Kaksi sisarrusta sai ehdollisen vankeustuomion.
Tuomio tuli perättömästä ilmiannosta koskien
kyläkaupias Vesa Keskistä. Sisarrukset tuomittiin
maksammaan myös 18000 eroa korvauksia keskiselle.
Porvoossa kolmen Itäisentien OK.kiinteistön asuk-
kaat tekivät törkeän/terättömän rikosilmoituksen
naapuristaan. Valehtelivat asianomistajina polii-
sikuulustelussa. Valehtelut poliisikuulustelussa
johti siihen että syytön joutui oikeuteen.
Käräjäoikeus hylkäsi kaikki syytteet jotka perus-
tuivat ilmiannon tehneiden valheisiin.
Perättömän rikosilmoituksen tehneet polisikuulus-
elussa valehdelleet eivät joutuneet vastuuseen
teostaan.
Syyttäjä katsoi ettei valehtelijat oleet syylis-
tyneet rikokseen.
Tuomio tuli perättömästä ilmiannosta koskien
kyläkaupias Vesa Keskistä. Sisarrukset tuomittiin
maksammaan myös 18000 eroa korvauksia keskiselle.
Porvoossa kolmen Itäisentien OK.kiinteistön asuk-
kaat tekivät törkeän/terättömän rikosilmoituksen
naapuristaan. Valehtelivat asianomistajina polii-
sikuulustelussa. Valehtelut poliisikuulustelussa
johti siihen että syytön joutui oikeuteen.
Käräjäoikeus hylkäsi kaikki syytteet jotka perus-
tuivat ilmiannon tehneiden valheisiin.
Perättömän rikosilmoituksen tehneet polisikuulus-
elussa valehdelleet eivät joutuneet vastuuseen
teostaan.
Syyttäjä katsoi ettei valehtelijat oleet syylis-
tyneet rikokseen.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Tutkijan tai syyttäjän tuttuja_Porvoossa ei törkeitäkään rikoksia tutkita jos sattuu olemaan sisällä hyvävelijärjestemässä.
Nyt tällaisella aiheella,jotenkin tuntuu,että
se olet sinä,tuosta hyvävelijärjestelmästä.
hyvä veli -järjestelmää löytyy paljon
http://www.google.com/search?q=hyväveli järjestelmä&rls=com.microsoft:fi:IE-SearchBox&ie=UTF-8&oe=UTF-8&sourceid=ie7&rlz=1I7GGLL_fi
Höpinäsi oletko joku sivujen valvoja.
Toimii ihan helvetin hyvin jopa Porvoon käräjäoikeudessa!
Miten sanonta menee..ei korppi korpin silmää noki:)
Miten voit käyttää nimimerkkiä "Lainsuojaton", kun olet saanut oikeutta? Sinuahan ei tuomittu.
Sinulla on lukihäiriö ja paha. Uutisessa puhuttiin väärästä ilmiannosta, sillä perätöntä ilmiantoa ei ole olemassakaan.
Tuossa on perätön:
6 § (24.7.1998/563) Väärä ilmianto. Joka antaa esitutkinta- tai muulle viranomaiselle taikka tuomioistuimelle väärän tiedon ja siten aiheuttaa vaaran, että ilmiannettu pidätetään, vangitaan tai joutuu muun pakkokeinon kohteeksi tai joutuu syytteeseen tai tuomitaan rangaistukseen tai muuhun rikosoikeudelliseen seuraamukseen virheellisin perustein, on tuomittava väärästä ilmiannosta sakkoon tai vankeuteen enintään kolmeksi vuodeksi.
Eihän se ole hullu, joka pyytää; vaan se, joka maksaa!
Rikoslaki 15 luku
6§ Joka antaa esitutkinta- tai muulle viranomaiselle väärän tiedon ja aiheutaaa vaaran että ilmiannettu joutuu syytteeseen virheelisin perustein on tuomittava väärästä ilmiannosta sakkoon tai vankeuteen enintään kolmeksi vuodeksi.
Ei sossuilla pitäisi olla erivapautta.Forsblom voisi todistaa rekisteritietomerkintänsä oikeaksi.Sekä virkkunen vastata valheellisista insesti syytöksistä.
Kun sai mainita taas pari nimeä.
Ei muuta kuin kaikki tekemään perättömiä ilmiantoja..antakaa mielikuvistusten lentää. Sillä ette syyllisty mihinkään rikokseen..kiusatkaa nyt naapuria kun on ennakkotapaus olemassa......
"perättömiä ilmiantoja..antakaa mielikuvistusten lentää"
Porvoossa on jo yksi taho joka noita harrastaa--"ihan viran puolesta."
--------Nimiä.........
Katsomassa rekisteritietoja joista kumman syystä puuttui paljon tietoja sekä tuli esille muutaman virkailijan perättömyydet.Noista asioista keskustelimme sos virkailijan kanssa.
Huom:nauhoitin kaikki keskustelut jottei asioita voi muutella.Voi olla jotta tuo nauhoite on medioille oikea herkkupala.
Myös tuosta nauhoitteesta selviää täysin erään virkailijan perättömyydet.
Myös mikään laki ei kiellä laittamasta tuota nauhoitetta vaikka nettiin.
Juu heti levitykseen...Youtobeen vaan. Et mahdollisesti saannut kaikkea myös videolle???
Laita nettiin,mutta älä jätä nimiä pois,tai
pilla koko touhu ilman nimiä ja tekoja.
Nauhalta selviää täysin laittomuudet ja jopa läsnäoleva sos.virkailija on kanssamme samaa mieltä jossakin asioissa.Lähetän aamulla ensin tuon nauhan kopion sukulaisille ja asianajajalle sen jälkeen harkitsen lehdistöä ja mitä nettiin laitosta,niin vanhin poika saa ottaa ensin omat nimet pois,mutta sossun saa jäädä ja tarviikin.
Nauhoitus on tunnin mittainen
Kuukauden kesti rekisteritietojen katsomaan pääsy.Lakimies kyllä välillä ilmoitti,että tietojen suuresta määrästä johtuen tietojen saanti viivästyy.
Miten ollakkaan tietoja heillä on hyvin vähän jotka mahtuu kahteen a4 kirjekuoreen.Suoraa näki jotta tietoja pimitetään.Noista tiedoista syntyi virkailijan kanssa keskustelu ja hän väitti,että siinä on kaikki tiedot.
Myös nousi esille lapsen törkeä terveydenhuollon laiminlyönti vanhalla paloasemalla joka oli määrätty työsuojelupiirin taholta muummuassa homesaneraukseen.Forsblommille ja backmannille oli ilmoitettu jotta lapsi on vietävä lääkäriin.
Eivät huolehtinut ja nyt lapsella on astma.
Myöskin asiat käänty Virkkusen tekemään valheelliseen kosto syytteeseen lasten hyväksikäyttö.Onneksi sain kaikki nauhoitettua.Oliko tuohon tilaisuuteen laitettu sellainen sos.virkailija kuka ei tiennyt asiasta mitään koska oli muutamissa asioissa kanssani samaa mieltä asioista.
Toivottavasti älysivät nauhoittaa keskustelut sillä minun nauha tavoittaa mediat.
Tai voinhan olla vieläkin yhtä rehellinen kun aina ennenkin ja lähettää nauhoituksesta puolet sossulle jotta osaavat jotakin vastata medioille.
Loppujen lopuksi tarkkaan jos syytä etsitään se löytyy nutusta ja nutun käytöksestä vaimoa kohtaan.Masentunutta masennetaan ja mollataan.
Sitten saanut monta mapillista,kuten tässä
jokinaika sitten kerroit,oliko se kuusi vai montako.Olet tainut pistää kaikki useampaan
kertaan mappeiheisi.
6 mapillisesta ja että on mennyt turhaa aikaa tutkia noita.
Missä on noi 6 mapillista,kun kuitenkaan niitä ei löytynyt.
Minä en ole noin sanonut saatika kirjoittanut
Lakimies Johanna Andersson kirjoittaa Vaatimustenne laajuudesta ja asiakirjojen suuresta määrästä johtuen asianne käsittely on yhä kesken.Jos noin silloin oli niin hyväksyn tuon.
Mutta en hyväksy sitä jotta saamme ajan sossuun ja siellä on vain muutama paperi ja kaikki liitteet puuttuu ja kaikki mitä erikseen on pyydetty.Jos on niin käynyt jotta paperit on ollut lakimiehellä ja koneelta on otettu vain jotakin tietoja tulee kaupungin toimittaa viikon sisällä kopiot kaikesta mitä ei ollut nähtävissämme käyntihetkellä.
En tule hyväksymään enään kaupungin luimuilua asiassa.
Myös käynti on nauhoitettu ja siittä selviää ettemme ole saaneet lakisääteisiä tietoja.
Se että itse olen asiallisesti yrittänyt selvittää asioita on kaupunki ja sosiaaliviranomaiset lähteneet kostolinjalle.Ketä kostot autta?ei ainiskaan kaupunkia sillä vastapainoksi laitan kaikki nettiin totuudenmukaisesti.Se että jokainen tekee virheitä on ymmärrettävää,mutta asiat pitää pystyä selvittämään asiallisesti ja ottamaan vastuun teoistaan.
