"Sekopää"-kohtaukset

Unduilla

Meidän kaksi undua saa välillä keskellä yötä kauheita paniikkikohtauksia häkissä. Ihan yhtäkkiä alkaa kuulua kauhee päristely ja linnut lentelee kuin mielipuolet häkissä. Kestää kauan ennen kuin asettuvat, eikä niitä oikeen saa rauhoiteltua. Pelottaa välillä vaan, että taittavat niskansa kun lentävät tollalailla, monesti ovat häkin pohjallakin.

Onko tälläinen tyypillistä undulaateille? Ja jos on, niin mistäköhän johtuu? Näkeekö toinen painajaista ja lietsoo toisenkin sekoilemaan :D

6

999

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dsdsa

      Koita seuraavalla kerralla laittaa hieman valoa niin linnut näkevät ettei mitään hätää ole ja osaavat palata paikoilleen. Voit koittaa jutellakkin rauhallisesti.
      Nuo yökohtaukset johtuu yleensä siitä että lintu on voinut säikähtää pimeässä jotain ääntä tai muuta.

      • linnuilla

        pelästyvät unissaan..himmeät valot päälle, juttelua niin rauhoittuu jälleen. :)


    • mutta meillä epäilen ötököitä.

      Meillä olen muutaman kertaa huomannut, että huoneessa pörrää pieni banaanikärpänen tai perhonen kun ovat säikähtäneet, joten olen epäillyt, että ötökkä on saattanut eksyä häkkiin ja säikäyttää linnut.
      Meillä linnuilla aina yövalo päällä, koska yksi linnuista ei viihdy pimeässä vaan alkaa aina kiipeillä ja roikkua seinillä. Hämärässä valaistuksessa pysyvät orrella nukkumassa.

    • Elina & Tintti ja Jopso

      Ainakin tuollainen käytös on neitokakaduilla on ominaista. Kannattaa peittää häkki yöksi vaikka päiväpeitolla. Niin minä ainakin teen :)

    • tekee tuota

      jos ei ole peittoa laitettu yöksi, olen joskus kokeillut ilman peittoa nukuttaa, mutta alkaa tulee noita "kohtauksia". Harvemmin peiton kanssa noita tulee, joskus kuitenkin, kun toinen "tipahtaa" ilmeisesti orrelta ja alkaa räpytteleen ja toinenkin siihen herää ja kuvittelee, että on isokin hätä, rauhoittelen lintuja silloin ja kerron, että on yö ja nyt nukutaan.

    • Boo!!!

      Minunkin udulaattini saavat välillä noita kohtauksia, ja se tapahtuu aina jos huoneessa lentää joku pörriäinen, kuten kärpänen. Myöskin jos katsot elokuvaa jossa kuuluu voimakkaasti jonkin ampiaisen tai kärpäsen pörinä, niin linnut voivat panikoida myös silloin. Ja varsinkin jos on pimeää!!! Se johtuu lintujen pako vaistosta! Undulaatit esim ovat kotoisin Austraaliasta ja siellä ne joutuivat alituiseen varomaan myrkyllisiä pörriäisiä, jotka pistivät niitä öisin! Kohtaukset johtuvat tästä... Kannattaa sytyttää valot, ja tarkistaa huone. Jos näkee tämän pörriäisen, niin se kannattaa taapaa tai ajaa ulos huoneesta, ja sulkea huoneen ovet (jos on ovet) sitten vielä rauhoitella linnut, ja sitten saat taas nukuttua :D meillä ainakin koko talo saa varmasti tietää, jos minun huoneeseeni on tullut jokin pörriäinen. Minä vältän kohtaukset sillä, että varsinkin kesäisin ennen kuin käyn nukkumaan, niin katsastan huoneeni, ettei siellä ole mitään pörriäisiä, ja niin saan nukkua rauhassa :D Toivottavasti vinkeistä on apua!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kansalla on oikeus tietää miksi persut pettävät

      Koko kulunut hallituskausi on kysytty persuilta, minkä vuoksi he ovat pettäneet käytännössä jokaisen vaalilupauksen, ain
      Maailman menoa
      61
      7540
    2. Venäjän armeijan evp-upseeri: Armeija surkeassa tilassa, jonka läpäisee kaiken kattava

      valehtelu. Venäläiset alkaneet pohtia julkisesti maan todellisia tappioita. Z-bloggari ja 3. luokan kapteeni (evp.) Mak
      Maailman menoa
      124
      2969
    3. Minkälaisen viestin

      Laittaisit ikävöinnin kohteelle, jos rohkenisit?
      Ikävä
      143
      1803
    4. Kansalla on oikeus tietää mikä on SDP:n talousohjelma jolla maan talous

      saadaan nousuun? Miksi puolue piilottelee sitä, vai eikö sitä ole? Tähän asti olemme vaan saaneet kuulla hallituksen ha
      Maailman menoa
      65
      1669
    5. Ammattiliitto 900 euroa/vuosi - Työttömyyskassa 72 euroa/vuosi

      Ammattiliitosta eroamalla voi säästää jopa 800 euroa vuodessa. Mitä enemmän tienaat, sitä enemmän maksat liitolle. Esim
      Maailman menoa
      118
      1483
    6. Miten voit olla niin tyhmä

      että et tajunnut että sua vedätettiin? Tietäisitpä miten hyvät naurut on saatu. Naiselle
      Tunteet
      169
      1429
    7. Missä vaiheessa

      Päätit irl luovuttaa minun suhteeni?
      Ikävä
      131
      1173
    8. Millaisena uskot

      Kaivattusi kokevan tunteensa?
      Ikävä
      78
      869
    9. Kyriake=Kirkko

      Kirkko, Kyriake Kirkko-sana tulee kreikankielen sanasta Kyriake=Herran omat, Kristuksen omaksi kastettujen suuri joukko
      Kaste
      47
      812
    10. Mitä haluat eniten

      Kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      53
      774
    Aihe