Kauppasaarron purkaminen aloitettu

Takaisin Kuubaan

Obama on purkanut jenkkien kauppasaartoa siltä osin, että jenkit voivat matkustaa Kuubaan halutessaan. Hienoa Barack Obama!

Kuubasta alkaa tulemaan täten yksi maailman upeimmista lomakohteista, mitä se nyt jo on ja aina vaan paranee. Ei kuin matkaa vaan varaamaan. Ps. itse olen käynyt n. 20 eri maassa ja kokemuksesta voin verrata maata muihin.

7

1209

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • sakkia

      No menkää nyt sitten nopsaan käytmään Kuubassa, ennenkuin jenkit pilaavat tuonkin maan.

    • Rod Pokes

      Mortonki!

      Kolmas Kuuban matka neljän vuoden sisällä on taas takanapäin. Omatoimireissuja kaikki.
      Ihmiset ovat aina olleet mukavia ja sää näin kevät-talvella loistava.
      Tässä vuosien varrella on tottunut näihin keskusteluihin,joissa yleensä mainitaan Kuuban muuttuvan turvattomaksi matkailukohteeksi, kun Fidelin ote hellittää. Fidel on nyt muodollisesti poissa vallankahvasta (edelleen Kuuban kommunistipuolueen johdossa), mutta maa entistäkin rauhallisempi ja ihmisten taloudellinen asema on koko ajan kohentunut.
      Merestä Kuuban rannikolta on löydetty mittavat öljy- ja kaasuvarat, joiden hallinnan Kuuba haluaa varmasti pitää omissa käsissään.
      Mahdollinen jenkkien matkustusrajoitusten poistaminen tulee aiheuttamaan matkailuryntäyksen Kuubaan. Kuuban kansallinen etu tässäkin asiassa on pitää matkailutulot omassa kassassaan.
      Eurooppalaisille turisteille jenkkiryntäys ei tule olemaan hyvä asia. Jenkkien tippikulttuuri on omaa luokkaansa, kanadalaiset pikkuserkutkaan eivät siihen pysty. Hintataso tulee turistien osalta siten nousemaan vahvasti. Matkailutulojen kasvu on tietysti hyvä asia Kuuballe ja sen kansalaisille.
      Kuubasta ja USA:sta puhutaan useimmiten akselilla sosialismi vastaan kapitalismi. Kuuban kannalta suhteiden tärkein pointti ei kuitenkaan liity suoraan näihin seikkoihin, vaan tärkein asia on Kuuban itsenäisyyden ja riipppumattomuuden turvaamin suhteessa USA:aan. Tästä asiasta ei Kuubassa tinkitä.
      Patria o Muerte!

    • ihan noin mennyt

      Vaan nykyään amerikan-kuubalaiset saavat vierailla maassa joka vuosi eikä kerran kolmessa vuodessa, kuten aikaisemmin.

      Hyvä avaus Obamalta, mutta sitä taas en ymmärrä yhtään, millä ihmeen tavalla Kuuba tuon vuoksi paranisi lomakohteena(?). Sen maan viehätys ainakin minulle on jossakin aivan muualla kuin amerikkalaisten turistien määrässä.

      Tavallisten kuubalaisten elämään tutustuttuani toivon koko sydämestäni, että kauppasaarto ja kaikki matkustusrajoitukset puretaan, mutta satunnaisesti maassa vierailevan eurooppalaisen turistin näkökulmasta tuo olisi valtava takaisku.

      Toisaalta en ymmärrä myöskään sitä, miksi jenkkien tippikulttuuri vaikuttaisi asiaan mitenkään. Edullinen maa se olisi edelleen enkä ole koskaan tuntenut ylpeyttä tai häpeää antamieni tippien määrästä.

      • Mariina

        Toivotaan ettei ne jenkit tule sinne sikailemaan sikainflulenssan kanssa.Eipä sillä etteikö ne kuuban kansalle olisi kauppasaarron takia velkaa mutta purkakoot kauppasaarron kokonaan niinkuin YK on moneen kertaan vaatinut ja tuominnut sen laittomaksi.Vasta pieniä helpotuksia on tullut mutta toivossa on hyvä elää.Viedään me suomalaiset sinne mm.vanhat toimivat nokiat latureineen ja muuta eletroniikkaa kun ensi matkailu kausi alkaa.Nyt on aikaa kysellä kavereiltakin oliko heillä antaa..