Lopuksi kaupungin tulee antaa kopiot kaikista asiakirjoista jotka ei ollut nähtävissämme käyntihetkellä ja toimittaa ne kotio asti.On myös syytä uudelleen katsoa mitä erityisesti on pyydetty.
Se sitten on kuin kostoa,kun niitä asiota täällä
kirjoitat,eikä siitä ole mitään hyötyä.Tai saahan
sillä jatkettua riitelyä,silti toiseksi jäät.
Tiedotusvälineille.Nauhoite Porvoon sosiaalitoimesta on saatavilla seuraavan sähköpostin kautta,kun ottaa yhteyttä.
[email protected]
Myös on saatavissa kaikki asiakirjat jossa käy selväksi lastenterveydenhuollon laiminlyönti,lapsen ruumillinen pahoinpitely,perättömät lausunnot Susanne Forsblommilta sekä Johanna virkkusen perättömät insesti syytökset ja sosiaalijohtajan lausunto jossa hän hyväksyy lapsen terveydenhuollon laiminlyönnin.
Kyseessä on tilanne jossa nuttu alkoi haukkumaan ja mollaamaan keskivaikeasti masentunutta ihmistä.
Myös nauhoituksesta tulee ilmi kaikki perättömyydet ja,että sosiaali ei vieläkään ole antanut asiallisia rekisteritietoja.
Taidat hyväksyä lasten pahoinpitelyt ja senkin jotta lapselle on todenmukaisin syi aiheutettu tahallisesti asma.Ja jos hyväksyt valheelliset insesti syytökset niin laita nimesi,että sen voi tehdä.
joka laput silmillä kulkee ja ei osaa sisältää muuta kun minä minä.
Onko noissa asioissa voittajia tai hävijöitä.
Tiedän sen,voittajia ja häviötä on.Tässä tapauksessa häviä olet sinä,uhoot kuinka paljon
vain.
Väärään osoitteeseen tuo oli varmaan tarkoitettu minulle.
Silloin jos puhutaan virkamiesten virkarikkeistä ja laiminlyönneistä on selvää ettei oikeutta tahdo saada.Puhut häviöistä niin tässä tapauksessa lapset on suurimmat hävijäjät.Toinen sairastaa sitten astmaa loppu iän ja on lääkkeiden varassa,kun ei voitu huolehtia lääkäriin.Myös kumpikaan lapsi ei varmasti koskaan luota yhteenkään virkamieheen eikä muutkaan lapseni ja lasten lapset.
Jos muuten en oikeutta saa niin kyllä netin kautta ainiskin julkisuus pelaa eikä siinä ole mitään laitonta vaikka virkamiehet on nimineen mainittu.
Seuraavalla kerralla voit osoittaa suoraa minulle ettei tarvi muiden kirjoituksia laittaa minun kirjoitukseksi.
Myös aikasi kuluksi voit lueskella.
http://www.seiska.fi/keskustelut/julkkisjuorut/1209113151330/1209113151330/porvoon sosiaalivirkailijoiden tekoja julki ja nimet/
Heti alkuvuodesta Anneli Laine hommasi vaimon sairaalaan keskivaikean masennuksen takia.
12.02.2004/anneli Laine
Hakija anoo vaimon lääkkeisiin:Remeron,tenox,jotka määrätty Kevätkummunsairaalasta,jossa vaimo ollut hoidettavana kuukauden ajan masennuksen takia.
17.08.2004/Anneli Laine
170804 Isä ja äiti toimistolla varatulla ajalla.Isä ollut useita kertoja puhelimitse yhteydessä ja kertonut tilanteesta perheessä.Nyt käynnillä selvitetään äidin tilannetta enemmänkin:Äiti käy terapiassa psyk.polilla.
Eli on turha väitellä sosiaalivirkailijoiden että heillä ei tietoa ole ollut.
Kummastuttaa toiminta myös siltä osin jos kotona ei tahdo uskaltaa edes nukkua,niin laitetaan 10 vuotias lapsi vielä keskivaikeasti masentuneen ihmisen kanssa samaan huoneesee kuitenkin tietäen heidän huonot välit.Tai äidin saadessa 20 kpl unilääkkeitä haltuunsa niitä ei oteta häneltä pois.
Myös vanhinta lasta ei viedä lääkäriin pyynnöistä huolimatta.
Myöskin nuorempaa lasta anne liljenfist(sukunimi ei välttämättä ole oikein)käy takaapäin kii nostaen ilmaan ja heittäen pois.(eli tahallisesti satuttaen.
