Iskukoukku

Pyyntitavat

Nappaako hauki joessa tai järvessä, jos syötitän iskukoukun silakalla? pitääkö kala laittaa koukkuun koukun osoittaessa selkäevän takaa päätä kohden?pitääkö koukun pään tulla näkösälle?

11

4720

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • laikaman

      Just noin päin ja paremmin tarttuu, jos jättää kärjen näkyville. Eiköhän silakka kelpaamakeassakin vedessä.

      • sintti aara

        joo, mutta särkeen ottaa paljon paremmin, mitä isompia särkiä, sitä parempi. Osta semmoset iskukukoukut, että jousissa riittää potkua, hekimommat mallit kimpoavat usein isomman hauen päästä. Paksu muovitettu sähköjohto päistä kierrettynä ja dynema tai kevlari jatkoilla on ylivoimaisesti paras peruke, uistin perukkeet ei kestä yksikään yli 8kg haukea muutamaa tuntia kauempaa, säikeet lentää. Matalassa vedessä ei liikaa luokkinarua, jotta ei kieritä rantatukkiehin ja juuruakoihin, syvemmässä vedessä narua sen verran että pääsee pohjaan rauhottumaan, syvillä ulappavesillä pyynti pari metriä jään pinnan alla, suolammilla ihan rantatörmän vierestä, näillä eväillä varmistat itsesi kymppikerhoon!! pyydä ne säret weken katiskakalla johon laitat syöttiainetta, nii ei jää homma siitä kiinni eikä tarvi pilkillä kikkiä


    • Iktyonomi

      Voi hauki syödä silakkaa järvessä mutta merikalojen käyttö syöttikalana sisävesillä on kieletty kalatautien leviämisvaaran takia.

      Esimerkiksi silakka voi kantaa lohikaloilla esiintyvää VHS tautia.

      Kielto löytyy Maa- ja metsätalousministeriön eläintautien vastustamisasetuksen 470/2008 24§:stä.

      Särki on perinteisesti ollut hyvä syöttikala. Iskukoukussa ei ole syöttikalan asennolla suurta väliä. Pitäisin itse iskukoukun kärjen näkyvillä mahdollisimman hyvän läpäisykyvyn turvaamiseksi. Hauki on kovapäinen kala.

      • eeloejneoeoo

        Eli merestä jokeen tullessaan kalat käyvät suihkussa?


      • ma-ma-rkku

        terve oiskohan muikku millanen syöttikalana iskukoukussa? onko tullu kokeiltua ite meinasin et jos kokkeilis järvi on aika tummavetinen tai lampihan se taitaa olla jos viitsit infota jos kokemusta on


      • KIOxxx

        sitten laita muikun, kun se kulkee meressä usein nimellä maiva?

        Miten se estetää pääsemää takaisin sisävesiin? Entäpä lohikalat, joka tunnetusti vaieltavat edestaikisin meren ja sisävesin välliä?

        Vai onko lainsäädälisesti mahdon yhtälö?


    • kokemusta on

      messinki iskukoukku on tosi hyvä, kun vaan poveria takana niin hauki jää

    • koukuttaja
    • kldgkd

      mitä lupia tarvii iskukoukulla kalastaessa?

      • gonahtanut kalamies

        Iskukoukulla kalastaessa tarvitaan valtion kalastuksenhoitomaksu sekä aluekohtainen pyydyslupa, itse maksoin valtion luvan 23€ (tämän vuoden voimassa) ja sitten ajelin paikalliselle bensikselle jossa alueeni kalastuskunta myy merkkejä pyydyksille, hintaa 8 merkille tuli 10€ loppu keväälle, eli saan (ilmeisesti?) pitää kahdeksaa iskukoukkua kalastuskunnan alueella, sain siis myös kartan johon alue on rajattu. en siis saa viedä pyydystäni naapurikunnan alueelle..

        33€ sain siis luvat kuntoon, ihan mielenkiinnosta luvat hommasin, vaikka tiedän ettei niitä kukaan kysele ja tiedot mistä luvan saa minnekkin vesistölle ovat aika kiven alla, joka järvelle ei välttämättä pyydyslupaa tarvita ja joillain järvillä on pyydyksillä kalastamista rajoitettu.

        Mielestäni aikas sekava soppa lähtee etsiskelemään tietoa näistä asioista selkokielellä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. A miehelle :)

      Oli mukava näkeminen taas eilen. Olisinpa tänäänkin nähnyt sut. Harmi ettei tunneta kunnolla. Ja etten voi saada su
      Ikävä
      39
      2465
    2. Jos hän olisi luonasi nyt

      mistä haluaisit jutella kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      161
      1741
    3. Kansanedustajien palkkioihin roimat korotukset

      Kansanedustajien palkkiot nousevat lokakuun alussa sadoilla euroilla, kertoo eduskunnan palkkiotoimikunta. Ensimmäisen
      Maailman menoa
      175
      1576
    4. En halua miestä joka

      Havisee kuin haavan lehti kakat housussa eikä uskalla ottaa ohjia ja lähestyä naista. Niin kuin miehen kuuluu tehdä, oll
      Ikävä
      252
      1467
    5. Keskisarja todettiin rasistiksi

      Yhdenvertaisuusvaltuutetun mukaan Keskisarjan lausunnot Ylen A-Studiossa viime viikolla täyttävät rasismin määritelmän
      Maailman menoa
      426
      1433
    6. Joko sä olet aivan totaalisen rakastunut

      Tai sitten sulla on joku hätänä. Kaikkeni lähestulkoon yrittänyt että perääntyisit mutta ei 😄
      Ikävä
      81
      1347
    7. Mitähän tapahtuisi?

      Jos meidät tiputettaisiin tunniksi samaan huoneeseen kaksin? 😏
      Ikävä
      126
      1345
    8. Ihan kauhistuin kun sain tietää

      ett joku atn kaipailee! 🤷🏻‍♂️🤣
      Ikävä
      10
      1134
    9. Olitkohan koskaan

      yhtä optimistinen kuin minä siitä, että jonain päivänä olisimme vielä yhdessä? Vai uskoinkohan minä yksinäni siihen, jos
      Ikävä
      86
      1049
    10. Kehitysvammainen teki työtä 19 vuotta ilman palkkaa

      K kaupan pullonpalautusautomaattia hoiti ja vapautti muut myyjät muihin töihin. Tästä on varmasti 19 vuoden aikana ollut
      Lieksa
      130
      1009
    Aihe