Siis kyse on miehestäni.. ja hänen juomisestaan.
Joka viikonloppu juo. Alkaa usein perjantaina, jos töistä pääsee vain ajoissa. Sitä juomista jatkuu sitten sunnutain puolelle, pikkutunneille.. ja sitten hipsitään kotiin. Viikonloppuna ei todellakaan vietä kotona aikaa perheensä parissa, vaan kuppilassa. Soittelee kyllä välillä, yleensä keskellä yötä useamman kerran, vaikka hyvin tietää että kotona nukutaan.. Välillä herättää koko naapuruston tullessaan, välillä saattavat poliisit.. Sunnuntait sitten menevätkin krapulassa, nukkuen ja välillä tiuskien..
Sivuoireina juomisesta on jo minun mielestäni huomattavasti..
Raha vaikeudet, koska yhdessä vk:lopussa saattaa mennä koko tiki. Viime viikolla kävi ilmi että on jopa minun nimiini tehnyt ostoksia, jotka ilmeisesti myynyt ja juonut.. Tämä tuli vasta ilmi ulos-ottomiehen soittaessa, mies oli pimittänyt kaikki laskutkin. Ja kaiken huipuksi, minun luottotietoni ovat menneet!!
Syyllistäminen.. vika on aina minussa, joten siksi hän juo. Tai jos ei vikaa keksi, on vaan jollakin tuttavalla muuten juhlat joihin pakko mennä.
Juominen rupeaa jo näkymään selvästi fyysisesti, mm. pöhöttynyt, kovia selkä ja vatsa kipuja, agressiivisuutta ellei jostain syystä saa viinaa, myös tuo krapulassa räyhääminen.. Myös ryyppäämisen jälkeen nukkuu levottomasti, palelee ja hikoilee, todella paljon!! Myös jotain ihme kohtauksia saa krapulassa unissaan, siis saattaa karjua täyttä kurkkua, kirota ja melskata huitoo nyrkeillä yms.
Monesti myös humalassa teloo itsensä, tai muita.. Yleensä tappelemalla..
Listaa voisi vieläkin jatkaa..
Omat voimani rupeaa olemaan loppu. Miehen mielestä kaikki ongelmat johtuvat vain minusta.. Hänellä ei omasta mielestään ole pienintäkään ongelmaa, varsinkaan viinan kanssa!
Rupean jo itsekkin miettimää, olenko hullu ja kuvittelen vaan.. Kuitenkin joku järjen hiven vielä päässä koittaa huutaa, etten ole hullu..Parhaani olen koittanut, hoitanut lapset, kodin ja työn.. Vapauttakin on arvon herra saanut mielestäni riittävästi, joten täysin ei ole ollut marisevan ja nalkuttavan ämmän tossun alla.
Mutta minkä helvetin takia täytyy toisten elämästä tehdä tällainen helvetti??? Vai olenko se minä joka on tehnyt miehen elämästä helvettiä, ja siksi nyt juo? Parhaani olen koittanut, hoitanut lapset, kodin ja työn. Selittäkää nyt joku minullekkin..
Alkoholistiko???
14
950
Vastaukset
- ei sinulla
koska et ole nalkuttava akka. Monet ukot ovat ruenneet juomaan nalkuttavan akan takia ja saaneet eron jälkeen elämänsä kuntoon olemalla selvinpäin. Eli ukkos saa tarpeeksi vapautta, ei muuta ongelmaa löydy kuin nousuhumalan koukuttama huumeongelma.
- alkoHOLE
olin samanlainen, en vai tajunnut sitä silloin. täytyy vain toivoa että miehesi itse ymmärtää olevan pahasti sairas, ja hakeutuu hoitoon, muutoin suosittelen eroa, koska tilanne pahenee aivan varmasti.
- ja vihaksi pistää
kun kuulee tuommoista. Jos asuinpaikkakunnallasi tai lähellä toimii AL ANON, käy siellä juttelemassa samoja kokeneiden naisten kanssa.
- Sinulle..
Kuulostaa kovin tutulta tarinalta, aivan kuin omasta elämästäni joitakin vuosia sitten.
