Ikkunaremontti suunnitteilla, ja tarjouksia pyydetty. Nyt päätös tehdään näiden kahden välillä. Hinta on sama ja tulevat avaimet käteen periaatteella. Kumpi kannattaa ottaa? Kummat on paremmat ja kummalla parempi asennusporukka Etelä-Karjalassa? Ulkonäöltä molemmat miellyttävät. Vaikea päättää kumman ottaisi.
Karelia- vai Alavus-ikkunat?
20
3351
Vastaukset
- ala kumpaankaan
merkkiin sekaantuu. Harmia !
- Kohta vaihdetaan
Mitäs noissa ikkunoissa sit on vikana. Kaipais hieman perustelujakin, eikä vain joutavia välihuutoja vailla mitään pohjaa.
- nyt kuitenkaan
Kannattaa kyllä nyt puhaltaa peli poikki.
Kumpikin ikkuna on tehty halvalla, alumiinien kiinnitykset pelkästään karminpäälle, ulkopokassa ei lasin vaihto mahdollisuutta ilman ettei pura pokaa, ulkopokassa ei vastaheloja, ulkopokan kosteus valuu karmin päälle, sisäpokassa silikon tiiviste (toisella valmistajalla), sisäpoka "ohut", vesipellin kiinnitys ja kannattaa varmistaa että asennusporukka tekee työnsä tehtaan nimissä, eli asennuksessa tehtaan vastuu/takuu.- Skaalalla töissä
Jos nyt kuitenkin puhuisit sielä totta....
- provosointia
Sait pilattua sitten asiallisen aloituksen. Oletko nyt onnellinen?
Tuotteissa ei suurta eroa ja molemmat asiallisia laadultaan. Kunhan tivaat sen asennuksen toteutusta, niin hyvä tulee. - mAsentelija
provosointia kirjoitti:
Sait pilattua sitten asiallisen aloituksen. Oletko nyt onnellinen?
Tuotteissa ei suurta eroa ja molemmat asiallisia laadultaan. Kunhan tivaat sen asennuksen toteutusta, niin hyvä tulee.Erojen etsiminen ikkunamerkeistä on yleisemminkin hiusten halkomista. Onnistuneen lopputuloksen kannalta on paljon tärkeämpää huolehtia siitä, että asennus tehdään oikein. Sinänsä yksinkertainen asia, mutta siltä puolen löytyvät silti suurimmat erot.
- Kohta vaihdetaan
mAsentelija kirjoitti:
Erojen etsiminen ikkunamerkeistä on yleisemminkin hiusten halkomista. Onnistuneen lopputuloksen kannalta on paljon tärkeämpää huolehtia siitä, että asennus tehdään oikein. Sinänsä yksinkertainen asia, mutta siltä puolen löytyvät silti suurimmat erot.
Valinta osui Alavus-ikkunoihin. Asentamaan tulee Ovikas Oy Kouvolasta. Valinnan ratkaisi netistä löytynyt hyvä palaute Alavus-ikkunoista.
- olkoon
Kohta vaihdetaan kirjoitti:
Valinta osui Alavus-ikkunoihin. Asentamaan tulee Ovikas Oy Kouvolasta. Valinnan ratkaisi netistä löytynyt hyvä palaute Alavus-ikkunoista.
Hyvä valinta. Itsellä on takana jo vuosia tyytyväisyyttä samasta valinnasta.
- Arska
Jopa on asiantuntemus taas huipussaan, kun ikkunoiden laadusta puhutte. Myyntimiehiä eri firmoista ilmeisesti ootte. Teillä ilmeisen suuri hätä markkinoilla, kun kilpailijoita pitää avoimesti. Ota asioista selvää ennen kuin neuvot palstalla. Alavus Ikkunoiden laatu kestää vertailun kaikilla osa-alueilla. Kokemusta on monesta eri tyyppisestä kohteesta, valvojan näkövinkkelistä.
- varma tieto
parempiakin on runsaasti.
- asiantuntijuus
Mihin maailma joutuisikaan ilman sinunlaisia asiantuntijoita? Ei se ainakaan yhtään huonompi paikka olisi.
- kokemuksiameillä
Alavuden ikkunoiden ikkunat tulivat meille ja kaikki on pelannut moitteettomasti. Ikkunoiden suojauksissa käytettiin teippiä jota poistettaessa karmeihin tuli pieniä maalivauruoita, mutta nämäkin Alavuden ikkuna kävi korjaamassa heti seuraavalla viikolla reklamaatiosta ilman vikinöitä ja valituksia. Hyvää jälkeäkin tekivät. Suosittelen.
- asdalol
mahdatko olla alavuksen kätyri? ;)
- kaikenkokenut
Taloyhtiössämme tehtiin viime kesänä ikkunaremontti. Asennettiin Lammin Ikkunoide ikkunat. Ja pieleen meni kaikki, niin kaikki.
Minkäänlainen ulkoikkunoiden tiivistäminen ei ole mahdollista ilman silikonimassaa, koska ulkopuitteet ovat metalliset. Ja veto on kova, huoneistoissa ja rappukäytävissä jonne myös asennettiin uudet ikkunat. Ovenkahvat ovat kylmät sisällä kun ne aiemmin olivat mukavan lämpimät. Samoin lattiat.
Entäs se asennustouhu sitten ... Huh huh. Käytettiin enemmän raakaa voimaa kuin järkeä. Ikkunoita ja parvekkeenovea purettaessa revittiin samalla ikkunan- ja ovenpuitteita ja sekä sisä- että ulkoseinää. Kun siinä sitten naapurin kanssa tätä tuhoa parvekkeella ihmettelimme, niin tuli telineellä Laimin (kuulemma virolaisen asennusfirman) mies ja hätisteli naulapyssyn kanssa pois - ja yritti peitellä huonolla menestyksellä tuhoja ja häipyi kiireellä seuraavaan huoneistoon kärrynsä kanssa. Pyydetty tarkistuslista täytettiin, mutta mitään ei korjattu, ei niin mitään. Ja veto on kova, ihan vinkuu, ilmeisesti seinä on läpi auki listan alla.- Hämis
Ulkoahan ne ikkunat kannattaa tiivistää...
Että näin...
Jos tuulee ja tuivertaa niin vika on kyllä kaikkialla muualla kuin ulkopokassa!
Pistä vaan massalla kunnolla tiiviiksi ulkoa käsin ja sitten voin luvata että ongelmat alkaa... - Cpt Foxtrot
Hämis kirjoitti:
Ulkoahan ne ikkunat kannattaa tiivistää...
Että näin...
Jos tuulee ja tuivertaa niin vika on kyllä kaikkialla muualla kuin ulkopokassa!
Pistä vaan massalla kunnolla tiiviiksi ulkoa käsin ja sitten voin luvata että ongelmat alkaa...Eikös se ulkopuitteen tiivistäminen ole kerrostalossakin toivottavaa ettei vesi sada ja valu suoraan ikkunan väliin jos vaakana tuuli painaa veden ikkunaan?
Tavallisesti pitää jäädä pienet tuuletusaukot ulkopuitteen yläkulmiin, se riittää. Muuten olisi hyvä tiivistää!
Millään ei voi uskoa että tunnettu firma ei hoida ikkunan ilma- ja lämpötiivistystä kuntoon. Tuo ongelma kuulostaa lähinnä joltain ilmastointiin liittyvältä asilta, jota ei ole suunniteltu kunnolla.
- asdalol
vältä alavusta. laatu on heikkoa ja takuuta ei ole tai on "takuu" mutta ei korjata jos jotain ongelmaa on. Paska mikä paska.
- alavus täyttä paskaa
Kannattaa todellakin välttää tätä merkkiä...
- puhuu potaskaa...
alavus täyttä paskaa kirjoitti:
Kannattaa todellakin välttää tätä merkkiä...
Kenelläkäs ikkunan valmistajalla noin huonosti menee, että pitää alkaa kilpailijaa julkisesti mustamaalaamaan?
- joonashihhuli
alavus on paska kaupunki
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 15311031
- 535269
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html452483- 312169
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131731Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,421594Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311280Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v351206Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s6956Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo98952