Sain tuossa vinyylisoittimen, mutta nyt tarvitsisi jonkinlaisen RIIA vahvistimen sitten. Olen hukassa näiden asioiden kanssa, joten tässä pari tyhmää kysymystä: mikä on 'RIIA', ja mitä meinaa 'phono'? Käykö siis mikä tahansa VAHVISTIN, johon voin sitten kytkeä kaiuttimet? Ja ensinnäkin - voiko aktiivikaiuttimet kytkeä tähän (RIIA) vahvistimeen?
Jos jollain on hyviä vinkkejä, että mistä löytäisi halvalla ja hyvää, niin olen kiitollinen! Ja kaikenlisäksi kasettidekki olisi aika tärkeä saada mukaan, jos on mahdollista.
Jos jollain on hyviä vinkkejä, että mistä löytäisi halvalla ja hyvää, niin olen kiitollinen! Ja kaikenlisäksi kasettidekki olisi aika tärkeä saada mukaan, jos on mahdollista.
Vastaukset 3
Vanhimmat
RIAA korjain muuttaa levysoittimelta tulevan signaalin linjatasoiseksi, jotta sen voi kytkeä vahvistimeen, jossa ei ole levysoitinliitäntää. _Toisissa_ korjaimissa on ylimääräinen linjasisääntulo, ja vaihtokytkin, joten sellaisen voi kytkeä vaikka ei olisi vapaata linjasisääntuloa vahvistimessa. RIAA korjaimen ulostulon toki voi kytkeä myös aktiivikaiuttimiin tai vaikka tietokoneen äänikorttiin. Normaalisti se kytketään vahvistimeen. RIAA korjaimia saa esim. Partcosta.
http://www.partco.biz/verkkokauppa/product_info.php?manufacturers_id=117&products_id=10680&osCsid=c8a4f6606f2f7efa4c8a8aa7aefd97fc
Toisissa (uudemmissa) soittimissa korjain on sisäänrakennettuna.
Ennen halvoissakin vahvistimissa oli levysoittimelle varattu liitäntä (phono), joka sisälsi RIAA-korjaimen. Nyt on tuo liitäntä pääosin kadonnut ja tarvitaan erillisiä RIAA-korjaimia.
Paremman luokan levysoittimissa tuskin on edelleenkään tuota korjainta sisäänrakennettuna.
Jos ongelma vielä ajnkohtainen.Aja vaikka turkuun
siellä on sellaisia osta ja myyntiliikkeitä josta saat kunnon käytetyn vahvistimen tai viritinvahvistimen joka riittää vaativaankin käyttöön eikä lopu liitännät.Yksi liike esim koulukadulla.Tutki netistä.Lähellä rautatie asemaa on mahtava hig end liike sieltä sain levariini huippurasian puoleen hintaan.Jotkut kun osaavat tuon kaupanteon taidon.