuorempana kova hukkaamaan mutta kun ikää tullu lisää niin ehkä jopa pientä tarkkuutta havaittavissa. Heh.


    • Conan Obrien

      vain mieleeni, että tyttäresi kyllä antaa palautetta, sitten kun täytät 75 ja muisti heittää..

      Yksi sukulainen, vanhempi nainen, muistaa ehkä 5 minuuttia lähiasioita, sitten unohtaa kaiken..

      • miljoonapulu

        Tyttäret huomauttaa jo nyt huonosta muististani heh :). En millään muistaa ihan kaikkea mitä ovat jutelleet.
        Keskimmäinen on jo vakuuttunut, että mulla on alkava dementia. Enkä mä tuosta pahastu, tokaisempa vain; jokainen unohtaa joskus jotain.
        Sitten hän katsoo mua pitkään ja sanoo; repesin.
        Heh. Kyllä nuoret ovat hauskoja. :)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Keitä täällä on??

      Kertokaa nimenne!! 🤔
      Ikävä
      120
      1185
    2. Tiedät, että en voi enää laittaa viestiä

      Aikaa kulunut. Eikä se näyttäisi enää luontevalta vastata näin pitkän ajan jälkeen. Tiedän myös, että sinä et enää lait
      Ikävä
      89
      874
    3. Mitä sanoisit

      juuri nyt kaivatullesi jos uskaltaisit/kehtaisit?
      Ikävä
      85
      741
    4. Nostetaanpas kissa pöydälle: Onko Kuhmossa työpaikkakiusaamista?

      Kuka uskaltaa puhua? Vai uskaltaako kukaan? Naisvaltaisella alalla on kuulemma Kuhmossa ruma tilanne. Mitä aikuiset ede
      Kuhmo
      18
      699
    5. Mitä hyvää

      Mitä hyvää hän on tuonut elämääsi?
      Ikävä
      91
      675
    6. Tuleeko Martinasta rouva Muhis

      Saako vihdoinkin ne haaveilemansa prinsessa häät Hajjin entinen Muhammad kanssa, 😂 yhteistä heillä on se, että molemmat
      Kotimaiset julkkisjuorut
      276
      675
    7. Ei enää kauaa rakkaani

      Ensin minun pitää saatella narsistit oikeuden eteen ❤️
      Ikävä
      107
      614
    8. Miten näytät / näytit ihastumisesi hänelle?

      Toimiko, miten hän vastasi? vinkki5
      Ikävä
      29
      555
    9. Oletko miettinyt sitä

      Että jos meidän persoonat ei sovi yhtään yhteen ;) No onneksi kumpikin on fiksu eikä halua toiselle mitään pahaa.
      Ikävä
      49
      533
    10. Eipä oo näkyny montakkasn etelänvetelää vielä kylällä.

      Liekkö tuo pensanhinta vetelille liian kallista, kun ovat jeäneet kesäksi kottiinsa vetelehtimmään. Pärjätään iliman vet
      Suomussalmi
      110
      497
    Aihe