Miehelläsi on selkeä alkoholiongelma ja se ei johdu sinusta eikä kenestäkään muutakaan, vain hänestä itsestään! Alkoholisti löytää aina syyn juoda...joko menee niin hyvin että pitää vähän juhlistaa tai sitten niin huonosti että pitää vähän nollata. Ikäväkyllä sinä mahdollistat tämän kaiken huolehtimalla arjen sujuvuudesta, lapsista yms. Mies voi huoletta ryypiskellä tietäen, että muut asiat hoituu. Itse sain karulla tavalla oivaltaa tämän asian ja onnekseni sain jostain voimaa pakata tavarani ja lähteä (lapsia ei siis ollut). Nyt on erosta kaksi vuotta ja mies on vajonnut vieläkin alemmas, itse koen suurta helpotusta ja elämä alkaa hymyillä jälleen.
Toivon että sinäkin saat asiasi järjestymään, tee selkeä suunnitelma ja kerro miehellesi ettet hyväksy moista elämää enää. Alkoholistia kun ei voi kukaan muu auttaa kuin hän itse! - Oolofi
Alkoholisti ei ehkä, mutta suurkuluttaja ja juoppo ainakin. Sun kannattaa ehkä jättää tuollanen mies, vaikutat itse järkevältä ja kunnolliselta naiselta.
- kuppilan jättänyt
Eksää nyt oo jouvuksissa?
Aina ku oon palstalla pyörähtäny, nii oor kännissä ollu, tai ainaski tabu kännissä. - Oolofi
kuppilan jättänyt kirjoitti:
Eksää nyt oo jouvuksissa?
Aina ku oon palstalla pyörähtäny, nii oor kännissä ollu, tai ainaski tabu kännissä.OOR OOR!
Jos meinasit mua, niin en ole vetänyt pariin kuukauteen muita ''tabuja'' kun Ibumaxia ja monivitamiinia. Kännissä en mylskänä voi enää nykyään olla netissä, koska kotona mulal ei ole konetta vaan käytän sitä vain koululla jak oululla ei olla kännissä.
pani minut vastaamaan, vaikka asiasta ei antamasi selvityksen perusteella pitäisi olla epäilystä.
Miehesi on täysi alkoholisti jonka elämänkaari alkaa kääntyä - ehkä äkkiäkin - ehtooseen.
Kirjallisuutta aiheesta:
AA:n "Iso kirja"
Raimo O. Kojo:"Eroon viinasta"- Oolofi
Alkkari juo JOKA päiv, jos se suinkin on mahdollista.
- ....
Oolofi kirjoitti:
Alkkari juo JOKA päiv, jos se suinkin on mahdollista.
..sohlaamatta puutaheinää joka viestin perään.
Kiitos.
- Kalle.
Alkoholisti sairastuttaa lähipiirinsäkin.
Kaikki kuvailemasi on tyypillistä alkoholistin ja hänen perheensä surkeaa, kiduttavaa elämää.
Kaikki kärsivät yhden juomisesta.
Kylmä totuus on se, että ihminen ei voi toista pysyvästi raitistaa, kun järkipuheet, pyynnöt, painostus, uhkailut, vaihtoehdot eivät auta mitään, kun juoppo jatkaa juomistaan, eikä tiedosta tilaansa.
Joudut perimmäisten valintojen eteen, ja sinun on ne tehtävä, tai muutoin henkisesti vammaudut. - Ap.
Kyllä ne minun silmäni avautuivat.. Kävi niin että mies saapui kotiin toissa aamuna, juovuksissa. Ja sen piti olla töissä..
Kun saapui, en edes viitsinyt sanoa sanaakaan.. Eipä sekään auttanut. Rupesi vaan huutamaan ja raivoamaan. Uskomattomia syytöksiä laukoi, huoritteli yms. Oli niin törkeää tekstiä etten viitsi edes toistaa.
