hätä on suuri kaverit kiusaa ja lupaa antaa turpiin.miten selviää koulumatkat?vanhemmilla oli tosi mielekäs ilmoitus,ei kiinnosta puuttua riitoihin
mitä jos tikit pamahtaa naapurin naamaan?
sakollisiksi pitää saada kiusaaminen
mitä jos tikit pamahtaa naapurin naamaan?
sakollisiksi pitää saada kiusaaminen
Vastaukset 2
Vanhimmat
ottakaa kiusatut yhteyttä minuun:
[email protected]
lupaan auttaa teitä. voin myös tarvittaessa auttaa paikan päällä. minunlaisiani olisi jo tarvittu monta vuotta sitten, mistä muuten saatte tukea jos ei opettajatkaan puutu asiaan.
minä, salainen tukesi voin antaa apua. Päätoimenani on opettaa sinut puolustamaan itseäsi ja tarvittaessa voin sen toteuttaa puolestasikin. kuulostaako miltään?
Kerro koulussa opettajalle, terveydenhoitajalle, tarvittaessa poliisille, terapeutille, lääkärille. Kyllä vanhempiesikin pitäisi puuttua siihen jos sinua uhataan fyysisesti. Lieneekö se sellaista ymmärtämätömyyttä vai välinpitämättömyyttä. JOkatapauksessa Sinun tulisi kertoa tästä jollekulle aikuiselle! Tsemppiä elämääsi ja et ole syyllinen siihen jos joku ihminen aikoo/haluaa tehdä sinulle jotain. Kerrothan tästä jollekulle. JOs vanhempasi eivät vain välitä, ja sinua oikeasti pelottaa ota yhteys sosiaalitoimistoon. Et saisi koskaan elää pelossa.(P.S. jos netissä joku haluaa olla tukihenkilösi, niin muistathan een että tänne voi kirjoitella kuka vain ja näihin tulee aina suhtautua varauksella, ei siis kannata ottaa yhteyttä keneenkään tuntemattomaan netissä noin vain. Ehkä eri asia vahhempien tietäessä ja valvoessa voi vastata johonkin kirjeenvaihtoilmoitukseen...ja silloinkaan ei oikeastaan voi tietää kuka on siellä koneen toisessa päässä.)