Nyt se alkoi

Linuxin tappo alkoi. Microsoft on haastanut TomTomin (Linux-pohjaisia GPS-laitteita valmistava yritys) oikeuteen Linuxin patenttirikkomuksista.

http://www.techflash.com/microsoft/Microsoft_sues_TomTom_over_patents_in_case_with_Linux_subplot_40305732.html

SCO ja Microsoft yhdessä tappavat oikeudessa Linuxin ja, kun Linux-firmat eivät ole tienanneet rahaa niin maksumiehiksi joutuvat tietenkin käyttäjät. Jos tietokoneessasi on Linux-käyttöjärjestelmä voit joutua maksamaan tuhansista euroista jopa satoihin tuhansiin euroihin riippuen kuinka tietoisesti olet osallistunut Linux-rikollisuuteen.
18764
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 18

Vanhimmat

Olkoon tämä varoittava esimerkki kaikille varkaille.

Äänestä

Enimmäkseen tuo on noiden tomtomin omien säätöjen takia tuo haaste.

Jos Microsoft paljastaa nyt niitä Linuxin "patenttirikkomuksia" niin ihan hyvä. Loppuu FUD ja voidaan korjata hommat toimimaan toisella tavalla ja homma jatkuu.

Äänestä

Erittäin mielenkiintoista nähdä miten tämä päättyy, on hyvät mahdollisuudet että Microsoftin julkisuuskuva saa erittäin pahasti takkiinsa tässä puuhassa ja lopputulos voikin olla Microsoftin kannalta yllättävän huono.

Windowsissa näet käytetään BSD:n komponentteja missä sinänsä ei ole mitään laitonta mutta mitä mahtaa suuri yleisö tuumata tuollaisesta kaksinaamaisesta toiminnasta, Microsoft on itse lainannut ja kopioinut koodia muilta mutta alkaa sitten penäämään muilta jotain omia juttujaan takasin joskin lain määrmin oikeuksin mutta silti.

Seuraavissa komponenteissa on edelleen Berkeleyn yliopiston vesileima:

finger.exe
ftp.exe
nslookup.exe
rcp.exe
rsh.exe

Äänestä
  • Ainoa syy miksi Microsoft hyökkää juuri Tom-Tomin kimppuun taitaa olla se että Tom-Tom on yksi niitä harvoja yrityksiä jonka patentteja microsoft itse ei riko ;D Koska Mikkis rikkoo monien muiden patentteja itse se ei uskalla viedä muita oikeuteen. Mielenkiinnolla odotan lähteekö joku tässä asiassa nyt vastaiskuun. Microsoftin epäillään rikkovan 624382 patenttia 14349 yritystä vastaan.

    http://news.cnet.com/5208-1014_3-0.html?forumID=1&threadID=27454&messageID=266474&start=-1

    Äänestä

>SCO ja Microsoft yhdessä...

Niinpä. SCO on jo vasaran alla ja seuraavaksi mikkis. ;)

Äänestä

Miten Microsoft voi myydä lisenssejä siihen, mitä ei omista?
Noinhan se teki Dossillekin. Maksaa piti, vaikka ei käyttänyt.

Äänestä

Joko vihdoinkin nähtäisiin ne Linuxin patenttirikkeet. Ja jos niitä löytyy, odotan innolla kun mm. IBM alkaa hyödyntää omia patenttejaan M$:a vastaan.

Äänestä
  • >...kun mm. IBM alkaa hyödyntää omia...

    Siinä vaiheessa kun IBM ottaa syleilyynsä Microsoftin , sen keskivartalon kohdalta kuuluu "tuskan parahdus". ;)

    Äänestä

...mitään omaa vaan kopioivat ja tekevät piraattiversioita ohjelmista. Avoin koodi haisee ja pitää sisällään paljon hämärätoimintaa.

Äänestä
  • heti kunhan se Ballmeri saa kakistettua ulos sen mitä siltä on tivattu tässä jo muutaman vuoden. ;)

    Äänestä

  • Compiz ja metisse ja vaikka KWin ovat tietenkin sinusta Microsoftilta pöllitty eikö vain? Ja Openbox, Enlightenment sun muut hienot työpöytäympäristöt, mistäs ne on mielestäsi napattu? Blenderissä on ihan tajuna kaikkea, mitä ei missään muussa. Windowsin särkyviä tiedostojärjestelmiä ei ainakaan kukaan haluaisi kopioida...

    Joko Windowsissa voi vaihtaa järjestelmän kieltä kirjautuessa? Voitko räätälöidä Windowsin alle 10 megan kokoiseksi, sisältäen toimivan Apachen? Mitenkä paketinhallintasysteemi?

    Voitko käyttää Windowsia cd-levyltä? Usb-tikulta?

