pankeissa kiinteistä asuntolainan koroista? Vai onko joku jo kysynyt? Lupaavatko jo esim. 3,5% 15 vuoden lainaa? Kesään mennessä korot ovat tosin tippuneet vielä nykyisestä, joten silloin voisi saada vieläkin paremman diilin.
Olisiko jo aika
tehdä kyselykierros
5186
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
eli euribor +1 %. Ja vakuudet sitten pitää olla. Eli käsirahaa min 15%, tai muita vakuuksia...
... minulla on jo asuntolaina, jossa marginaali on 0,3%. Eli minun ei ole mikään pakko vaihtaa lainaani mihinkään, mutta ajattelin vaan, että kyllähän pankit varmasti alkavat jossain vaiheessa tarjota noita lainoja kiinteilläkin koroilla. Fiksu katsoo näitä asioista pidemmällä aikavälillä.
Oliko sinusta tuo 3,5% 15 vuoden laina-ajalla joten utopistinen ajatus? Pari vuotta sitten lainaa sai noihin ehtoihin ja silloin korot olivat kuitenkin hiukan korkeamman kuin nyt.
Lähihistoriassa kiinteä korko on kannattanut vain, jos sen otti vuonna 2005. Koko lainaa ei kannata sitoa kiinteään korkoon, koska sitä ei saa maksaa etukäteen pois vaan pitää kiltisti maksaa korkoa koko laina-ajalta. Esim. Sampo-pankin "tylsä" 3,75% vaikuttaa nyt aika huonolta vaihtoehdolta, kun markkinakorot ovat 2% tietämissä. Siinä on kyllä pointti, että nyt alkaa olla ne ajat, kun kiinteä korko ehkä kannattaa ottaa.
maksaa pois etuajassa. Esim. 3,75 % korko on halpaa rahaa, joten jos ja kun korot tästä taas pomppaavat, niin mielumminhan sitä laittaa rahaa vaikka korkeakorkoiselle talletustilille kuin lyhentää lainaa. Itse en usko, että Sammon 3,75 % korkoon 15 vuodeksi sitoutuneet ovat tehneet huonoa diiliä, sillä eivät korot kauaa ole näin alhaalla.
Spekuloinnissa pankki yleensä voittaa asiakkaansa. Pankki laskee saavansa enemmän rahaa tuolla 3,75%:lla kuin markkinakorolla. Ei sitä muuten tarjottaisi.