Kuinka

Olen tallentanut valokuvia CD:lle (CD-R). Minulla on DVD/CD-RW asema. CD ei ollut vielä lähelläkään täyttä, kun yritin kopioida taas lisää kuvia sinne. Ei onnistunut sitten millään. Ohjelma ilmoitti vain, että ei voi tallentaa. Yritin monta kertaa, eikä onnistunut. Sitten otin uuden tyhjän CD:n, tälle se onnistui. Tietääkseni sitä käytettyä CD:tä ei ollut mitenkään vahingoitettu, ei ole pudonnut eikä mielestäni naarmutettu. Olen säilyttänyt sen omassa kotelossaan. Kuinka herkästi nämä CD:t vioittuvat?
5459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Luulisin että kun aikaisemmin olit polttanut kuvia niin sulla on ollut ruksi kohdassa:
Viimeistele CD polton jälkeen.
Oheinen valinta aiheuttaa sen että polton jälkeen ei kyseiselle cd:lle enää pysty lisäämään tietoa.
Tuolta löytyy jotakin ohjeita:
http://www.fujitsu-siemens.fi/rl/servicesupport/pdf/Nero 5 ohje.pdf

Äänestä

niin ko. CD on R mallia eli kertalleen poltettava ,siihen ei voi lisätä jälkeenpäin mitään. se on semmoinen ja pysyy. Kun käytät taas RW levyä pystyy siihen jälkeenpäin lisäämään ja poistamaan kuvia !!

Äänestä
  • Kyllä minä sille uudelle CD/r:lle sain tallennettua monta eri kertaa. Otin jopa välillä pois. Ja sitten tallensin uudelleen. Onnistui hyvin. Joten epäilen, että siinä edellisessä CD:ssä oli joku vika.

    Äänestä

  • taas kirjoitti:

    Kyllä minä sille uudelle CD/r:lle sain tallennettua monta eri kertaa. Otin jopa välillä pois. Ja sitten tallensin uudelleen. Onnistui hyvin. Joten epäilen, että siinä edellisessä CD:ssä oli joku vika.

    Voi sille cd-r levylle lisätä ainakin kamaa monta kertaa, jos asema tukee sitä. Sitten kun valitsee "sulje levy", niin sen jälkeen sille ei voi enää lisätä.

    Äänestä

oot sulkenut levyn ei sille pitäis enää voida lisää polttaa.Toisaalta vaikka jättäis aukikin saattaa joskus jäädä onnistumatta.Ja etenkin jos koittaa jatkaa toisella softalla ja asemalla polttamista on tulos aikas epävarma.
Romput ovat herkkiä viottuun.Sitäpaitsi kannattaa muistaa että niiden todellinen elinkaari ja kestävyys voivat olla paljonkin mainosmiesten pyuheita lyhyempiä.Korruptoitumisen välttämiseksi muistaakseni arkistointiromput poltetaan uusiksi viiden vuoden välein.
Eli paperivalokuva ei ole kestävyydessään löytänyt digimaailmasta vielä korvaajaa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


herkästi kirjoitti:

Olen tallentanut valokuvia CD:lle (CD-R). Minulla on DVD/CD-RW asema. CD ei ollut vielä lähelläkään täyttä, kun yritin kopioida taas lisää kuvia sinne. Ei onnistunut sitten millään. Ohjelma ilmoitti vain, että ei voi tallentaa. Yritin monta kertaa, eikä onnistunut. Sitten otin uuden tyhjän CD:n, tälle se onnistui. Tietääkseni sitä käytettyä CD:tä ei ollut mitenkään vahingoitettu, ei ole pudonnut eikä mielestäni naarmutettu. Olen säilyttänyt sen omassa kotelossaan. Kuinka herkästi nämä CD:t vioittuvat?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu