Säilytän mopomuksua pressun alla ulkona.Viimeaikoina akku on ollut usein latauksessa, mutta käynnistintä se ei jaksa enää pyörittää leudommallakaan säällä. Akku on reilun vuoden ikäinen, kuten Muksukin. Polkimella lähtee sentään käyntiin. Onkohan akussa vika, tai jossain muualla? Sulake pysyy ehjänä, eikä hätävilkut ole jääneet päälle.
Akku heikkenee!
6
2891
Vastaukset
- oikl
Pienen akun joutuu ostamaan joka vuonna uuden. Ei muuta kun kauppaan.
- mesetti
tuntuu olevan yksilöllistä koska mulla on kestanyt 4v akku, tosin pidän talvet ctek-ylläpitolaturissa, se pidentää akun elinikää. Uusi akku maksaa 15€ että ei kannata ihmetellä jos ei starttaa, kauppaan vaan ja lataa sen täyteen ennen käyttöönottoa, se on tärkeää, jos sillä ajaa lyhyitä matkoja. Akku ei myöskään pakkasella lataudu täyteen, pitäisi ladata sisällä.
- auki, jos silti
tyhjenee vaikka ei ole kovia pakkasia, niin vika akussa, eikä sähköjärjestelmässä (oikosulku)..jokin kello tai varashälytin kuluttaa virtaa kokoajan ja jos on muutenkin heikko akku...jos mahdollista niin tarkista nestetaso akussa ja lisää akkuvettä tarvittaessa, sitten lataa täyteen..ei millään pikalaturilla, liian tehokas. Akku voi olla loppu, nykyään mikään ei kestä niin kuin ennen, tehdään sutta ja sekundaa.
- vaari'
Kiitän kaikkia vastaajia!
Otin hankalasti irroitettavan akun sisälle ladattavaksi. Kuuden tunnin päästä se oli täysi. Nyt tarvitsee vain hipaista liipasinta, kun käynnistyy. Akku ei lataannu kauppamatkojen aikana, ja pakkasessa automaattilaturi näyttää väärin, eli täyttä latausta. Akulta ja laturilta puuttuu siis pakkas-ominaisuudet. Mönkijä kyllä toimisi myös ilman akkua.- Kymco Super8
Hyvä kun sait akun toimimaan.Hitaalla laturilla vrk. sisätilassa on sopiva aika.Itsellä kolmas Kymco menossa ja kokemuksesta voin sanoa et ensimmäinen talvi vielä menee alkuperäisellä mut seuraavana syksynä kannattaa jo hankkia uusi ja siinä ei kannata laadusta tinkiä,mieluumminnin kymppi tai pari enemmän kuin halpa joka on taas yhden talven juttu.Tuolla joku mainitsi 15 euron akuista,taisi puhua taskulampun paristoista ;)
- sdfa
Mulla on kanssa varmaan lopussa tuo akku kun ei tahdo millään latautua edes sisätiloissa. Puolella ampeerilla oon ladannut sitä aluksi sen 8-9 tuntia, jonka pitäisi täyttymiseen teoriassa riittää, mutta akku ei lautaudu ja annoin olla pidempään, eikä muutosta tapahdu. Tuskin enää saa polkemallakaan käyntiin, piti kolealla ilmalla ottaa lisävirtaa toisesta akusta käynnistämiseen.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 28611266
- 1337010
- 995731
Vanhempi mies
Jos yritän ajatella sinut pois sydämestäni, ikävä ja surullinen kaipuu tulee kaksin verroin kovempana. Olit mun unessa385098- 524281
Minne sä aina välillä joudut
Kun pitää hakemalla hakea sut sieltä ja sitten oot hetken aikaa esillä kunnes taas menet piiloon, en ymmärrä 🤔❤️ Oot ta303969- 613534
On niin vaikea olla lähelläsi
En saa ottaa kädestäsi kiinni, en saa halata. En saa silittää hiuksiasi. Enkä saa sinua koskaan omakseni. ☔ Miehelle na323501Nyt peukut pystyyn
Nyt kaikki peukut pystyyn, siirtopersu on aikeissa muuttaa Kannuksesta pois. Facebookissa haukkui tänään Kannuksen peru223035- 782974