Kylmän rauhallisesti kuuntelin, sanoin vaan rauhallisesti, ettei huutaisi lasten aikana niin.. Menetti lopullisesti hermonsa, alkoi heittelemään ja rikkomaan tavaroita. Sekään ei riittänyt, otti minua hiuksista kiinni sillä seurauksella, että nyt on kalju kohta päässä. Lensin siinä muutaman kerran päin seinää.. Vanhin poika(8v.) syöksyi isänsä kimppuun, isä heitti hänetkin maahan.. Syöksyin väliin, mies ei kerennyt tekemään pojalle mitään muuta.
Huusin lapsille että välittömästi autoon, ja ottaa nuorimmaisen mukaansa. Itse jäin nyrkkeilysäkiksi siksi aikaa että lapset pääsivät pakoon. Viimein pääsin itsekkin ulos talosta, vaikkei mies meinannutkaan päästää..
Siinä sitten päästiin pakoon, minulla ei ollut edes sukkia tai kenkiä jalassa. Eikä lapsilla kuin sisävaatteet..
Tuttava onneksi asuu lähellä, joten menin sinne soittamaan poliisit..
Palasin kotiin poliisien kanssa, eikä näky ollut hieno. Äijä sammuneena maahan, ja jokapaikka rikottu.
Niin.. Silloin tajusin, ettei mikään enää auta. Mitään väkivallan uhkaa ei ole ennen ollut, että olisin ikinä ajatellut hänen käyvän minun tai lapsien kimppuun.. mutta näin näköjään viina muuttaa ihmistä..
Asuntohakemuksen jätin eilen, tietysti asunnon saantia vaikeuttaa menetetyt luottotiedot. Mutta toivottavasti saan pian asunnon jostain. Nyt oleilemme ystävän luona..
Vaikka asiat ovat niin kuin ne ovat, paikkoja särkee ja lasten toipuminen huolestuttaa.. Niin jotenkin kuitenkin tuntuu kuin suuri taakka harteilta olisi tippunut.
Mustelmat paranevat, tavaroita saa uusia ja elämä jatkuu. On minulla ainakin vielä kaikkein tärkein, eli lapset.. Valitettavasti heidän isänsä ei kykene olemaan lastensa elämässä mukana, mutta jokainen valitsee oman polkunsa.- - - -
Voi tulla vielä lupauksineen, pyyntöineen, valoineen, vannomisineen, mutta muista se, että alkoholistin lupaukset ovat yhtä tyhjän kanssa.
Aloita uusi elämä, ilman juoppoa.
- kuriin..
Mulla faija oli tuon tyylinen aika pitkään, mut sitten mutsille tuli mitta täyteen ja se rupes saneleen ukolle miten ollaan. Selvin päin äijä oli suht kuuliainen ja tottelevainen, mutsi sopi sen kanssa eräänä heikkona hetkenä et ukon palkka muutetaan tulevaksi hänen pankkitililleen ja teki avioehdon et kämppä ja kesämökki jää hänelle ja lapsille jos ero tulee. Siihen loppu ukon juomingit kun ei ollu rahaa ku pariin stobeen viikossa. Tapahtumasta on kulunut jo toistakymmentä vuotta ja perhe on kasassa suht onnellisestikin eikä ukko dokaa ku muutaman kerran vuodessa (luvan kanssa). Voimakastahtoinen nainen saa paljon aikaan kun oikein yrittää!!!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 683031
- 922845
- 492067
Mietin että
Onko tästä enää paluuta entiseen? Ainut asia joka päiviini toi taannoin iloa, oli meidän yhteinen hassuttelu ja huumorin201535- 151329
Nyt rupeaa löytymään talonmiestä ja muuta sankaria hallipaloon
Kyllä on naurettavia juttuja tuossa paikallislehdessä, että saa tosiaan nauraa niille..51308Aaamu on täällä taas!
Hyvää ja rauhallista työpäivää rakkauteni. Kunpa vaan hymyilisit enemmän. Toivon, että joku kaunis päivä kanssani et vaa131291Tajusin vaan...
Että olen pelkkä kroonistunut mielisairas. Olen sairauspäissäni luullut itsestäni liikaa. Luulin, että olen vain korkein131243Noin ulkonäkö-jutut ei multa
Nainen, koskaan en ole kirjoittanut siitä mitään ilkeää. Ei kuulu tapoihin241212- 181210