Yritin asentaa ohjelmaa K-rompulta, mutta kun asennuksen aloittaa niin tulee ilmoitus: konetta ei ole mukautettu ja asennus keskeytyi. Voit suorittaa asennuksen myöhemmin... mutta aina tulee tuo sama ilmoitus.
Olin vanhan 5-version poistanut ennen asennusta.
Illalla sitten netistä latasin ilmaisen 5.0.5 version joka asentui koneelle ongelmitta.
Voisiko koneeni P2, 350MHz, 64MB, 6GB olla liian vanha tuolle ohjelmalle vai mitä tuo "koneen mukauttaminen" mahtaa tarkoittaa?
Onko kenelläkään muulla ollut vastaavaa ongelmaa?
Olin vanhan 5-version poistanut ennen asennusta.
Illalla sitten netistä latasin ilmaisen 5.0.5 version joka asentui koneelle ongelmitta.
Voisiko koneeni P2, 350MHz, 64MB, 6GB olla liian vanha tuolle ohjelmalle vai mitä tuo "koneen mukauttaminen" mahtaa tarkoittaa?
Onko kenelläkään muulla ollut vastaavaa ongelmaa?
Vastaukset 7
Vanhimmat
kokeile tätä suomen kielistä... http://www.adobe.fi/ ...
Siellä se ilmainen versio on juuri tuo lataamani 5-versio.
klikkaa sitä keltaista missä lukee Adobe Reader, saat lisä tietoa siitä...
Siellä koko ajan kyllä puhutaan Reader 6:sta, mutta kun alat käynnistämään ilmaista versiota niin se onkin versio 5.0.5.
Kaikki muut ovat maksullisia ja hirmu kalliita koska en tuota tarvitse muuta kuin lukemiseen.
Ja ihmetyttää tuo Kompuutterin K-romppu jossa se on mutta ei suostu menemään koneelle.
Täältä löytyy Adobe Reader -ohjelmia:
http://www.mbnet.fi/jutut/perusohjelmat/apuohjelmat.html
Jos ohjelma ei asennu koneeseen on mahdollista että poistaessasi ohjelman entisen version on windowsin rekisteriin kuitenkin jäänyt jotain ohjelmasta. Sillon kannattaa käyttää ennen ohjelman asennusta rekisterinputsausohjelmaa. Minä olen käyttänyt Jv16PowerTools -nimistä ohjelmaa, jonka viimeisen ilmaisen version saa:
http://koti.mbnet.fi/chakram/rekisteri.php#powertools
täältä muistaakseni latasin adobe reader 6.0 ja suomenkielisenä. tässä linkki
http://www.adobe.fi/products/acrobat/readstep2.html
Missään ei mielestäni selvästi mainittu, että 6-versio sopiikin vasta 98se:stä eteenpäin. Ja minulla on se puhdas ensimmäinen!
Vasta kun olin puoli päivää "putsannut" konetta niin älysin ohjeen mukaan mennä MBnetin sivuille jossa asia oli harvinaisen selvästi mainittu. Adoben omilla sivuilla en kyllä huomannut tuota ikärajaa.
No oppia ikä kaikki - kiitos vaan neuvoista kaikille!