Opiskelen kieliä. Koska en aio opettajaksi, ainoa mahis olisi joku kääntäjän ammatti, mutta opiskelukielelläni ei saisi töitä kuin eu:sta: ei kovin tod näk. Olen myös hiukan tuskastunut siihen että kirjoitin pitkän matikan hyvin arvosanoin mutta se menee ns. hukkaan tällä alalla. Keksin joka toinen päivä uuden ammatin josta pidän, viimeisimpänä toimittaja. Tärkeintä minulle olisi että töitä riittäisi, eli kääntäjän ei aina niin mahtava palkka ei olisi ongelma vaan töiden puute. Toimittajillekaan ei tunnu olevan kauheaa tunkua (ja ilmeisesti haaga-heliassa opetus tapahtuu joka 2. viikko pe-la?!). kauppatieteitä olen miettinyt kyllä jo pitkään, mutta en oikeastaan tiedä siitä paljon. olen käynyt työkkärin ammattipsykologeilla jo kahdella eri henkilöllä eikä valmista ole tullut. nykyinen ala tuntuu tylsältä,ja tunnen että valmistun korkeasti koulutetuksi akateemiseksi työttömäksi, mutta mistä saisi tietoa millaista eri aloilla työskentely oikeasti on, ja tietoa niiden työllisyystulevaisuudenkuvista?
ala työllisyyden perusteella
turhaakateemikko?
3383
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
näillä kahdella alalla ei ole töistä pulaa. :D Itse valitsin ensimmäisen :D
...että yliopistossa opiskelevien on itse omalla ainekombinaatiollaan tehtävä itsestään haluttu.
Työllistyminen itseä kiinnostavalle alalle on valtavan työn takana, koska varsinaista pätevyyttä eikä liioin pätevyysvaatimuksiakaan ole.
Kielitaitoisena voisit hakea esim. ulkomaankirjeenvaihtajaksi. Opiskele valtiotieteitä rinnalle, niin varmaan olet kuumaa kamaa. Entäpä suurlähetystöt? Tiedottaja esimerkiksi?
Kielitaito on loistava pohja, mutta jos kääntäjän työt eivät kiinnosta, opiskele ihmeessä jotakin muutakin!
Tossa yllä tuli loistava neuvo. Ei se pääaine, vaan se mitä siihen ottaa rinnalle. Kielitaito avaa ison liudan ovia. Tietysti paljon riippuu kielestä, esim. englannin opiskelijalla niitä vaihtoehtoja on hieman vähemmän, sillä nykymaailmassa esim. englannin tulkeille on hyvin vähän töitä, ja heitä tarvitaan enemmän kääntäjinä ja opetuksessa yms.
Mutta kielitaito on aina arvokasta, vaikka myöhemmin päätyisi alaakin vaihtamaan.