LASSILA & TIKANOJA

Hyvin pyyhkii l&t:llä n.170 potkitaan pihalle mut samalla jaetaan maniskaa normaaliin tapaan osakkaille. Reilu meininki
101326
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Kyllä minäkin osakkaana mieluummin rahani ottaisin. ;)

Äänestä
  • Osakkeenomistajat myy osakkeensa pois ja sijoittaa muihin yhtiöihin, jos ei tule tarpeeksi tuottoa. Pääoma poistuu ja uutta on vaikea saada tilalle. Siivoojia sen sijaan löytyy ja voidaan hakea vaikka ulkomailta. Näin se vaan menee.

    Äänestä

On se tämä lama kyllä kumma juttu, kun sen takia ihmisiltä loppuu eritteetkin ja sotkeminen. Pakkohan se on olla niin, kun työntekijöitä vähennetään.

Äänestä
  • rahan loppuessa asiakkaalta, laitetaan asioita tärkeysjärjestykseen, eli eritteitä katsotaan pitempään, ja kilpailutetaan. iso yritys kuten lt maksaa enemmän, on hallinnointikulut yms. valitaan pienempi yritys, jolla ei ym kuluja yms.

    Äänestä

eivät ole tekemisissä toistensa kanssa. jos ei ole töitä, töitä ei ole. osakkeiden omistajat omistavat palan yritystä, ja voitosta tai tulevan voiton mahdollisuudesta maksetaan osakkeen omistajalle. sinäkin voit olla halutessasi osakkeen omistaja.

Äänestä

Otithan huomioon että luku 160-170 koskee koko Suomea,missä L&T:n palveluksessa on hiukan nafti 50000ihmistä. Siivouspuolella menee käsittääkseni tällä hetkellä kaikista huonoimmin ja siitä me siivoojat saamme kärsiä. Ihan kuin saisimme nyt liikaa rahaa tai arvostusta...Talossa kahdeksatta vuotta,liksa 8,10/h. Monikaan ei viitsis pyrstöään nostaa tällä rahalla kotoa..ymmärrän täysin. Mutta loistavaa kevään jatkoa kaikille!Ja..iloista mieltä..meitä ei vielä ole lannistettu;))

Äänestä
  • Sulla taitaa olla sitten ainakin hyväpalkkainen mies?

    Äänestä

  • on L&T:llä käytössä. Sehän kehiteltiin edellisen laman aikana, -90-luvun alussa. Oli kyllä hyvä systeemi mm. työkohteen hlökunta tiesi minä päivänä heidän työpisteensä/osastonsa vkosiivous oli. Siivoustasoja oli 3, muistaakseni A, B ja C. Tosin se tarrojen liimailu seiniin ja oviin oli vähän hassua, kun niitä oli sit hankala poistella kohteen loppuessa.

    Lama karsii valitettavasti siivouksen minimiin. Peruspesuissa säästetään. Kiinteistöt ja pintamateriaalit kuluvat. Sitten kun rahaa taas on, on kova homma laittaa paikat kuntoon.

    Äänestä

  • vieläkö kirjoitti:

    on L&T:llä käytössä. Sehän kehiteltiin edellisen laman aikana, -90-luvun alussa. Oli kyllä hyvä systeemi mm. työkohteen hlökunta tiesi minä päivänä heidän työpisteensä/osastonsa vkosiivous oli. Siivoustasoja oli 3, muistaakseni A, B ja C. Tosin se tarrojen liimailu seiniin ja oviin oli vähän hassua, kun niitä oli sit hankala poistella kohteen loppuessa.

    Lama karsii valitettavasti siivouksen minimiin. Peruspesuissa säästetään. Kiinteistöt ja pintamateriaalit kuluvat. Sitten kun rahaa taas on, on kova homma laittaa paikat kuntoon.

    Reilu on vieläkin tosi kova sana L&T:llä :)

    Kaikki asiakkaat ei edes halua niitä tarroja, rumia ku mitkä ja ei niitä ole aina edes osattu arvioida niin oikein, etteikö niitä siivooja itse vähän muuttaisi. Toisina päivinä ihan liikaa toimistoja ja toisina päivinä jää aina aikaa yli.

    Äänestä

  • töissä tuolla palkalla? kirjoitti:

    Sulla taitaa olla sitten ainakin hyväpalkkainen mies?

    Ei kuule ollut huonopalkkaistakaan enää tuolloin, mutta pakko on ollu pärjätä ja on edelleen. Mieluummin köyhänä ku huonon kaverin kanssa.Eikö;)) Nyt nautin olostani vapaana ja työttömänä, selkä rikki.;)) Eikä muuten vieläkään ole sitä miestä;))

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


rahaa rahaa rahaa..... kirjoitti:

Hyvin pyyhkii l&t:llä n.170 potkitaan pihalle mut samalla jaetaan maniskaa normaaliin tapaan osakkaille. Reilu meininki

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu