Omistan pitkäkarvaisen collien ja kuten niillä yleensä, tälläkin on todella pitkä turkki. Niitähän ei yleensä suositella trimmattaviksi, mutta onko mahdollista, että koiran turkkia voisi lyhentää edes vähän? esim. 5-10 senttiä? Onko siitä koiralle haittaa? (lähinnä kesää ajatellen) talvella turkki saa tietenkin olla pitkä.
Pitkäkarvaisen collien trimmaus?!
13
5747
Vastaukset
- että haittaa
En usko että collien turkin lyhentämisestä on haittaa koiralle. Ulkonäko tietenkin kärsii, vaikka toisaalta kauneus on katsojan silmässä;) Jos koiraa ei käytetä näyttelyssä turkin ilkonäöllä tuskin on suurta merkitystä...
- collieneiti
En kyllä omaltani menisi kynimään turkkia. Collien "kruunua". Lyhennän itse vain jalkakarvoja etteivät viistä maata samalla kun leikkaan karvat varpaanväleistä ja tassunpohjista. Tosin en tiedä miten kauhen pitkä sinun koirasi turkki on, mutta ei tällä ainakaan mahan alta ole tajuttoman pitkä.
- trimmeri.../trimmaaja
niitä klanitaan kesällä jos ei ole näyttelyissä käymisiä, jopa nahkoja vedetään melkein kaljuiksi.
että neiti edellä on hitu väärässä. Joo näyttelyyn ja muutenkin sieltä ja täältä ja fuskataan mutta onneksi hyvä tuomari näkee kun kokeileekin koiraa ja muutenkin katsoo ehkä kaksi kertaa? - collieneiti
trimmeri.../trimmaaja kirjoitti:
niitä klanitaan kesällä jos ei ole näyttelyissä käymisiä, jopa nahkoja vedetään melkein kaljuiksi.
että neiti edellä on hitu väärässä. Joo näyttelyyn ja muutenkin sieltä ja täältä ja fuskataan mutta onneksi hyvä tuomari näkee kun kokeileekin koiraa ja muutenkin katsoo ehkä kaksi kertaa?Lueppa tarkemmin mitä kirjoitin....omaltani en kynisi.... senkun vapaasti muut kynitte.
- stella23
Minä en lyhentäisi yhtään koirieni turkkeja, colliehan kantaa hienoa turkkiaan aivan ylväästi. Tassujen alta ja sivuista fiksaisin karvat siistiksi ja kynnet tietysti leikkaan.
- bluemerle
Meillä 4-vuotias uros pehko. Talvisin leikkaan ainoastaan tassukarvoja, mutta kesäksi olen ajellut mahan alle "vauhtiviivan" hiustenleikkuu koneella.. siis ihan paljaaksi.
Kukaan ei huomaa "vauhtiviivaa" mahassa ellei nosta koiraa seisomaan pelkästään takajaloilleen. Kuitenkin viilentää mukavasti kesällä kun loikoilee kostealla nurmikolla maha maata vasten. Talveksi kasvaa siitä huolimatta miltei maahan asti ulottuvat mahakarvat..
En ole mitenkään erikoisen hyvä saksien käyttäjä, joten muun turkin lyhentämisen jätän kokeiltavaksi sinulle. kukin tyylillään!!- leikkaan uroksen
perskarvoja ja rintaröyhyä lyhyemmäksi ihan helppouden takia :) ei kukaan ole tullut moittimaankaan
- Gollien omistaja
Koira kärsii jos turkki kynitään!
- voihan naurut
Joo varmaan kärsiikin jos on Gollie. Collie ei siitä turkin vähennyksestä ole moksiskaan............
- c.o.l.l.i.e.
turkki suojaa ihoa auringolta joten ei kannata kovin lyhyeksi leikata :P (vanha keskustelu mutta jos joku tätä eksyy lukemaan)
- ex-collieharrastaja
Ja kun kerran erehtyy leikkaamaan, se ei ikinä kasva ennalleen. Nimimerkillä kokemusta on. Meillä siis kotikoiralta leikattiin ihan koneella "pissakarvoja", sekä pikkuisen suolen ympäriltä ihan siisteyssyistä.
Collien olo ei ilman karvaa ole kesällä sen mukavampi, ja se karvan eristäminen toimii kyllä molempiin suuntiin. Eli leikkaanmalla ei koiran olo kesällä ole sen mukavampi tahi viileämpi. Vatsanalusta ja kylkiä voi hiukan kastella. Ja antaa mahdollisuus varjossa olemiseen.
Kannattaa ajella "jalkapohjat", saksilla itse lyhensin jalkojen karvoja, varsinaista näyttelytrimmausta en harrastanut. Harvennussaksilla hiukan "kaivettiin korvia esille" välillä. Collien turkki on siis kaikenkaikkiaan erittäin helppo, kyllähän se tietysti kuraa tuo melko paljon. Jos malttaa olla pesemättä ja harjaamatta turkkia öliian paljon ja kuluttavasti, niin se pysyy luonnostaan takkuuntumattomana. Pari-kolme kertaa vuodessa perusteellinen pesu kunnon aineilla, kerran kuussa turkin koko kampaus korkeintaan, ja takut heti kun oikoo, riittää siihen sormetkin kammaksi. Erittäin helppo turkki siis. Kunhan ei sitä itse pilaa :) - headstyle
Omilta nartuilta lyhennän turkin kesäksi ja kyllä huomaa että koiran paljon helpompi olla. Mulle tärkemäpi eläimen hyvä olo kuin ulkonäky. Nytkin menossa ensi viikolla 9v trikki narttu ja 2v kesäturkin ajoon. Viime vuonna edes mennyt 13 sai kesä turkin ja kyllä näki heti eron. Siitä tuli pirteä ja eloisa. Ihan eläinlääkäriasemalla olen turkit ajanut. EWläinlääkäri ollut samaa mieltä että turkki lyhyemmäksi varesinkin vanhemmalta koiralta. Eikä se koira rumalta näytä menee lk colliesta.
- ohmycollie
Itse valitsin lk-collien toiseksi koiraksi juuri tuon helpomman turkin vuoksi.
Joku tuossa mainitsikin että karva ei välttämättä kasva yhtä komeana takaisin jos tykkää mennä napsimaan. Edellisellä sheltilläni kävi vähän näin... Kaulus jäi vähän "ruippanaksi" kun en siis ole mikään parturi-kampaaja ammatiltani! Ainakin tuskaisen hitaasti se kasvoi...
Tutullani on kaksi moppiturkkista koiraa jotka hän ajelee kevättä kohden puleiksi. Toinen koirista ahdistui varsinkin pään ajelusta niin että ravisteli korvansa verille eikä kaiken lisäksi uskaltanut edes vettä juoda ellei omistaja ollut vierellä "valvomassa". Tiedä häntä sitten, nyt on pysynyt itsevarmana itsenään kun silmien edessä roikkuu tuttu otsatukka :)
Olen kuullut muistakin pitkäkarvaisista koirista, jotka ovat alkaneet "häpeämään" kun turkki on ajeltu kokonaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1522125
Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa
Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir3351333Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.941265- 1571168
- 68981
- 35948
Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31899Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59858Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?
https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta26832Onko kaivattusi
Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?46799