Polon termostaatti

jussu

-96 Poloon termostaatti piti tänään vaihtaa, mutta enpä saa vesiä enää pysymään sisällä. Uusi termostaatti on kyllä samanlainen kuin vanhakin, ja uusi tiivistekin tuli mukana, mutta aina vaan vuotaa pulttien välistä. Jollakin lailla termostaatti tiiviste ei asetu paikalleen, vaan jäävät kampeamaan niin ettei niillä kahdella pienellä pultilla saa kiristettyä koko pakettia vesitiiviiksi. Höh.

Jollakin havaintoa tämmöisestä ongelmasta?? Ja vihjettä?? Kiitos.


,

1

580

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • o-rengas

      Ainakin joidenkin termostaattien mukana tuleva, tiivisteeksi tarkoitettu o-rengas on täysin sopimaton tehtäväänsä. Se on sekä liian pieni halkaisijaltaan että liian paksu.

      Tuo halkaisijan pienuus aiheuttaa sen, ettei termostaatti rengas pysy paikallaan sen vertaa että saisi pultit paikalleen (tämä ylösalaisin kokoaminen sitten on muutenkin niin hauskaa...).

      Sitten vielä o-rengas on niin paksua ja kovaa kumia, ettei niillä kahdella pienellä pultilla mitenkään jaksa kiristää koko pakettia vesitiiviiksi.

      Eli kirottu on kyllä samaa ongelmaa kuin aloittajakin. Vika on tarvikkeissa - ei asentajassa. Vanhalla tiivisteellä (ei o-rengas) homma onnistui hyvin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jens Ihlen (ex Kukka) poika todistaa oikeudessa

      10:49 "Välit ovat olemattomat" Minkälainen isäsi ja sinun välinen suhde on tällä hetkellä? "Minulla ei ole minkäännäkö
      Maailman menoa
      260
      9760
    2. K-kaupassa on mukava käydä, kun ei tarvitse katsella köyhiä

      vasemmistolaisia, joista monet myös varastavat. Mielellään maksaa vähän enemmän tuotteista K-kaupassa, jotka ovat paljon
      Maailman menoa
      178
      5503
    3. Suomeen ei kuulu ihmiset jotka ei halua kätellä toisia ihmisiä, koska tämä on vääräuskoinen

      Nainen joka ei halunnut kätellä Stubbia on selvästi ääripään muslimi, eli sitä sakkia josta niitä ongelmia koituu. Ulos
      Maailman menoa
      156
      5129
    4. PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT

      * * PS:n Purra teki -JÄTTI-VELAT - ! ja jätti MaksuHuolet -Kansan Maksettavaksi -! *
      Maailman menoa
      69
      4790
    5. Ootko sä nainen suuttunut

      jostain? Harmi jos tullut väärinkäsityksiä.
      Ikävä
      212
      2359
    6. Nainen, sanotaan että totuus tekee kipeää

      Ehkä mutta se voi olla myös se kaikkein kamalin asia kohdata. Kuplassa on turvallista, kun tietää vähemmän on helpompi.
      Ikävä
      12
      2209
    7. Valtio lopettaa pienituloisten perheiden kylpylälomien tukemisen

      Pienituloiset suomalaiset ovat voineet vuosikymmenten ajan hakea tuettuja lomia terveydellisin, sosiaalisin ja taloudell
      Maailman menoa
      302
      1838
    8. Minkälainen auto

      Kaivatullasi on? Väri/Merkki? :)
      Ikävä
      90
      1547
    9. Menen nyt koisimaan

      Ja en ehkä palaa tänne. Asia on nyt loppuunkäsitelty ja totuus tuli ilmi
      Ikävä
      21
      1481
    10. Kuinka rakastunut olet

      Ja kehen?
      Ikävä
      41
      1113
    Aihe