Pesänjakajan

toimivalta..

Olen kusisessa tilanteessa.
Muija haki pesänjakajan 3v eron ja poismuuttoni jälkeen äskettäin.

Ihmettelen suuresti, kuuluuko pesänjakajan huomioida osituksessa "rästi-elatusmaksut", joita en ole maksanut x:lleni lapsestani (x ei ole niitä pyytänytkään.), vai kuuluvatko lapsen takautuvat elatusmaksut X.ni vaatia jostain muusta instanssista?

Pesänjakaja tuntuu olevan miesten oikeuksien jyrääjä pahimmasta päästä.

Lastani kohtaan toiminut niin hyvin kuin pystyn ..olen aina antanut rahaa kun lapsi on pyytänyt, maksanut hänen henk.koht juttujaan, aina kun lapsi on pyytänyt avustusta hankintoihinsa... ollut häneen yhteydessä päivittäin, yrittänyt olla niin vastuullinen ja hyvä isä rakkaalle lapselleni, kuin vain voin olla .
Nyt onneksi lapsi on jo 20v.

1

582

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sopimus

      jos on työtön pääsee pienillä maksuilla.äiti hakee erotuksen ennen sossussa,nyt kela.jos sitä ei hae ajoissa asia vanhenee eikä takautuvasti pitkältä ajalsta makseta.16-18 vuoteen on elatus-sopimus ja summa on pistetty papereihin ,jos olet ollut työtön,hommaa mustaa valkoisella,kun äiti ei ole asiaa hoitanut ,et ole työttömyys aikana koko summalla elatusvelvollinen.jos työssä saat kysyä paikallisesta sossusta millaisista summista on kyse.ei kai omaisuudesta vähennetä elatusmaksu summaa,kuulostaa että lennät pesästä ja saat syytinkimaksut perään.ja erikseen ei tarvitse isän ilmoittaa äidille onko työssä vai työtön.mutta elatusraha sen voi vaikka ulosmitata.mutta en tiedä kauanko saa elatusta jälkeen periä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jalankulkija kuoli. Poliisi etsii mustaa BMW Coupe -autoa, jossa on punertavat vanteet.

      Jalankulkija kuoli jäätyään auton alle Joensuussa – kuljettaja pakeni, poliisi pyytää havaintoja https://www.mtvuutiset.
      Joensuu
      222
      4862
    2. Mikä vasemmistolaisista jankkaavaa vaivaa?

      Pahasti on ihon alle, siis korvien väliin sinne tyhjään tilaan, päässeet kummittelemaan. Ei ole terveen ihmisen merkki
      Maailman menoa
      46
      3298
    3. Ohjelma "Rikollisjengien Ruotsi" hyvin paljasti jakautuneen maan

      eli ns. ruotsalaiset yhdellä puolella, muslimit ja muut kehitysmaalaiset toisella puolella. Siinäkin hyvin näki mitä ma
      Maailman menoa
      36
      2975
    4. PÄIVÄN PARAS: Nigerialainen haki turvapaikkaa Suomesta, lähti takas huilaamaan

      kotimaahansa, koska turvapaikan saaminen kesti niin kauan. Ja tämän kertoo ihan Yle, eikä yhtään toimittaja kyseenalaist
      Maailman menoa
      84
      2943
    5. Vassarina hymyilyttää vaurastuminen persujen kustannuksella

      Olen sijottanut määrätietoisesti osan Kelan tuista pörssiosakkeisiin, ja salkku on paisunut jo toiselle sadalle tuhanne
      Maailman menoa
      61
      2842
    6. Riikka runnoo: Elisalta potkut 400:lle

      Erinomaisen hallitusohjelman tavoite 100 000 työllistä lisää yksityisellä sektorilla on kohta saavutettu. Toivotaan toiv
      Maailman menoa
      90
      2665
    7. Pidennetään viikko 8 päiväiseksi

      Ja jätetään työpäivien määrä nykyiseen 5:een. Tuo olisi kompromissiratkaisu vellovaan keskusteluun työajan lyhentämisest
      Maailman menoa
      14
      2391
    8. Pääseekö kuka tahansa hoitaja katselemaan kenen tahansa ihmisen terveystietoja?

      "Meeri selaili puhelinta uteliaisuuttaan ja katuu nyt – Moni hoitaja on tehnyt saman rikoksen Tuttujen ihmisten asiat k
      Maailman menoa
      103
      2207
    9. Miksi eristäydyt?

      Onko jokin syy kun vetäydyt omiin oloihin?
      Ikävä
      150
      1558
    10. Vapaa- ajan asunto palanut Haapavedellä

      Haapavesi päässyt Iltalehteen Vapaa- ajan asunto palanut 35 neliötä palanut. Missä päin tämä on ollut? Poliisin tutkinn
      Haapavesi
      9
      1220
    Aihe