Kelpaako Poste Restante laskutusosoitteeksi??

jelppiä!

Moi!

Meille tuli ero miehen kanssa, ei olla missään tekemisissä keskenämme enään.
Minulla ei ole omaa asuntoa, olen luuhannut kenenkin kaverin nurkissa, asuntoasiasta ei ole mitään tietoa.. Olen "salaa" hakenut mieheni postilaatikosta postin tai sitten hän on sen heittänyt pihalle. Joten ajattelin tuollaista poste restante osoitetta, mutta kelpaako se laskututosoitteeksi laskuttajille?
Siihen asti vaan, kunnes saisin oman asunnon taas ja sen osoitteen..

8

2958

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ()()()()()

      En valitettavasti tiedä, mutta kysy Postista. Uskon, että siellä asiantunteva henkilökunta tietää.

      Onnea asunnon etsintään.

    • kelpaa...

      Käännät sinne vain kaikki postisi, onnistuu kyllä! Ne pitää vaan muistaa käydä hakemassa sieltä aina, muutoin ne käännetään takaisin. Tsemppiä!

    • hnklclöklösaz

      Eihän sinun tarvitse ilmoittaa laskun lähettäjälle poste restantea. Ilmoitat vain postiin osoitteenmuutokseksi poste restant.

    • kelpaa...

      se on virallinen postiosoitus osoite sinulle vaikka asuntosoitetta ei olisi.
      Nim.merkki 3 vuoden kokemus....

    • En ymmärrä

      Kun tuollainen "Poste Restante" -osoite ei ole mitenkään kiinteä, eikä sitä tarvitse mitenkään erikseen sopia (eli kuka hyvänsä voi ilmoittaa minkä hyvänsä postin "Poste Restante" -osoitteekseen, vaikka ei asu lähimaillakaan, ja sitten vain mennä tiskille ja sanoa "Olen Maija Nieminen, onko minulle postia" ja saa kaikki Maija Niemiselle tulleet kirjeet), niin miten kukaan firma suostuu myymään laskulla tuollaiseen osoitteeseen? Eihän sitä ihmistä saa mitenkään kiinni jos jättää maksamatta?

      • Ilmanvakituistaosoitetta

        Voi hyvänen aika. Postista et saa muiden postia, koska henkilöllisyystodistusta vastaan saa oman postinsa postista. Tai jos joku toinen hakee postit, sillä pitää olla valtakirja tältä ihmiseltä, jonka postia haetaan. Ja toiseksi: mitä v....ua laskuttaja välttämättä tarvitsee osoitetta, kun sähköpostiinkin nykyään saa laskut. Ja itse kun olen laskulla aikaan ostanut, siihen piti ilmoittaa henkilötunnus koska he tarkastavat luottotiedot. Se, että ihmisellä on Poste restante -osoite, ei tarkoita, että hän on jotenkin epäluotettava tms. Monella on pakonsanelema juttu. Itse oli pakko myydä talo, kun ei varat antanut periksi pitää omakotitaloa. Ostin loma-asunnon, johon ei saa vakituista osoitetta. Johonkin postit kuitenkin pitää saada. Sopivaa asuntoa (vuokra sellaista) en ole vielä löytänyt. Että itsellä on kyllä raha-asiat tosi hyvin hoidossa, joten laskuni maksan, mitä tulee eikä ole luottotieto-ongelmia. Katto on pään päällä, vaikka osoitetta ei ole.....mieluummin näin, kun veneen alla!!!


    • ajw

      Poste Restante eli nouto posti...

      - Kelpaa laskutus osoitteeksi siinä missä muutkin osoitteet. (Se on sinun asiasi minne laskusi haluat.)

      - Haetaan postista henkilöllisyys todistusta näyttämällä.

      - Posti numero määrää konttorin johon postit tulevat.

      Mulla on ollut jo vähän aikaa poste restante osoite. Sen lisäks postilta saa sellatteen palvelun jossa postit ohjataan toiseen osoitteeseen. Oli muistaakseni 16-17 euroo kuukaudessa. Siittä on hyötyä jos vaikka käy sesonki töissä vähän aikaa.

      • PosteljooniPate

        Vähän tarkennusta tuohon edelliseen että postin siirto maksaa n. 20€/vuosi ei kuukausi. Marssit postiin ja sanot että tarvit postinsiirron tähän postiin siitä edellisestä osoitteesta. Ja lisäksi ilmoitat samalla kaavakkeella mastraattiin osoitteen muutoksesta. On myös mahdollista hommata postilokero, mutta hinnasta en osaa sanoa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta

      Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark
      Maailman menoa
      216
      6828
    2. Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin

      Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p
      Maailman menoa
      313
      4778
    3. "Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?

      Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?
      Ikävä
      143
      3626
    4. Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue

      Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää
      Maailman menoa
      115
      3444
    5. Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin

      Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m
      Maailman menoa
      67
      3405
    6. Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia

      ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi
      Tunteet
      49
      2876
    7. Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon

      Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon
      Pyhäjärvi
      265
      2710
    8. Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %

      Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.
      Maailman menoa
      83
      2449
    9. Tiedän ettei

      Meistä mitään tule. Toinen oli sinulle tärkeämpi
      Ikävä
      25
      2366
    10. Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?

      Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk
      Tv-sarjat
      101
      1951
    Aihe