busseissa ja kaupoissa. Ovatko ne kaikki pilalle hemmoteltuja, että saavat huutaa vapaasti? Äidit eivät uskalla sanoa mukulalle mitään, mutta kun menet ja sanot itse lapselle, että: "kita kiinni",niin jo äiti saa suunsa auki. Vaan ei puhu lapselle, vaan kiljuu auttajalle. Hoitaisivat itse lapsensa, niin uskaltaisivat heille puhuakin.
kirkuvia
kakaroita...
20762
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Oliko tässä joku pointti mikä meni ohi?
Bussit ja kaupat, äitien kanssa? kuinka liittyy päiväkotiin?
jos hoitaisivat itse, mutta kun ovat hoidossa jossain tarhassa niin vieraantuvat liikaa omista perheen jäsenistään. sehän lukee siinä ihan selvästi, mä ainakin ymmärsin niin. ei kai kotiäitien lapset busseissa kilju aamuisin eikä kaupoissa iltaisin, haloo!!!
Jollain on yöaikana käytöstavat kondiksessa:D
Kiljuminen on pienilla lapsilla tapa ilmaista kiukkua, vasymysta tms. Heilla ei ole viela valmiuksia kasitella tunteitaan omissa oloissaan, hiljaisesti pohdiskellen.
Millainen lapsi mahdoit itse olla pienena, juttele vanhempiesi kanssa, niin nakokulmasi voisi avartua.
kurkku suorana kaupoissa tai busseissa, ei ole ollut tarvetta!
Hoidettiin kotona ja sai tarpeeksi huomiota ja oli kavereitakin!
Mutta se oli ennen pizzoja ja einesmikroruokia ja natriumglutamaatteja ja candy-kingejä!
Supervekara ilman uhmaikää:)
miedän 5-vuotiaalle ei moista ole vielä ollut. Ei kilju eikä kiukuttele kaupoissa, eikä muuallakaan missä liikutaan, tietää ettei sellainen ole sopivaa.
joten, käytöstavat kohdallaan. Oma muksu samaten 3,5v asti, joten hänelläkin käytöstavat kohdallaan. Etelän maissa, joissa äidit kotona, muksut eivät kilju missään eivätkä teinit dokaa ja lorvi kaduilla ollenkaan, edes yömyöhällä. Siihen on tullut kiinnitettyä huomiota useissa muissa maissa, joissa reissasimme hoitovapaan aikana. Jotain mätää on tässä suomalaisessa vimmassa tunkeä se kakara heti tarhaan, kun sen hoito alkaa kyllästyttää.
jos lapsi dumpataan kovin varhain tarhaan niin kuka ne käytöstavat hänelle opettaa? Tuskin tarhassa ehditään siihen hirveesti paneutua, kotona taas ollaan suht vähän joten ei välttämättä sielläkään niitä opita.
Lopputulos on sitten kirkuva ja kiukutteleva lapsi ja myöhemmin samoin käyttäytyvä teini.
Lastenpsykiatrit ovat sitä mieltä, että jos ei lapselle ei tule uhmaikää, on syytä olla huolissaan. Onkohan niin, että kotikasvatus on niin ankaraa, että lapsi ei uskalla uhmata? Tämä todennäköisesti kostautuu myöhemmin tavalla tai toisella. Sinuna olisi kovasti huolestunut ja kysyisin asiaa neuvolasta. Saat ehkä vinkkejä kasvatukseesi.
Mun lapsi ei riehu julkisilla paikoilla, mitä olen tehnyt väärin, onko lapseni vinoutunut?
Vai omaako vain hyvät käytöstavat?
kuin murrosikäkin tulee toisille lapsille hyvinkin rajuna ja toisista ei huomaa juuri mitään.
Ei ole minunkaan kolmesta lapsestani yksikään saanut "kohtauksia" julkisilla paikoilla, mutta kotona on kyllä uhmat huomattu.
Esikoinen oli murrosikäisenä ylikiltti ja sävyisä. Nyt on sitten 22-vuotiaana helposti räiskähtelevä ja oikukaskin. Jossain vaiheessa nuo normaaliin kehitykseen kuuluvat uhmat tulee. Parempi, jos tulevat silloin kun kuuluukin.
Uhmaikä ei kuitenkaan ole sama asia kuin huono käytös. Siitä kannattaisi vanhempien pitää kiinni. Lapset kyllä ymmärtävät kun heille kerrotaan, että pitää käyttäytyä nätisti.
lapset ymmärtävän.
Kyllä meillä kotona käydään samanlaisia taisteluja kuin muissakin perheissä, välillä mikään ei ole hyvä ja kaikessa lapsi panee hanttiin.
Kuitenkin kun ollaan kylässä tai kaupungilla asioilla niin aina käyttäytyy muita kohtaan kohteliaasti, eikä jää kauppoihin vinkumaan jos on sanottu että ei osteta.
Olenko nyt tehnyt jotain väärin, kun 5-vuotias on tuollainen ja on aina ollut?
lapsellesi käytöstapoja.
Lapsi osaa käyttäytyä kuten pitääkin, jos hänelle kerrotaan, miten pitää käyttäytyä. Tämän aika monet unohtavat. Oletetaan vaan, että lapsi tietää ja kun ei tiedä, niin pannaan uhman piikkiin eikä edelleenkään opeteta.
Siitähän ei voi syyttää lapsia.
Teillä asiat tuntuu olevan varsin hyvällä mallilla, joten älä välitä, vaikka tuossa joku yritti väittää, että jotain on pielessä.
Samoin, en koskaan uskaltanut uhmailla kaupoilla.
Teininä sitten päätinkin uhmata siitäkin edestä.
Nyt sitten ammatikseni kasvatan niitä uhmailijoita:)
Niinhän se useasti menee, että lapset hoidossa pinnistävätä päivän, sitten se kotona purkautuu vanhemmille, monesti kiukkuiluna heti, kun vanhempi näköpiiriin ilmestyy.
Eipä sitä tarvitse huolissaan olla. Eivät kaikki kilju tai mekkaloi, ja osoita uhmaa sillä tavalla.
Kuitenkin on hyvä, että lapsi uskaltaa joskus näyttää myös sitä omaa tahtoa:) Työssäni koen saavuttaneeni lapsen luottamuksen silloin, kun hän uskaltaa näyttää kaikkia tunteitaan.
Tukistaminen ja esim. kädestä rempominen, sekä kova huutaminen ovat täysin sallittuja kasvatusmenetelmiä.
Kuten myös se, että ajellaan lapsi seisomassa skootterin kyydissä ilman kypärää... ihan vaippaikäisiäkin.
Alkoholin käyttö on niin vapaata noissa maissa, ettei kekaroiden tarvitse lähteä kaduille ryyppäämään.
lapset eivät myöskään saa syödä kaupassa maksamatonta ruokaa, vaan ensin maksetaan sitten maistetaan. Täällä monet kersat näkyy pistävän kaupassa poskeensa melkein mitä vain, vaikka äiti on mukana. Kerrankin löysin banaanin kuoret hyllyn reunalta. No asia katsottiin valvontakamerasta ja niin syyllinen löytyi.
Ei ole onneksi tarvinnut mennä tuollaiseen kaupassa puuttumaan.