Minkä ikäisenä lapsen kuuluisi osata r-kirjain kunnolla? Siis kun d-kirjainhan kypsyy ennen r:ää, mutta minkä ikäisenä r pitäisi tulla viimeistään ennen kuin on syytä huoleen? Mietityttää vaan yksi tuttavalapsi joka täyttää 4v., jolta r ei vielä tule edes sanan alussa. Hän puhuu muutenkin hieman "lässyttämällä" eli myös s-kirjain suhahtaa joskus vähän turhan paljon. Muuten kyllä puhuu mallikkaasti ja käyttää monipuolista sanastoa ym.
R-vika??
10
1721
Vastaukset
- 20 vuoden takaa
No itse ainakin opiskelin ärrän vasta ala-asteella. Ensimmäisen kerran olin puheopetuksessa ekalla luokalla ollessani ja tokan luokan puoli välissä r tuli kunnolla. Joten ei vielä mitään kiirettä :)
- phk72
Meidän molemmat lapset oppivat r;n 6 vuotiaana puheterapeutilla käyntien jälkeen. Joillain lapsilla on niin "laiska" suu ettei se ärrä sieltä tule ennen kuin ajallaan ja harjoitellen. Neuvolasta kyllä ohjaavat lapsen puheterapeutille ennen kouluikää. Eli ei huolta, moni eskarilainenkin on vielä "ärrävikainen".
- Liitsi
Poika oli kuuden kun se käskettiin puheterapeutille.Käyntejä tuli noin 5-6 kertaa.Homma oli ohi noin puolessa vuodessa kun tehtiin mitä käskettiin harjoitella,ja nyt ärrä tulee puhtaasti kun poika täytti seitsemän.
- on perinnöllinen
Jos on perinnöllisiä vikoja, niin silloin ei pidä lapsia hankkia.
- miksi olet olemassa???
Idiootti
- itsestäsi
miksi olet olemassa??? kirjoitti:
Idiootti
Idiootilta todella vaikutat, kun et pidempää tekstiä aikaiseksi saa.
- JWC
Tyttäreni oppi ärrän kunnolla vasta viidennellä luokalla... oli käyty puheterapiassa -aivan turhaa touhua- tehty harjoituksia ja muuta....Nyt 15 vuotiaana ei puheesta enää edes kuule entisiä vaikeuksia.
- ..........
Hyvähän olisi, jos oppisi puhumaan sujuvasti jo ennen kouluikää. R-vika on todella helppo opettaa pois lapselta, jos vanhemmilla on viitseliäisyyttä. Viimeistään ala-asteella lapsi joutuu puheterapiaan, jos on puhevikoja.
- hersitas
hei... itseni kohdalla ei ollut hirveän iloista luettavaa ainakaan vastaus
*Jos on perinnöllisiä vikoja, niin silloin ei pidä lapsia hankkia.*
se loukkasi, itselläni pienenä oli s-vika joka saatiin osittain korjattua. mutta minulla myös oli r-vika... jota yritettiin viikottaisilla puheterapeutin käynneillä korjata..mutta ei onnistuttu...
osaan sanoa ärrän kyllä. mutta on sanoja joista ärrä korostuu esim. armahdus tai krista tai kroolaus...usein siis sant mitkä alkaa kr.
ässässä oli sillein että... esim sana miksi. mik-k-k-ksi sama myös sanassa siksi...
ei "vikoja" huomaa minusta ellen sano tai ihminen muuten vain tiedä....
pojaltani tulee tällä hetkellä sana vaari näin vaa-ri...tulee tavuttain. ikää kohta 2.5v - Anonyymi
5 vuotiaalla on puhe normaalisti hallinnassa.
S alkaa suhahtaa taas 60 vuotiaana, kuin lapsella.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä aiot tehdä uudenvuoden aattona
Mitä olet suunnitellut tekeväsi uudenvuoden aattona ja aiotko ensi vuonna tehdä jotain muutoksia tai uudenvuoden lupauks2004115Marin sitä, Marin tätä, yhyy yhyy, persut jaksaa vollottaa
On nuo persut kyllä surkeaa porukkaa. Edelleen itkevät jonkun Marinin perään, vaikka itse ovat tuhonneet Suomen kansan t572914Väestönsiirtoa itään?
Ano "the Russo" Turtiainen sai poliittisen turvapaikan Venäjältä. Pian lähtee varmaan Nazima Nuzima ja Kiljusen väki per891528Muistattekos kuinka persujen Salainen Akentti kävi Putinin leirillä
Hakemassa jamesbondimaista vakoiluoppia paikan päällä Venäjällä? Siitä ei edes Suomea suojeleva viranomainen saanut puhu181286Ikävä sinua..
Kauan on aikaa kulunut ja asioita tapahtunut. Mutta sinä M-ies olet edelleen vain mielessäni. En tiedä loinko sinusta va121244Lindtmanin pääministeriys lähenee päivä päivältä
Suomen kansan kissanpäivät alkavat siitä hetkestä, kun presidentti Stubb on tehnyt nimityksen. Ainoastaan ylin tulodesi71053Vuoden luetuimmat: Mikä on Pelle Miljoonan taiteilijaeläkkeen suuruus?
Pelle Miljoonan eläkkeen suuruus kiinnosti lukijoita tänä vuonna. Artikkeli on Suomi24 Viihteen luetuimpia juttuja v. 20221052- 471003
Riikka Purra sanoo, että sietokykyni vittumaisiin ihmisiin alkaa olla lopussa.
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/be8f784d-fa24-44d6-b59a-b9b83b629b28 Riikka Purra sanoo medialle suorat sanat vitt234982- 49946