      • luulisihan tuollainen
        Mariina kirjoitti:

        Toivotaan ettei ne jenkit tule sinne sikailemaan sikainflulenssan kanssa.Eipä sillä etteikö ne kuuban kansalle olisi kauppasaarron takia velkaa mutta purkakoot kauppasaarron kokonaan niinkuin YK on moneen kertaan vaatinut ja tuominnut sen laittomaksi.Vasta pieniä helpotuksia on tullut mutta toivossa on hyvä elää.Viedään me suomalaiset sinne mm.vanhat toimivat nokiat latureineen ja muuta eletroniikkaa kun ensi matkailu kausi alkaa.Nyt on aikaa kysellä kavereiltakin oliko heillä antaa..

        sosialismin ihme osaavan rakentaa omat kännykkänsä.


    • ja loistavaa

      Nyt Kuubalaiset laatutuotteet valtaavat USAn markkinat. Florida täyttyy vanhoista jenkkiraudoista...

      • jrhoffa

        Kauppasaarron mahdollisesti joskus purkautuessa pääsevät jenkitkin nauttimaan aidoista kuubalaisista laatutuotteista, kuten hienostuneista Anejo luokan Havana Club rommeista, muhkeista Cohiba ym. sikareista ja maailman luokan musiikista.
        Ei tarvitse enää evätä viisumeita terroristeina pidetyiltä kuubalaisilta muusikoilta, kuten esim. Omara Portuondolta.
        Eikä tarvitse valmistaa kuubalaisina myytäviä feikkisikareita, eikä varastaa kuubalaisia tuotemerkkejä omaan käyttöön.
        Joten alas vaan kauppasaarto.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Purran tuhoja tuskin saadaan koskaan korjatuksikaan

      Purra on aiheuttanut Suomen taloudelle karmaisevat tuhot. Sen lisäksi Purra on ajanut myös suuren osan Suomen kansasta k
      Maailman menoa
      146
      7841
    2. Miksi persuilla ei ole firmoja?

      Kuten vasemmisstolaisilla, esim. Sannalla MA\PI. Eikö ole aika erikoista?
      Maailman menoa
      100
      7310
    3. Persut hommasivat Suomeen 35 000 pientä lasta v. 2015

      Onko Riikka Purra nyt tavoittelemassa tätä samaa historiallista persujen utopiaa? Purram kaksinaamaisessa pelissä vaadit
      Maailman menoa
      31
      7202
    4. Aamun Riikka: työttömyydessä lähestytään viime laman synkintä vaihetta

      Nopeasti mentiiin upean Marinin hallituksen ennätystyöllisyydestä toiseen ääripäähän, kohti Suomen historian kurjimpia t
      Maailman menoa
      21
      6828
    5. Se oli Orpo joka rynni Eagle S -alukselle

      Vastoin kaikkia kansainvälisen merenkäynnin sääntöjä. Kunpa olisi ollut purjehtija Harkimo Suomen johdossa silloin. ht
      Maailman menoa
      2
      6376
    6. Marinin tuhojen korjaaminen kestää kahdeksan vuotta

      Nyt on vasta neljännes mennyt ja ensimmäiset korjausliikkeet saatu liikkeelle. Innokkaimmat olivat odottaneet että jo t
      Maailman menoa
      75
      6374
    7. Purran vuoro kiihoittua Lepomäen sääristä

      "Ulkoministeri Elina sanoo, ettei muuta pukeutumistaan sen mukaan, kenet tapaa, ja että hän ei suostuisi peittämään kasv
      Maailman menoa
      23
      6084
    8. Miksette persut irtisanoudu Kirkin lausunnoista?

      Kirkhän muun muassa vaati raiskattuja naisia pidättäytymään abortista ja vaimoja alistumaan aviomiestensä tahtoon. Mik
      Maailman menoa
      112
      6002
    9. Persujen kaksoisstandardit: Räsäsen uhkailu paha, Virran uhkailu hyvä

      Tässä taas nähdään kuinka kaksinaamaista porukkaa persut ovat. Mitäs persut tähän?
      Maailman menoa
      47
      5478
    10. Demarikultin uhri kertoo

      Demarikultin uhri kertoo: “En saanut mennä edes suihkuun ilman lupaa” – Seksuaalisen hyväksikäytön uhri kertoo vuosistaa
      Maailman menoa
      84
      5380
    Aihe