rikosrekisterin tsekkaus?

Tosiaan tsekataanko rikosrekisteri esim. pankkialalla? Yksityisillä?

Mites toi tsekkaus jos on esim. turvakielto? Muut tietojen luovutuskiellot vai luovutetaanko rikosrekisteri kysyjille?
6772
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Vähän epäselvä kysymys siinä mielessä missä yhteydessä tarkoitat että tsekataanko rikosrekisterit...mutta ei niitä nyt juuri katsella kuin rikosepäilyjen yhteydessä, oikeudessa kun katsotaan onko mahdollista tuomiota annettaessa syitä korotusperusteeseen/lievennykseen, ja muutoinkin tietysti jos on lain kanssa väärällä puolella tekemisissä niin rekisteri pullahtaa esiin.

Mutta jos taas tarkoitat esim. työnhakutilanteessa, kouluun hakiessa yms. joissa tarvitsee selvittää työnkuva tai muut tekijät huomioonottaen ettei henkilöllä ole rasittavia rötöksiä tilillään (joissain tilanteissa ei saa olla mitään merkintöjä) niin ei kukaan pääse tietojasi missään instanssissa suoraan katsomaan vaan ne hoidetaan niin päin että sanotaan tai mainitaan jo säännöissäkin että henkilön ITSENSÄ tarvitsee toimittaa rikosrekisteriote (pyydetään poliisista) paikkaan.

Kukaan ei niitä ala itse tsekkaamaan eikä niitä lain edessä saakaan kukaan muu kuin viranomaiset tarkistella. Tietenkin jos joku paikka pyytää rekisteriotetta nähtäväkseen ja sitä ei esitä niin varsinkin työnhakutilanteessa tietty siitä melko varmasti vedetään omat johtopäätökset jotka "hieman" voivat vaikuttaa mahdollisuuksiin saada kyseinen työ.

Ihan laissakin jo kyllä lukee missä tilanteissa on suoraan laissa oleva oikeus/velvollisuus pyytää näytille rötöstiedot, yleisin ovat tätä nykyä esim. työtehtävät joissa ollaan lasten kanssa tekemisissä, tällöin tarvitsee aina näyttää paperi ettei siellä ole mitään sellaista josta voitaisiin todeta ettei sovi lasten kanssa työskentelemään (jokainen nyt varmaan hieman arvaa mitä kaikkea tällöin katsellaan rekistereistä...).

On tietysti hieman kaksipiippuinen juttu että jotkut paikat voivat tietenkin pyytää näytettäväkseen rikosmerkintöjä, mutta lain mukaan ei ole pakko näyttää, tietysti vain aina esim. työpaikkahaastatteluissa on hieman huono juttu jos kieltäytyy...aina oletetaan tietenkin tällöin että jotain salattavaa on.

Suoraan niitä eivät voi kuitenkaan kukaan pyytää näytille vaan laissa lukee suoraan missä yhteydessä jokin taho voi näin tehdä, käytännössä vain viranomaiset "keskenään" ja tässäkin on rajoituksia. Kaiken pitää aina mennä sitä kautta että itseä pyydetään näyttämään rekisteri.

Äänestä
  • Siis pyydetäänkö siellä sitä rikosrekisteriä vai sitten sitä toista rekisteriä missä on tiedot kaikista liikennerikkomuksista aina ei vankeutta tuottaneisiin rikoksiiin?

    Äänestä

Olin muutamia vuosia sitten työhaastattelussa pankissa. Siellä jouduin täyttämään paperin, jossa lupauduin siihen, että luottotiedot ja rikosrekisteri tarkistetaan.

Äänestä
  • Toista esim pankkia tarkastamaan rikosrekisteriä. Vain itse se on sinne vietävä. Mutta kun en pysty, en saa sitä turvakiellon takia. ¨Sanon ei vaikka siellä on tuomio.

    Äänestä

  • nythän kirjoitti:

    Toista esim pankkia tarkastamaan rikosrekisteriä. Vain itse se on sinne vietävä. Mutta kun en pysty, en saa sitä turvakiellon takia. ¨Sanon ei vaikka siellä on tuomio.

    Minun oli siis täytettävä suostumus, jossa pyydettiin antamaan lupa viranomaistarkastuksiin. Kysyin mitä ne pitää sisällään ja sanottiin, että luottotiedot ja rikosrekisteri. Allekirjoitin paperin, kun ei ollut mahdollisuuskia saada paikkaa ilman sitä paperin täyttöä. Kyseessä oli nykyinen Nordea pankki ja vuosi oli 2001.

    Äänestä

  • ... kirjoitti:

    Minun oli siis täytettävä suostumus, jossa pyydettiin antamaan lupa viranomaistarkastuksiin. Kysyin mitä ne pitää sisällään ja sanottiin, että luottotiedot ja rikosrekisteri. Allekirjoitin paperin, kun ei ollut mahdollisuuskia saada paikkaa ilman sitä paperin täyttöä. Kyseessä oli nykyinen Nordea pankki ja vuosi oli 2001.

    turvakielto estää sen tsekkauksen, joten voi huoletta allekirjoittaa jos lappua eteen tuodaan.

    kiitos.

    mutta käsittääkseni tuo lupa viranomaistarkastuksiin on rikosrekisterin osalta muutenkin turha, sillä tietoa ei silti luovuteta.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


... kirjoitti:

Tosiaan tsekataanko rikosrekisteri esim. pankkialalla? Yksityisillä?

Mites toi tsekkaus jos on esim. turvakielto? Muut tietojen luovutuskiellot vai luovutetaanko rikosrekisteri kysyjille?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu