Mitä ruokaa saa viedä

äitikkä

Australiaan? Olen kuullut, että siellä ollaan tosi tarkkoja tullissa. Lapsille olisi kiva viedä tuliaisia...

5

1114

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mitään ...

      sellaista mitä syötäväksi voi sanoa.
      Tällasen käsityksen olen saanut kun olen TV:stä silloin tällöin katsonut "Australian rajalla" -sarjaa. Kovin tarkkoja näyttävät olevan :)

    • MIR

      http://www.daff.gov.au/aqis/travel/entering-australia/cant-take

      Yleisesti ottaen avaamattomissa kaupan paketeissa olevat teollisesti tuotetut elintarvikkeet ovat OK: esim. karkit, leipa.
      Jata tuoretuotteet pois, kuten vihannes, hedelma (ala tuo edes lentokoneesta matkaevaana).

      Jos olet epavarma, ilmoita se reilusti tullissa ja anna heidan tehda paatos tavaran tuomisesta. Nain saat ystavalliset neuvot vastaisen varalle eika tule rapsuja vaikka mukaan olisi erehtynyt jotain rajoitettua tai kiellettya.

    • sanottu

      Ei mitään vihanneksia, ei lihaa, eikä missään tapauksessa siemeniä tai kasveja! Karkit on ok, mutta muista ilmoittaa ne maahantulokaavakkeessa. Kaikki mitä voi laittaa suuhun, on ruokaa ja pitää ilmoittaa. Jos et ilmoita ja jäät kiinni, saat sakot.

    • Rehellisesti

      Juurikin kuten jo tuossa edellä kertoivat, itsekin olen korttiin merkinnyt aina kaiken, myös karkit ja suklaat.
      Kerran se seropin näköinen hauva kumminkin istahti läppärilaukun viereen matkatavarahallissa, eikä mennyt minnekään ennenkuin ohjaaja jutteli hetken. Meinasi hiki tulla. Laukussa ei toki ollut mitään kiellettyä, mutta olisiko ollut joskus mennäviikolla eväsleivät Suomessa. Niillä piskeillä on tarkka nenä, joten ei kannata edes yrittää viedä maahan mitään minkä voi kuvitella pistävänsä omaan suuhun. Kaikki korttin! Monesti jo siinä hallissa ohjataan pelkkien karkkien kanssa vihreälle linjalle ja toivotetaan tervetulleeksi Australiaan. Rehellisyys jo karanteenissa antaa hienon alun matkalle hienossa maassa.

      • Rocamara

        En merkinnyt yhtään mitään kaavakkeeseen, vaikka oli reppu ja rinkka väärällään suklaata ja konvehteja. Arvatkaa mitä?----- Ei niin yhtään mitään! Viimeisellä hihnalla vain sanoi että mahtaako olla suklaata repussa, johon vastasin että näin on. Välittömästi viittasi vain jatkamaan pois että selvä on! Kuka se turhia kyttäisi. Vain nuo edellä mainitut n.s. irtotavarat ja taudinkuljettajat ovat kiellettyjä.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miten Eerolan silmäkuvat voivat levitä muutamassa tunnissa ympäri maailmaa?

      Seuraako koko maailma persujen ja erityisesti Eerolan somea reaaliajassa? Edes kansanedustajan itsemurha eduskuntatalos
      Maailman menoa
      437
      6357
    2. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      126
      3666
    3. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      97
      2447
    4. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      25
      1919
    5. Moraaliköyhä S-ryhmä

      S-ryhmä on kehystänyt Israel-boikottipäätöksen “ihmisoikeuslinjaukseksi”, mutta toteutus paljastaa sen onttouden: valiko
      Tampere
      111
      1271
    6. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      82
      1245
    7. Minkä biisin omisit sun kaivatulle?

      Pieni perustelu olisi kiva. ❤️
      Ikävä
      63
      1065
    8. Onko kaivattusi

      seksuaalisesti vetovoimaisin ihminen jonka olet ikinä tavannut?
      Ikävä
      62
      1048
    9. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      76
      960
    10. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      44
      943
    Aihe