Hyvät ystävät ja kokeneet,kuinka kauan teillä kesti tämä jakso,että mikään ei maistu miltään?
Tai siis kaikki maistuu samalta,etovalta,yäk.
Vielä kaksi taxoa jäljellä ja huolestuttaa jo tämä että painoni laskee,nyt jo kuusi kiloa ja olen ollut normaalipainoinen.
Miten on,annetaanko saman suuruinen annos myrkkyä vieläkin,mitä oli ensimmäisellä kerralla?
Onko kenelläkään ollut sama ongelma,että jo ruuan näkeminen etoo ja joutuu pakko syöttämään itseään?
Makuaistin
11
5457
Vastaukset
- mökin muija
ja sinappi maistui samalle eli ei millekkään,mulla oli tippana oksaaliplatina tai jotain sinneppäin ja xeloda pillereinä 9 kuuria alkuun ei mitään muutoksia parin jakson jälkeen ,sitten meni makuaisti ja tuli silmien vuotaminen ja kylmän kipunointi,ja se jatkui niin kauan kuin hoitokuuri jatkui,nyt on makuaisti palaillut kun sytöjen loppumisesta on kulunut kuukausi,Elikkä oletan että makuaisti palautuu vasta kun hoitokuurista on jonkin aikaa,se aika (mauttomuus) on todella raskasta ja kaikki se muu voimattomuus ja mitä kaikkea siihen liittyykin on rankkaa.voimia sinulle kestämään se kaikki,muutakaan ratkaisua siihen ei liene.Taxsosta en osaa sanoa mitään,näitä sytöjä on niin monia.
- tuntemuksia
Mikään ei maistu miltään tai kaikki maistuu samalta, jotenkin pahviselta. Tuo oli tuttu tunne minullekin sytojen aikana. Etovaa oloa minulla ei kuitenkaan ollut, kiitos hyvien pahoinvointia ehkäisevien lääkkeiden. Kyllä se sitten hellitti, kun lääkityksetkin loppuivat.
HUSin syöpäklinikalla minua aikanaan ohjeistettiin tätä tilannetta varten niin, että kannattaa esim. varata kaikenlaista mieluista naposteltavaa kotiin vähän sinne sun tänne. Niitä voi sitten ohimennen pistellä suuhunsa, niin saa sitä energiaa, vaikkei tavanomainen ja totuttu ruokavalio oikein maistuisikaan. Pieniä annoksia ja kaikenlaisia suupaloja usein myös suositeltiin.
Kokeilepa tuota konstia. Ehkä tuosta voisi olla apua varsinkin kun lääkityksesi alkaa olla jo voiton puolella. Pari kertaaa vielä, niin kyllä se sitten viimeistään helpottaa.
Tsemppiä!- myös .
mennyt makuaisti,koko suu on kuin jotenkin puutunut,mutta kuiva,juon vettä varmasti kolme kertaa tunnisa.
Ja sitäkin yökäten,kummallinen ja paha maku vedessäkin.
Minulla ei ole paino ainakaan vielä hälyyttävästi laskenut,ostin apteekista näitä syöpäpotilaitten energiajuomia.Niissä on kaikkia vitamiinejä ja paljon kaloreita.
Kokeileppa niitä.
Ja kun menet seuraavaan hoitoon,kerro siinä edellisesä lääkärin tarkastuksessa tästä laihtuisestasi lääkärille.Uskoisin,että sytoannosta piennennetään sille paino tasolle,mitä nyt olet.
Koetamme jaksaa vielä,kirjoitellaan jatkossakin,voimia:))))
- joyder
Koko hoitojeni ajan minulle maistua vain Saarioisten jauhelihapizza, tosin nykyään en sitä suuhuni laita, mutta ehkä se kertoo siitä, että jotain piti syödä ja se oli ainoa mikä maistui miltään.
N. 1 kk jälkeen hoitojen mulla ainakin alkoi palautumaan makuaisti normaalille tasolle. Hoitojen aikana kuitenkaan kala ja kana eivät maistuneet miltään. Piti saada mahdolisimman maustettua ruokaa, jotta ruokailutapahtumasta tulisi edes hieman nautinnollinen.
Painoni ei kyllä reissulla laskenut, itse olen joutunut tekemään jumppaa ja -32kg tällä hetkellä mittarissa, että hieman vielä niin olen siinä painossa missä olin kun sairastuin, ja kun minulla oli sukurasitteena tuo diabetes, niin pakko on laihduttaa. Mutta tanssi-harrastus on mukavaa...
Myrkky annostuksesi on todennäköisesti sama ellei siinä vaikuttava lääke jostain syystä muutu matkan aikana. Koitahan jaksella!- punnitaan ..
ja sen hetkisen painon mukaan laitetaan lääkeannos.
Voisit mainita painosi laskusta sairaanhoitajalle tai lääkärille.
Minunkin painoni laski hoitojen aikan noin 4kg.Muistelen,että lääkäri sanoi minulle,että jos paino laskee päälle 5kg,mitoitetaan lääkeannos uudelleen sen painon mukaan.
