olisi tarvetta ohjata 24v ns.yleisreleellä 12v jännitettä eli varastaa ohjaus peruutusvalosta ja laittaa se ohjaamaan relettä joka syöttää virtaa 12v. jännitteellä esim.peruutuskameralle. kysymys kuuluukin onko releet tehty niin ettei ohjatun ja ohjaavan piirin välillä ole MITÄÄN yhteyttä ettei kamerasta tule se savu ulos jolla se toimii?
rele
6
2294
Vastaukset
- ugh!
aika monessa tsydeemissä saattais ilmaantua palaneen käryä jos ohjaus- ja päävirta olis keskenään kosketuksissa.
Ja asiahan on helppo tarkistaa ihan yksinkertaisella kotikonstilla, mittari napaan (ei kuitenkaan omaan vaan releen) kiinni ja niin eespäin.- toisinpäin
olis tarkotus ohjata 24v venttiiliä 12v ohjauksella, eli jos on 24v rele niin se ei varmaan 12v ohjauksella vedä. Entäs 12v rele kestääkö 24v virtaa vai palaako kynnet poikki.
Ja tarkotuksena ohjata kauko-ohjattavalla keskuslukon ohjaimella hake auton purkulaittetta kauempana pölystä. - alá arvi
toisinpäin kirjoitti:
olis tarkotus ohjata 24v venttiiliä 12v ohjauksella, eli jos on 24v rele niin se ei varmaan 12v ohjauksella vedä. Entäs 12v rele kestääkö 24v virtaa vai palaako kynnet poikki.
Ja tarkotuksena ohjata kauko-ohjattavalla keskuslukon ohjaimella hake auton purkulaittetta kauempana pölystä.Jännitteen kaksinkertaistuessa (12V->24V) VIRTA puolittuu. Pienjännite ei vielä lyö kynsille. Virta taas on se mikä lämmittää ja sulattaa vaikka jakoavaimen akun napojen väliin.
En näe syytä miksei toimisi. Mutta eikö noita kaukosäätimiä ole tuohon hommaan vielä tehty?
Ja nyt kun oikein aloin funtsia niin releet mitä mulla on tallissa, eiköhän nuo ole 12-24V. Pitää tarkistaa. - nuita
alá arvi kirjoitti:
Jännitteen kaksinkertaistuessa (12V->24V) VIRTA puolittuu. Pienjännite ei vielä lyö kynsille. Virta taas on se mikä lämmittää ja sulattaa vaikka jakoavaimen akun napojen väliin.
En näe syytä miksei toimisi. Mutta eikö noita kaukosäätimiä ole tuohon hommaan vielä tehty?
Ja nyt kun oikein aloin funtsia niin releet mitä mulla on tallissa, eiköhän nuo ole 12-24V. Pitää tarkistaa.Onhan nuita kaukosäätöisiä alkaen 50000e alv ja saat 50m3 kontin kaupan päälle.
Oon jo rakennellu auton etupäästä toimivan purun ohjauksen mut tuntuu pöly vaan leijailevan joka paikkaan, mikä ei sinällään haittaa mutta kun on pienellä vaivalla mahollista välttää sitä niin miksipä ei. - sähkärinä sun kysymys
toisinpäin kirjoitti:
olis tarkotus ohjata 24v venttiiliä 12v ohjauksella, eli jos on 24v rele niin se ei varmaan 12v ohjauksella vedä. Entäs 12v rele kestääkö 24v virtaa vai palaako kynnet poikki.
Ja tarkotuksena ohjata kauko-ohjattavalla keskuslukon ohjaimella hake auton purkulaittetta kauempana pölystä.siis releessä on sisällä ns vetokäämi joka vetää koskettimet kiinni ja näiden koskettimien läpi voit viedä vaikka 48v jos haluat ja nämä koskettimet ovat eri piiriä kuin vetokäämi joka voi olla vaikka 6v.
Ei ole yhteyttä.
Tietysi kannattaa tehdä harjoitus kytkennät auton akun vieressä ja mittailla 12v virtoja.
Luonnollisesti käytät 24v relettä.
Tämä varoksi koska en ole kyseistä viritystä tehnyt mutta paljon muita erikoisia.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa1454687SDP:n lyhyt selviytymisopas
1. Komitea on vastaus, oli kysymys mikä tahansa Jos maailma on muuttumassa tai jossain palaa, demari ei hätiköi. Ensin p763885Keskisen kyläkaupassa Temun vaatteita myynnissä?
Siis mitä? Miksi siis ei itse tilaisi Temusta samoja.712559SÄHKÖLASKU 1600 EUROA Ei tässä ole mitään järkeä
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011804443.html Kyllä täysin huijausta nämä sähkömarkkinat. Varsinkin pörssisähk2262002Toivoisitko
Toivoisitko, että kaivattusi olisi introvertimpi tai extrovertimpi? Itsenäinen tai tarvitsisi enemmän apua/sinua? Osoit1201848Venäläiset varkaudessa
Ja venäjä mieliset. Teitä kiinnostaa toisinajattelijat ja trafikista päätellen aika paljonkin. Kunhan aika koitaa tulee2461177Lupajaoston esityslista
Ilmoitus rakennusvalvonntaan luvattomasta rakentamisesta. esityslistan 6pykälä Kyse on kulttuuritalon rakentamisesta jo49815- 62766
Jorma Uotinen UMK-juontajaksi! Mitä ajatuksia UMK-pesti herättää?
Professori, laulaja, koreografi ja TTK-tuomari Jorma Uotinen, 75, on yksi tämän vuoden UMK-juontajista. Uotisen rinnall20746Unelmoitko asumisesta ja elämisestä tai lomasta Lapissa?
Unelmoitko Lapista, ja ehkä voisit asua ja elääkin siellä? Lappi kiehtoo niin suomalaisia kuin ulkomaalaisiakin: lumi,6725