todella omia veljiään/siskojaan????
Olenko mä sitten joku poikkeus, kun en vihaa veljeäni? Noh. onhan meillä 8 vuotta ikäeroo mutta kummiskin...
Eli jos joku tosiaan EI vihaa isoveljeään/isosikoaan niin viestejä tulemaan --->
Olenko mä sitten joku poikkeus, kun en vihaa veljeäni? Noh. onhan meillä 8 vuotta ikäeroo mutta kummiskin...
Eli jos joku tosiaan EI vihaa isoveljeään/isosikoaan niin viestejä tulemaan --->
Vastaukset 17
Vanhimmat
ainakaan vihaa.Mulla on ihan hyvät ja lämpimät suhteet sisaruksiin,vaikkakin aika etäiset.Ikäeroa kyllä löytyy kun isoveli 37v,isosiskot 35v ja 20v ja pikkusisko 16v.:D
Vihaa omaa isoveljeäni! Ikäeroa on 3vuotta ja 3kuukautta, muttei silti vihata toisiamme.
Mä en vihaa vuotta nuorempaa pikkuveljeäni. Aina halaillaan toisia ja joskus suukotellaan. Rakastan suukottelua. Joskus kännissä ollaan harjoiteltu kielareitakin mutta niin ettei kukaan muu pääse näkemään. Vois pitää vähän outona.
että eivät sentään kaikki vihaa siskojaa/veljiää.
Ittelläni isoveli 21v ja itse olen 13v :). Meillä aina ollut hyvät välit toisiimme luultavasti koska tykätään aikalailla samoista asioista, mutta kun riita syntyy se on yleensä oikein kunnollinen... minä pienenpänä yleensä saan aina anteeksi :D
Ja ainahan sitä kränää tulee kun veljen pitää kiusoitella joka asiasta, mutta kaikki päättyy lopulta onnellisesti. Surettaa vaan niiden puolesta jotka eivät voi elää sovussa sisarustensa kanssa.
Vaikuttaa siltä että suuri ikäero on hyvä juttu sisarusten välillä. Minulla nimittäin on isoveli joka on vain yhden vuoden minua vanhempi(itse 17v ja isoveli 18v)ja silloin tällöin tulee aina kärhämää. Se varmaan johtuu siitä että meillä kummallakin on jonkin näköistä kunnianhimoa ja toinen sisaruksista koetaan kilpailijaksi. Ja me kummatkin opiskellaan vielä samalla alalla...turhauttavaa.
ole kaikilla sisaruksilla?
Nii no.. kyllä se ikäero on "hyvä juttu", koska tällöin ei tule riitoja joka pikkuasiasta ja silloin tuntee olonsa jotenkin.. ns. turvalliseksi, kun on se vanhempi veli/sisko johon voi tukeutua??? Tai no, ainakin meillä näin ;)
Meillä on vuoden ikäero ja tullaan ihan mahtavasti toimeen isosiskon kanssa. Joku voisi sanoa että vähän liiankin hyvin. ;) Riitoja ei ole ollut enää pitkään aikaan ja eikö kaikki kuitenkin joskus vähän korota ääntään ilman että se tarkoittaisi mitään vihaamista.
Vuoden ikäero, mutta kuinkas vanhoja te olette?
Ja ei tietenkään kaikkilla ole riitoja sisarustensa kanssa. Se on yksilöllistä ;)
18 ja 19 vuotta.
molemmat jo aikuisia ihmisiä ja varmasti tajuatte, että on varsin lapsellista riidellä jostain pikkuasioista?
"vähän liiankin hyvin" anteeksi kuinka?
enää useaan vuoteen.
"anteeksi kuinka?" ;)
"anteeksi kuinka?" anteeksi kuinka?
oli ;)
minä en ainakaan voisi kuvitellakkaan elämää ilman isosiskoani! Meillä ikäeroa 2vuotta, eikä meillä ole koskaan ollut sen suurempia ongelmia.Päinvastoin, hän on useaan kertaan tehnyt läksynikin XD
mull on kans 8 vuotta vanhempi isosikso ja se on mulle tosi tärkee
pienempänä oli kyl paljon tappeluita siskon kanssa, mutta aina se on rakas ollut. Tällä hetkellä yksi läheisimmistä ihmisistä ikinä. Antaisin vaikka henkeni siskoni puolesta.
mut kyllähä me ennen tapeltii ihan hirveesti kun olin pikkupentu, n. alle 10 vuotta mut ei enää :)mä tykkään mun neljästä siskosta ja oon nuorin...kyllähän mua välillä ärsyttää mut en kerro :)