ajatteleeko kukaan muu oliivia, kun kuulee nimen Olivia? Minä ainakin, ja siitä syystä en tykkää Olivia-nimestä.
Olivia = oliivi
häiritsee mielleyhtymä
5486
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Tulee heti mieleen musta ja kivetön :D
Olivia-nimestä tulee mieleen mikä tahansa tyttö, oli sitten tumma tai punatukkainen, niinku mä tai vehnänvaalee tyttö.
Ei oo hirveen ruma, muttei kauniskaa, mulle semmone... neutraali.
Tulee mieleen joku kaunis kreikkalainen nainen en tiiä miks.. ehkä just siks et se kuulostaa vähän oliivilta. Mun mielest se on jotenki raikas ja nätti nimi ja toi mielleyhtymä ei oo mitenkään negatiivinen.. =)
Meidän 6v. tytön nimi on Olivia. Usein häntä kutsutaan lempinimellä Omppu tai Omppunen niin kotona kuin päiväkodissakin. Joskus pienet lapset saattavat sanoa oliiviksi jos eivät osaa vielä sanoa nimeä oikein.
Mitä sitten vaikka nimestä tulisikin mieleen oliivi? Sieltähän se merkitys alunperin tuleekin.
Olivia-nimi on Oliverin naispuolinen vastine (lat. oliivipuun lehvä). Mielestäni Olivia-nimen äänneasu on todella kaunis, pehmeä ja naisellinen.
Joku sanoi ajattelevansa mustaa kivetöntä oliivia, mutta minulle taas tulee mieleen vihreä oliivi. :D
Ei ollenkaan huono mielleyhtymä, sillä pidän oliiveista ja oliivinvihreä on kiva väri.