Saako alaraajan leikkausoperaatiossa nenäkoru (pieni nappi) olla paikallaan tai saako tilalle laittaa ns. häivekorun ettei reikä umpeudu?
Onko kenelläkään kokemusta?
Lävistykset ja leikkaus?
6
7832
Vastaukset
- roikkuu
Yleensä halutaan kaikki korut pois. Vaikka minulla tehtiin leikkaus alapäässä, korvakorutkin piti ottaa pois leikkauksen ajaksi. Kieliläväristä on ehdoton kielto nukutettaessa. Eihän se reikä umpeudu muutamassa tunnissa. Korun voi laittaa sitten takaisin kun tulee leikkauksesta. Olin sairaalassa 10 päivää, joten laitoin leikkauspäivää seuraavana päivänä korvakorut takaisin. Todennäköisesti reiät olisi pysynyt auki sen 10 päivääkin.
- aina...
tarvitse poistaa. Voi olla että siellä on töissä joku viime vuosisadan kalkkis, joka pitää sinua saatanan palvojana pelkästään sen takia että sinulla on ko. koru. Jos toimenpide ei tule juuri nenään niin en näe mitään syytä miksi se pitäisi poistaa.
T:leikkurish- Omark
Niitä kalkkiksia piisaa. Itse olen joutunut keskeyttämään työharjoittelun hoitoalalla, koska nenäkorun olisi pitänyt ylihoitajan mukaan olla este opintoihin pääsylle! (Tosin hillitön meikki päässä kyseisen osaston työntekijällä ei ketään haitannut.) Ei mielestäni hyvin parantunut lävistys ole sen suurempi terveysriski kuin muutkaan ruumiinaukkojen pöpöt. Ihmistä ei saa kaikista mikrobeista puhtaaksi, vaikka kuinka yrittäisi.
Kyseessä on ilmeisesti ortopedinen eli hyvin puhdas leikkaus, joten noudata määräyksiä, ja laita koru (tai häivekoru) toimenpiteen jälkeen takaisin. Itselläni on auki (tosin hyvin ahtaasti) vielä v. 2003 poistettujen nännilävistysten paikat. Ja korvakorujakin käytän vain satunnaisesti, auki silti pysyvät. Ei parantunut lävistys niin nopeasti umpeudu. Ja jos lävistys ei ole vielä kunnolla paranut, niin kannattaa olla tosi tarkka, ettei saa sairaalasta siihen mitään hankalaa sairaalapöpöä. - siitä kuka on työvuorossa
vaan siitä että leikkauksessa yleensä käytetään polttoa ja mikäli potilaalla on kehossa metallia se voi aiheuttaa palovamman mihin tahansa poltettavan kohdan ja korun välillä. Eli jos teitä ei haittaa mahdollinen sisäinen palovamma niin pitäkää kettingit ja hakaristit, nenärenkaat ja alapäälävistykset. Hoitohenkilökuntaa tuskin kiinnostaa potilaiden mielipiteet saatanasta tai musiikkimieltumykset tai muotitrendien seuraaminen. On kyse infektioiden estämisestä ja potilaan omasta turvallisuudesta. Niin että sellasta.
- Anonyymi
Entä jos ei niitä koruja ota pois?
- Anonyymi
Leikkaussalihenkilökunta ottaa pois (mikäli on mahdollista).
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stubb jo paljon tunnetumpi kuin kaikki persut yhteensä
Nyt on aika ottaa mittaa tunnettavuudesta, herrat ja narrit! Joku tuolla toisessa ketjussa väitti, että "persujen rivimi7910311Miksi persuilla ei ole firmoja?
Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?827066Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015
Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit267033Persu Keskisarja on politiikan Uuno Turhapuro
Asiantuntija luonnehtii Keskisarjaa Trumpin ajan Turhapuroksi, joka ärsyttää kokoomusta. – Keskisarjan känni-imago j1016275Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan
Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k1066133Tutkielma Marinin hallituksen epäonnistumisista rankkaa luettavaa
Marinin hallituksen epäonnistumiset voi tiivistää negatiivisessa sävyssä seuraavasti: Hallitus teki useita vakavia virh945817Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä
Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?455384Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?
Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik845218Demarikultin uhri kertoo
Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa605153Miksi vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa?
Vasemmistolaiset eivät omista yhtään firmaa joka työllistäisi ihmisiä. Miksi? No siksi, että jos vasemmistolainen perus405088