Eikö lastensuojelun tarkoitus ole katsoa lasten etua?mikä meidän tapauksessa ei ole tapahtunut.
Sosiaaliviranomaiset on tahallisesti laittanut heidät hengenvaaraan lyönyt heidän terveydenhuollon törkeästi laimin,aiheuttanut ruumillisia ja henkisiä kärsimyksiä
Vai että nauhoite on medioille oikea herkkupala... no voi hyvää päivää! Ketä luulet asian edes kiinnostavan? Jos olisit joku Johanna Tukiainen ja nauhoitteesi olisi sinun Iken välinen, voisi joku 7 päivää kiinnostua, mutta eiköhän me porvoolaiset olla jo aika kyllästyneitä ikuiseen jauhamiseesi "sosiaalin perättömyyksistä". Tai no, kyllähän joka kylässä pitää oma kylähullu olla.
Silloin kun vaimo oli useaan otteeseen sairaalassa sinne ei saanut edes viedä limsaa muussa,kun muovipullossa ja ei mitään terävää.
Tuon sairauden takia halusimme joksikin aikaa erilleen asumaan ja juuri tuon takia hän meni nuttuun jossa alkoi hänen haukkuminen ja mollaus.
Voisi hieman ajatella kuinka paljon juuri masennuksen takia on suomessa esimerkiksi sattunut murhia tai tappoja.
Olla solmiessasi avioliittoa,näin sairaan ihmisen
kanssa,koska olet tiennyt hänen olevan masentuneen,ja kehitysvammainen,eikö jotain
tällaista ollut odotettavissa.Kyllä lasten saanti
on jo iso muutos terveellekin ihmiselle, saatika
sairaalle.
Masentuneisuuden ja kaikki sydänleikkausta myöten tiesin,mutta osa jäi pimentoon.Juuri hänen sairauksien takia olen joutunut järjestämään työni niin jotta lapset tulee asiallisesti hoidettua niinkuin kotikin.
Se että olen hoitanut kodin ja vaimon sekä lasten vaatetukset ei mitenkään ole ollut rasite koska olen katsonut,että kuka parhaiten sen osaa niin myös sen tekee.
Kuitenkin jos toisen sairauden takia joutuu pyytämään apua tulisi siihen suhtautua oikein.
Niinkuin olen maininnut Laine sai puhuttua silloin masentuneen sairaalaan joka oli ihan oikein.Mutta,kun tuo masennus uudelleen tuli ja jouduin vielä ottamaan yhteyttä häneen hän ehdotti jos vaimo muuttaisi nuttuun jotta perhe saa olla rauhassa.Tuohon suostuin koska oli hyvin raskasta silloin,kun ei uskaltanut laittaa edes nukkumaan ennen kuin vaimo nukkui.
Muuten varmasti kaikki olisi mennyt suunitelmien mukaan jos Nutussa ei olisi alkanut vaimon mollaus.
Lainetta en syytä mistään hän sentään yritti auttaa toisin,kun Nuttu ja seuraava sos,virkailija.
Kyllä kun perheen perustaa on aina olemassa se riski terveelläkin, että kaikki ei mene niin kuin on suunniteltu. Jotenkin asenteesi kielii jostain vanhapiika ajattelusta. Taidat kuulua saksalaisen Hitlerin joukkoihin. Kyllä vammaisetkin saa rakastaa.
Ainiskin yhdestä asiasta saan olla ylpeä.Lapsemme osaa arvostaa erilaisuutta,eikä ole ilkkumassa heidän kustannuksella.
Myös saamme olla ylpeitä myös etteivät ole iltaisin pitkin lentelemässä ja tiedämme ihan tarkkaa missä he ovat ja kenen kanssa.
Mutta mitenköhän mahtaa olla noiden virkailijoiden lasten laita jotka on perättömyyksiin alkaneet.Miten he osaavat opettaa lapsensa rehellisyyteen,kun eivät itse tiedä mitä rehellisyys on,tai miten he voivat opettaa lapsilleen erinlaisuutta,kun itse leikkivät sairaiden kustannuksella?
Niinkuin kenelle tämä on osoitettu olet ilkkumassa etkä osaa arvostaa varmasti edes itseäsi.Ei kukaan voi sairaudelleensa mitään eikä sen kustannuksella saa leikkiä.
Mitään ilkkumista ole takana,totean vain,että
näin tulee käymään.Olen nimittäin seuranut hiukan
vastaavaa tapausta.aika läheltä,ja huomanut ei
ollut kummalekkaan helppoa,molemmat kärsivät
omallalaillaan.(pääsivät onneksi laitokseen)