13 v tyttäremme hukkaa tavaroitaan milloin minnekin. Välillä siis yksi sun toinen tavara on hukassa.
Eilen oli pyyhekumi kadonnut koulussa no, hän haki sitä tänään aamulla kotoa ennen kouluunlähtöä. Mieheni ihmetteli sitä miksi hän hakee sitä kotoa jos kumi katosi koulussa.
Mulle tuli mieleeni sanasta katosi sana katoamisilmoitus. Sitten sanoin miehelleni siinä keittiössämme; pitäisikö kumista tehdä katoamisilmoitus? Ja hän jatkoi; mennään poiliisin puheille?
Sitten remahdimme nauramaan aivan hillittömästi.
No, edelliskesänä kun ko tytär oli saaressa anoppini ja tän avomiehen kanssa ja pikkuveli oli mukana. No, hän unohti rillinsä saareen.
Anoppi soitti siitä kun olivat heille taas tulleet takaisin. Olimme kyllä tuohtuneita mieheni kanssa. Miten se on mahdollista; unohtaa rillit saareen!!!
No, menin hakemaan tyttären ja poikamme anopin luota ja aloin saarnata tyttäreltä aiheesta; silmälaseista NIIN KUIN kaikesta muustakin pitää huolehtia.
Anoppi ja avomies lähtivät sitten sinne samaan saareen uudestaan. Olin todella todella kiitollinen anopille. Tytär muisteli missä ne rillit voisi siellä olla ja kyllä hän sitten muistikin mihin ne laski. Tietysti rillit oli otettu pois ennen uimaan menoa. Lasit löytyivät ihan kunnossa vielä. Kiitin anoppia vuolaasti.
Olemme sitä(kin) opettaneet; omista tavaroista pitää huolehtia eikä hukkailla.
Kyllä ton rillien unohtamisen jälkeen keskustelimme hänen kanssaan TAAS miten huolehditaan niistä omista tavaroista!
Alkoi uusi päivä jälleen :)
8
356
Vastaukset
- N-iCeFlower
tärkeetä se, että tavarat, joita käytetään, laitetaan aina samaan paikkaan takaisin. Muuten en niitä löydä ja saan kyllä raivarin, jos joku lainaa ja jättää sille tielleen. Itsellenikin on käynyt joskus niin, että en ole laittanut takaisin, enkä sitten jälkeenpäin löydä millään.
- miljoonapulu
Sama juttu mullakin; samaan paikkaan tavarat takaisin.
..Muuten sekin , äiti on se joka hukkaa tyttären tavarat
Mun tytär asuu kohta omissa oloissaan ,
saa siellä sitten potkia seiniä kun tavarat kateissa *nauraa*.- miljoonapulu
Onko sun tytär sitten tarkempi kuin sä? :)
- Mahogany
mutta olen nähnyt aikuisiakin joilla ei tavarat pysy mukana :D
- miljoonapulu
Mä olen ollut nuorempana kova hukkaamaan mutta kun ikää tullu lisää niin ehkä jopa pientä tarkkuutta havaittavissa. Heh.
- Conan Obrien
vain mieleeni, että tyttäresi kyllä antaa palautetta, sitten kun täytät 75 ja muisti heittää..
Yksi sukulainen, vanhempi nainen, muistaa ehkä 5 minuuttia lähiasioita, sitten unohtaa kaiken..- miljoonapulu
Tyttäret huomauttaa jo nyt huonosta muististani heh :). En millään muistaa ihan kaikkea mitä ovat jutelleet.
Keskimmäinen on jo vakuuttunut, että mulla on alkava dementia. Enkä mä tuosta pahastu, tokaisempa vain; jokainen unohtaa joskus jotain.
Sitten hän katsoo mua pitkään ja sanoo; repesin.
Heh. Kyllä nuoret ovat hauskoja. :)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1756702Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv1073173Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?1041885Aktivistinainen pysäytti ICE-agentin luodin päällään USA:ssa!
Video ampumistilanteesta: https://edition.cnn.com/2026/01/07/us/video/ice-shooting-minneapolis-digvid "Media: ICE:n am631670- 191609
"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?371445Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko111320- 641243
Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m151223Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N751143