Pesänjakajan

toimivalta..

Olen kusisessa tilanteessa.
Muija haki pesänjakajan 3v eron ja poismuuttoni jälkeen äskettäin.

Ihmettelen suuresti, kuuluuko pesänjakajan huomioida osituksessa "rästi-elatusmaksut", joita en ole maksanut x:lleni lapsestani (x ei ole niitä pyytänytkään.), vai kuuluvatko lapsen takautuvat elatusmaksut X.ni vaatia jostain muusta instanssista?

Pesänjakaja tuntuu olevan miesten oikeuksien jyrääjä pahimmasta päästä.

Lastani kohtaan toiminut niin hyvin kuin pystyn ..olen aina antanut rahaa kun lapsi on pyytänyt, maksanut hänen henk.koht juttujaan, aina kun lapsi on pyytänyt avustusta hankintoihinsa... ollut häneen yhteydessä päivittäin, yrittänyt olla niin vastuullinen ja hyvä isä rakkaalle lapselleni, kuin vain voin olla .
Nyt onneksi lapsi on jo 20v.

1

606

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sopimus

      jos on työtön pääsee pienillä maksuilla.äiti hakee erotuksen ennen sossussa,nyt kela.jos sitä ei hae ajoissa asia vanhenee eikä takautuvasti pitkältä ajalsta makseta.16-18 vuoteen on elatus-sopimus ja summa on pistetty papereihin ,jos olet ollut työtön,hommaa mustaa valkoisella,kun äiti ei ole asiaa hoitanut ,et ole työttömyys aikana koko summalla elatusvelvollinen.jos työssä saat kysyä paikallisesta sossusta millaisista summista on kyse.ei kai omaisuudesta vähennetä elatusmaksu summaa,kuulostaa että lennät pesästä ja saat syytinkimaksut perään.ja erikseen ei tarvitse isän ilmoittaa äidille onko työssä vai työtön.mutta elatusraha sen voi vaikka ulosmitata.mutta en tiedä kauanko saa elatusta jälkeen periä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eduskunnan setämiehet eivät häiritse

      Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.
      Maailman menoa
      158
      5977
    2. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      202
      3415
    3. Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä

      https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on
      Hybridi- ja sähköautot
      13
      3175
    4. Persut yrittävät epätoivon vimmalla

      kiertää häirintä asian https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/5389f072-60d9-4ef8-aa7b-c11f0eda66cf jonka muut puolueet a
      Maailman menoa
      56
      2883
    5. Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto

      Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,
      Maailman menoa
      94
      2618
    6. IL: "Kyykyttämistä, alistamista, painostamista, huutamista ja tiuskimista SDP:n

      eduskuntaryhmässä." Häirintäkohu puolueen ympärillä paisuu. Iltalehden haastattelemien SDP-lähteiden mukaan eduskunta-
      Maailman menoa
      23
      2213
    7. Riikka runnoo: konkursseja eniten 30 vuoteen

      Vuonna 2025 Suomessa haettiin konkurssiin yhteensä 3 906 yritystä. Konkurssiluku oli suurin sitten vuoden 1996.
      Maailman menoa
      23
      1938
    8. Oletko ollut

      Oletko omasta mielestäsi ollut sokea asioille?
      Ikävä
      46
      1719
    9. Linta ja Pete vievät UMK:n tänä vuonna

      Aika nopeasti näki kuulematta tarjonnasta ketkä homman hoitaa. Mutta etukäteen jo kiitos muille osallistujille. https:
      Euroviisut
      52
      1690
    10. Bussipysäkki katos!

      Mitäpä mieltä uudesta katoksesta?
      Suomussalmi
      73
      1658
    Aihe