mitä ovat eläinkaupasta ostettavia lauluhelmiä.ostin vaan huvinvuoksi kun oli niin halpaa mutta kotona huomasin että niissä ei olekaan suomenkielisiä ohjeita!en nyt uskalla antaa niitä unduilleni kun en tiedä niistä mitään...ja voisitteko kertoa että päteekö ne jos on 3 unduu...ja pistääkö ne ne puhumaan vai auttaako ne niitä matkimaan tai jotain ja kuonka monta" helmeä" niille pitää antaa kerralla?ja laitetaanko ne ruokaan vai syötetäänkö niitä kädestä?
lauluhelmet?
2
390
Vastaukset
- :D :D
:D :D
- -M-
Kyllähän sitä lemmikinomistajillekin kaikenlaista turhaketta yritetään kaupata ja mitä kummallisimmilla nimillä.
Puhumisen kanssa noilla ei ole kyllä yhtään mitään tekemistä, käsittääkseni ovat jotain värjättyjä vitamiinirakeita, joita harva lintu edes sellaisenaan syö. Täysin turhaa tavaraa, mutta voi niitä vähän ruoan sekaan heittää tai kädestäkin tarjoa jos ottaa, onpahan jotain tekemistä poimia ne kupista ja nakata häkin pohjalle. Vitamiineja on paljon parempilaatuisiakin saatavilla, jotka kaupataan ihan oikealla nimellä ja sisältävät jonkinlaisen tuoteselosteen ja annosteluohjeetkin.
Voihan nuo tietysti teoriassa linnun virkeyttä ja äänekkyyttä lisätä jos on joku vitamiinipuutos ollut aiemmin ja lintu noita sattuu oikeasti syömäänkin eikä ole vanhentunutta tavaraa (parasta ennen päiväyksiä tuosta paketista lienee aika turha etsiä...). Puhekyky linnulla ei kyllä todellakaan mistään ihmeaineista tai ruokinnasta riipu vaan ihan yksilöllisistä taipumuksista. Jos undulaatteja on monta keskittyvät ne todennäköisesti lähinnä toisiinsa ja ihan vaan undulaatin puhumiseen, joskin toki joku tirpoista voi alkaa ympäristöstä ihmissanojakin poimimaan jos taipumuksia on ja sanoja sille uutterasti toistelee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olet minua
vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va1212642Jos tapaisimme uudelleen?
niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J691094Mies pyysi rahaa
Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?2101054- 39982
Mites nyt suu pannaan
Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va38931- 47894
- 36876
Taas Lieksassa tyritty
Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke123853- 4829
Nähdäänkö ensi viikolla
paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.35812