Minulle ei maistunut mikään,kaikesta ruuasta meni maku.Mutta palautui pian hoitojen jälkeen ja sain menettämäni kilot takaisin puolessa vuodessa:)
Ja kannatta hakea apteekista syöpäpotilaitten energia juomia:) - terveenä
punnitaan .. kirjoitti:
ja sen hetkisen painon mukaan laitetaan lääkeannos.
Voisit mainita painosi laskusta sairaanhoitajalle tai lääkärille.
Minunkin painoni laski hoitojen aikan noin 4kg.Muistelen,että lääkäri sanoi minulle,että jos paino laskee päälle 5kg,mitoitetaan lääkeannos uudelleen sen painon mukaan.
Minulle ei maistunut mikään,kaikesta ruuasta meni maku.Mutta palautui pian hoitojen jälkeen ja sain menettämäni kilot takaisin puolessa vuodessa:)
Ja kannatta hakea apteekista syöpäpotilaitten energia juomia:)Meni yllättäen makuaisti, kävi lääkärillä.
Tutkittiin, en muista miten. Makuaisti ollut pois kohta kaksi vuotta. pitäisikö huolestua. - aamun-virkku
terveenä kirjoitti:
Meni yllättäen makuaisti, kävi lääkärillä.
Tutkittiin, en muista miten. Makuaisti ollut pois kohta kaksi vuotta. pitäisikö huolestua.sanoo siit painon lakemisesta. miullekki sanottiin se 5kg jos laskee ni lääkeet piennetään. mutta se sanottiin kun oli 10kg puonnu, ohutsuoli tulehtunu ja kamala nestevajaus. yli viikko meni sit sairaalassa olessa. eli kerro ihmeessä siitä. ei ollu yhtää kivaa sillo. senjäleen miulla ei ollu pahaa olookaan paljoo. makuaisti on miullakin jokuverran kateissa....
- Ira¤
aamun-virkku kirjoitti:
sanoo siit painon lakemisesta. miullekki sanottiin se 5kg jos laskee ni lääkeet piennetään. mutta se sanottiin kun oli 10kg puonnu, ohutsuoli tulehtunu ja kamala nestevajaus. yli viikko meni sit sairaalassa olessa. eli kerro ihmeessä siitä. ei ollu yhtää kivaa sillo. senjäleen miulla ei ollu pahaa olookaan paljoo. makuaisti on miullakin jokuverran kateissa....
kaikki maistui pahvilaatikolta.Pikkuhiljaa alkoi maut palaamaan takaisin.Nyt jo vähän liiankin kanssa maistuu.
- Anonyymi
punnitaan .. kirjoitti:
ja sen hetkisen painon mukaan laitetaan lääkeannos.
Voisit mainita painosi laskusta sairaanhoitajalle tai lääkärille.
Minunkin painoni laski hoitojen aikan noin 4kg.Muistelen,että lääkäri sanoi minulle,että jos paino laskee päälle 5kg,mitoitetaan lääkeannos uudelleen sen painon mukaan.
Minulle ei maistunut mikään,kaikesta ruuasta meni maku.Mutta palautui pian hoitojen jälkeen ja sain menettämäni kilot takaisin puolessa vuodessa:)
Ja kannatta hakea apteekista syöpäpotilaitten energia juomia:)Syöpähoitojen aikana sairaalasta saa mukaan proteiinijuomia ilmaiseksi
- oli ..
pakkosyömistä koko hoitojakson ajan,yritin pitää painoni entisessään mutta väkisellä meni muutama kilo pois.
Mutta älä huolestu,hoitojen jälkeen makuaisti palutuu ja ruokahalu sitä mukaa. - Epoako
Samaa teki mulle tulin kantasolu siirrosta juuri makuaisti on kateissa 2vko on kun hoidot loppu.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1721954
Kompostointitarkastaja tuli tarkastukselle!
En ole ikinä kompostoinnut ja eilen kävi kompostointitarkastaja kylässä. Tosi hianoa byrokratiaa taas: "Laki edellyttää,761412Varattais lähihotellista
🥰 huone viikoksi. Oltais vaan ja tilattais huonepalvelusta herkkuja! Viikonloppukin käy jos et viikoksi ehdi ❤ Hyvää1821374Nyt jäi velat perimättä
Mikä idea se talo oli polttaa ja velalliset sisällä nyt jäi rahat saamatta101107Ellen Jokikunnas muistelee Reino-koiraa - Ralph-poika koskettavalla tavalla esiin: "Kiitos, että..."
RIP Reino. Lämmin osanotto suureen suruunne Ellen, Jari ja Ralph. Reino tuli tutuksi monelle suomalaiselle Unelmia Ita391026Martinan aussikulta, missä?
Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!209951- 94814
- 38795
- 85795
Meneekö eläinpuiston johto vaihtoon vaalien jälkeen?
Ähtärissä kuhistaan ja kuiskitaan, että perussuomalaiset esittävät vaalien jälkeen, että eläinpuiston hallitus uusitaan49755