Tässä ollaan taloa (ensiasuntoa)ostamassa. Onko mahdollista laittaa talon omistussuhteet esim.40/50% että vain toinen menettää oikeuden välttyäleimaverolta? Siis jos joskus tulevaisuudessa ostaa toisen talon . Miten verottaja suhtautuu asiaan? Kertokaa pliis nopeasti asiasta, kaupanteko olis jo ensiviikolla!
VARAINSIIRTOVERON KIERTÄMINEN...
Kysyjä
41937
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Kukas tuosta teidän tuvasta sitten sen 10% omistaa?
No, vakavissaan ajatellen mikään ei estä teitä ostamasta taloa vaikka suhteessa (60/40), sehän on teidän päätösvallassanne. Tuolloin (jos siis olette molemmat periaatteessa ensiasunnon ostajia) 40% osuuden ostaja maksaa osuudestaan varainsiirtoveron ja toinen ei. Jos sitten myöhemmin vaihdatte taloa, selviää tämä aiemmasta talosta 40% omistanut varainsiirtoveroitta. (jos hän siis siitä seuraavasta talosta ostaa vähintään puolet.
Riippuu tietysti näiden tupien hinnoista, mutta minä en kyllä lähtisi tuolla tavalla kikkailemaan, vaan ottaisin koko hyödyn heti. Ostakaa tupa suhteessa 50/50 ja välttäkää verot kokonaan.
Kuka omistaa tuon jäljelle jäävän 10%?
Tuolta löytyy tietoa:
http://www.vero.fi/nc/doc/download.asp?id=226;133396
ja saat TE-keskukselta rahoituksen josta ei tarvitse maksaa varainsiirtoveroa. Koko rahoitukseen et saa tätä TElainaa mutta osaan kuitenkin. Mulla tämän asian hoidettiin pankin puolesta eli vein vain paperit sinne ja homma hoituu. Kysy lisää asuntovälittäjältäsi. Minulla asiaa hoiti OPPK.
P.S Toimi nopeasti sillä tätä lainaa ei kuulema saa enää ensi vuonna.
Omistussuhteet voi jakaa esim 49/51% mutta siinä tapauksessa seuraavasta asuntokaupasta toinen osapuoli joutuu maksamaan veron omalta osaltaan omistus osuutensa suhteessa eli ainoa täydellinen tapa saada kaksi asuntoa ostettua verottomana on ostaa ne 100% toisen nimiin.