bokserista

tietoa

Luin jostain, että bokserin silmiä täytyy kuivata mahdollisesti joka päivä. Pitääkö tämä paikkansa? Mitä muuta täytyy ottaa huomioon bokserin jokapäiväisessä/viikottaisessa hoidossa?

Luin myös, että eräs bokserin omistaja liikkuu/joutuu liikkumaan bokserinsa kanssa 3-6 tuntia päivässä. Vaatiiko bokseri todella näin paljon tekemistä?

3

886

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turbann

      en usko pitävän paikkansa ! muuten laiminlyön korani hoitoa sillä minulla ei ole tapana bokserini silmiä kuivata, enkä ole koskaan edes kuulult moisesta silmien kuivauksesta?
      tietenkin bokserit tarvitsevat paljon liikuntaa mutta niin melkein kaikki keskikokoiset ja isot koirat. Oletko miettinyt että 3 tuntia päivässä ei ole edes paljon kun miettii että aamulla vaikkapa 30 minuutin lenkki päivällä 1 tunnin lenkki ja illalla 1h 30 min. nämä kun lasket yhteen tulee siinä jo se 3 tuntia täyteen. meillä ainakin menee niin että mitä enemmän koiraa ulkoilutat sitä rauhallisempi se on ja niinä päivinä jolloin on lenkittäminen jäänyt vähemmälle on koiralla enemmän virtaa ja silloin aletaan sisällä juoksennella edestakasin lelun kanssa. :)

    • +ruttu+

      En ole tuollaisesta silmien kuivauksesta kuullutkaan.. silmien putsaamisesta kyllä, koska jos on roikkuvat luomet (kuten joillain boksuilla)niihin voi esim. metsässä ollessa mennä kaikkea "tavaraa". Bokseri on "atleetti" ja energinen rotu joka kyllä vaatii liikuntaa ja aivojumppaa, ettei ala sitten sisällä keksiä itselleen virikettä (tässä kohtaa se voi olla huonekalut). Myös liikuntamuoto vaikuttaa.. meillä se on yleensä 1.5-4h. Jos saa juosta paljon vapaana(meillä mahdollisuus käydä metsässä/pellolla)kuluttaa energiaa aika hyvin jo tunnissa. Samoin muiden koirien kanssa touhuaminen. Myös tottis eli tämä "aivojumppa" kuluttaa myös hyvin ja nauttivat paljon emännän/isännän kanssa touhuamisesta(perhe kun on tärkein). Meillä myös on alettu harrastaa näin talvella koirahiihtoa joka on melko rankkaa ja se vie todella hyvin meidän pojasta mehut, tavallisella lenkillä käydessä energia yleensä palautuu melko nopeasti. Meillä käydään yleensä 3lenkkiä päivässä ja myös aika jakautuu sitten näihin 3jaksoon(miten itselle parhaiten sopii). Mutta bokserin kanssahan vain taivas on rajana harrastusten kanssa ;)
      Bokseri on melko lailla vaatimaton rotu. Ei meillä mitään ihmeellisyyksiä ole. Turkki on helppo hoitaa.Koulutukseen kannattaa panostaa kunnolla, koska on bokseri voimakas ja energinen rotu, muuten voi tulla paljon ongelmia. Ja tärkeintä tämän rodun kanssa on olla hyvä huumorintaju :)

      • Vili

        Tuli mieleen tuosta silmien kuivaamisesta, minulla 5 vee bokseripoika jolla naama tosi lytty eli poimuinen. Märillä ilmoilla, ja uimisen jälkeen jne kuivaan rutut ettei jää kosteus hautumaan. Poika itsekkin hinkkaa kuonoa jos jää kutisemaan, silloin sukkelasti paperin kanssa kimppuun ettei matot ja sohvanreunat saa kyytiä;)
        Mutta, kaikki bokserit ei tosiaan ole niin ruttunaamoja sekin toki vaihtelee, kuonon pituus. Silmien kuivaus? en ole kuullut. Siinä ne samassa kuivuu kun nenänpielet pyyhkäilee.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä teidän jutussa on ongelmana?

      Missä meni pieleen?
      Ikävä
      175
      1471
    2. Kauhavan häiriköijistä

      Juttua Iltalehdessä. Pakko sanoa että noi nuoret on kyllä ihan pimeitä. Putkin peltoja jupksevat kiusaamaan kun ei tietä
      Kauhava
      41
      1049
    3. Haluan sinut, kuuletko minua.

      Haluan sinut. Toivon, että voisimme olla yhdessä. Mietin pystynkö täyttämään toiveesi, olemaan arvoisesi. Voisitko saad
      Ikävä
      38
      735
    4. Auto ajoi päälle?

      Ja pakeni luin iltapäivälehdestä. ! Ken on kuski joka tuollee teki
      Kuusankoski
      14
      670
    5. Sama ransetti taas!

      Keikkui tällä kertaa Honkavaaran tien varressa muutaman sadan metrin päässä Louhenkoskelta.. Otin rekisterin ylös ja ver
      Hyrynsalmi
      21
      650
    6. Hän on tosi

      hyvännäköinen. Ei edes ryppyi oo. :D
      Ikävä
      36
      643
    7. Miksi Lapset kiusaa yöllä

      Miksi Lapset kiusaa yöllä ihmisiä? Miksi vanhemmat antaa tämän tapahtua? Eikö ne huomaa ettei lapset ole kotona vai eivä
      Kauhava
      28
      642
    8. Tehdäänkö tänään toiveista totta?

      Poikkea tänä illasta siinä lähellä ja annetaan silmien puhua ja sen jälkeen puhu sinä lopulta mitä ajattelet..
      Ikävä
      46
      607
    9. Viimeinen lankafest

      Käykää viimeisessä lanka festissä. Ensivuonna sitä ei enää ole. Rahat on loppu. Harmi .
      Puolanka
      17
      593
    10. Ajatteletko ollenkaan minua

      Naiselle, jonka kanssa vahva tunne yhteydestä. Jota kipeästi kaipaan, mutta jota ei juuri näe. Onko siitä jo kolme vuott
      Ikävä
      30
      587
    Aihe