    Itke näitä äläkä enää tule sanomaan, ettei mitään omaa keksi... On lisääkin vielä.

    Äänestä

  • "...mitään omaa vaan kopioivat ja tekevät piraattiversioita ohjelmista. Avoin koodi haisee ja pitää sisällään paljon hämärätoimintaa."

    Ei kun sun juttus haisee!

    Miten perkeleessä voi kopioida ja tehdä piraatteja kun ei edes voi nähdä toisen SULJETTUA JA SALAISTA KOODIA? Ja MIKSI OLISI HALUJAKAAN KOPIOIDA?

    Vittu että sä oot sitten PÄSSI!!!!! SUOMEKSI SANOTTUNA HELVETIN TYHMÄ!

    Mutta on se hyvä että sä lauot noita järjettömyyksiä, se vaan todistaa meille muille että aina kun aukaset sanan arkkus niin tietää että sieltä tulee päättömyyksiä!

    Äänestä

  • miten voi kopioida.. kirjoitti:

    "...mitään omaa vaan kopioivat ja tekevät piraattiversioita ohjelmista. Avoin koodi haisee ja pitää sisällään paljon hämärätoimintaa."

    Ei kun sun juttus haisee!

    Miten perkeleessä voi kopioida ja tehdä piraatteja kun ei edes voi nähdä toisen SULJETTUA JA SALAISTA KOODIA? Ja MIKSI OLISI HALUJAKAAN KOPIOIDA?

    Vittu että sä oot sitten PÄSSI!!!!! SUOMEKSI SANOTTUNA HELVETIN TYHMÄ!

    Mutta on se hyvä että sä lauot noita järjettömyyksiä, se vaan todistaa meille muille että aina kun aukaset sanan arkkus niin tietää että sieltä tulee päättömyyksiä!

    Ei ole edes kovinkaan kauaa, kun Windowsin lähdekoodit levisivät rikollisten toimesta netissä. En sitten tiedä löytyykö ne samat rikolliset Linux-piireistä vai ei, mutta Linux sisältää kuitenkin satoja ominaisuuksia, jotka on Microsoftin omistamia ja patentoimia ja, koska Linux-firmat eivät maksa niistä lisenssimaksuja eikä mitään niin niiden käyttäminen on laitonta.

    Äänestä

  • Pentti Nelonen kirjoitti:

    Ei ole edes kovinkaan kauaa, kun Windowsin lähdekoodit levisivät rikollisten toimesta netissä. En sitten tiedä löytyykö ne samat rikolliset Linux-piireistä vai ei, mutta Linux sisältää kuitenkin satoja ominaisuuksia, jotka on Microsoftin omistamia ja patentoimia ja, koska Linux-firmat eivät maksa niistä lisenssimaksuja eikä mitään niin niiden käyttäminen on laitonta.

    "Ei ole edes kovinkaan kauaa, kun Windowsin lähdekoodit levisivät rikollisten toimesta netissä. En sitten tiedä löytyykö ne samat rikolliset Linux-piireistä vai ei,"

    No kuule, linux-piirit TUSKIN ON KIINNOSTUNUT JOSTAIN MADONREIKÄKOODISTA! Joten aika kaukaa haettua! Eikä tavoite ole kopsata vaan kehittää omaa.

    "mutta Linux sisältää kuitenkin satoja ominaisuuksia, jotka on Microsoftin omistamia ja patentoimia ja, koska Linux-firmat eivät maksa niistä lisenssimaksuja eikä mitään niin niiden käyttäminen on laitonta. "

    Entäs jos onkin niin että Microsoft on ITSE KOPIOINUT ITSELLEEN NE KOODIT JOTKA ALUNPERIN OLLEET LINUXISSA ja sitten kehdannut patentoida TOISTEN TEKEMÄÄ KOODIA?? Mä en yhtään epäilis vaikka olisi tehnytkin noin, Microsoft on röyhkeä, häikäilemätön ja.....suoraan sanottuna varaskin!
    Onhan Mikkisotku itsekin ollut oikeudessa, SYYTETTYNÄ, kopioinnista sellaisista jutuista jotka muut on keksineet ensin.

    Äänestä

  • Pentti Nelonen kirjoitti:

    Ei ole edes kovinkaan kauaa, kun Windowsin lähdekoodit levisivät rikollisten toimesta netissä. En sitten tiedä löytyykö ne samat rikolliset Linux-piireistä vai ei, mutta Linux sisältää kuitenkin satoja ominaisuuksia, jotka on Microsoftin omistamia ja patentoimia ja, koska Linux-firmat eivät maksa niistä lisenssimaksuja eikä mitään niin niiden käyttäminen on laitonta.

    Pätkää Windows 2000 koodia, jossa koko ajan sanottiin muunmuassa, että "Jos vaihdat tabulaattorit välilyönneiksi, sinut tapetaan. Käännösprosessi menee päreiksi."

    No tässä lisää kommenttihelmiä sieltä!

    private\genx\shell\inc\prsht.w:
    // we are such morons. Wiz97 underwent a redesign between IE4 and IE5

    private\shell\ext\ftp\ftpdrop.cpp:
    We have to do this only because Exchange is a moron.

    private\shell\shdoc401\unicpp\desktop.cpp:
    // We are morons. We changed the IDeskTray interface between IE4

    private\shell\browseui\itbar.cpp:
    // should be fixed in the apps themselves. Morons!

    private\inet\mshtml\src\core\cdbase\baseprop.cxx:
    // HACK! HACK! HACK! (MohanB) In order to fix #64710 at this very late

    private\inet\mshtml\src\core\cdutil\genutil.cxx:
    // HACK HACK HACK. REMOVE THIS ONCE MARLETT IS AROUND

    private\inet\mshtml\src\other\moniker\resprot.cxx:
    //
    goto EndHack;
    //

    private\inet\mshtml\src\site\layout\flowlyt.cxx:
    // God, I hate this hack ...

    private\inet\wininet\urlcache\cachecfg.cxx:
    // Dumb hack for back compat. *sigh*

    private\inet\wininet\urlcache\filemgr.cxx:
    // ACHTUNG!!! this is a special hack for IBM antivirus software

    private\ispu\pkitrust\trustui\acuictl.cpp:
    // HACK ALERT, believe it or not there is no way to get the height of the current
    // HACK ON TOP OF HACK ALERT,

    private\ntos\udfs\devctrl.c:
    // Add the hack-o-ramma to fix formats.

    private\shell\shdoc401\unicpp\sendto.cpp:
    // Mondo hackitude-o-rama.

    private\ntos\w32\ntcon\server\link.c:
    // HUGE, HUGE hack-o-rama to get NTSD started on this process!

    private\ntos\w32\ntuser\client\dlgmgr.c:
    // HACK OF DEATH:

    private\shell\lib\util.cpp:
    // TERRIBLE HORRIBLE NO GOOD VERY BAD HACK

    private\ntos\w32\ntuser\client\nt6\user.h:
    * The magnitude of this hack compares favorably with that of the national debt.

    private\ntos\w32\ntuser\kernel\mnpopup.c:
    // Set the GlobalPopupMenu variable so that EndMenu works for popupmenus so
    // that WinWart II people can continue to abuse undocumented functions.

    private\windows\shell\accesory\hypertrm\emu\minitel.c:
    // Guess what? Latent background color is always adopted for mosaics.
    // This is a major undocumented find...

    private\windows\shell\accesory\hypertrm\emu\minitelf.c:
    // Ah, the life of the undocumented. The documentation says
    // that this guys does not validate, colors, act as a delimiter
    // and fills with spaces. Wrong. It does validate the color.
    // As such its a delimiter. If...

    http://www.kuro5hin.org/story/2004/2/15/71552/7795

    Äänestä

  • Pentti Nelonen kirjoitti:

    Ei ole edes kovinkaan kauaa, kun Windowsin lähdekoodit levisivät rikollisten toimesta netissä. En sitten tiedä löytyykö ne samat rikolliset Linux-piireistä vai ei, mutta Linux sisältää kuitenkin satoja ominaisuuksia, jotka on Microsoftin omistamia ja patentoimia ja, koska Linux-firmat eivät maksa niistä lisenssimaksuja eikä mitään niin niiden käyttäminen on laitonta.

    >...Linux sisältää kuitenkin satoja ominaisuuksia, jotka on Microsoftin omistamia...

    Mikä siinä mahtaa olla että niitä ei millään saa sanottua ääneen? ;)

    Äänestä

Hiukan mää on fiksu.

Äääh... täytyy mennä. Tuolit eivät paisko itseään. Täytyypä samalla verrytellä ääntäni kirkumalla. Moi!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Pentti Nelonen kirjoitti:

Linuxin tappo alkoi. Microsoft on haastanut TomTomin (Linux-pohjaisia GPS-laitteita valmistava yritys) oikeuteen Linuxin patenttirikkomuksista.

http://www.techflash.com/microsoft/Microsoft_sues_TomTom_over_patents_in_case_with_Linux_subplot_40305732.html

SCO ja Microsoft yhdessä tappavat oikeudessa Linuxin ja, kun Linux-firmat eivät ole tienanneet rahaa niin maksumiehiksi joutuvat tietenkin käyttäjät. Jos tietokoneessasi on Linux-käyttöjärjestelmä voit joutua maksamaan tuhansista euroista jopa satoihin tuhansiin euroihin riippuen kuinka tietoisesti olet osallistunut Linux-rikollisuuteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu