ja jos olette, niin mitä?
Itse on ole saanut mitään, päinvastoin huostan, jolle ei olisi ollut aihetta.
Itse on ole saanut mitään, päinvastoin huostan, jolle ei olisi ollut aihetta.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
lähettää lapsi jatkohoitoon ls-laitokseen, jonne se saakelin huostaanotto vaadittiin. Siis tämä tehtiin sairaalapaikkojen puutteen takia, niin se minulle selitettiin. Ja huostaanotto oli vain jonnin joutava toimenpide paperilla, josta ei tarvinnut välittää.
Kun sossu tuli kuvaan mukaan, he tyrkkäsivät meille väkisin kaksi ls:n perhetyöntekijää. Olin niin stressaantunut koko huostasuunnitelmasta, että en olisi millään jaksanut tutustua uusiin ihmisiin, mutta heidänkin "apunsa" maalailtiin niin hehkuvin värein, että suostuin lopulta tai ei kai siinä oikeastaan ollut vaihtoehtoja.
No, lopulta he olivat ihan kivoja mimmejä, vaikka olihan se oma rasitteensa aina kestitä heitä pari tuntia kerrallaan. Mutta loppupeleissä, kun huosta loppuikin lyhyeen kuin kananlento, silloin perhetyöntekijöiden tuntemus osoittautui korvaamattomaksi. Ehkä se parhaimmillaan jopa ratkaisi kaiken.
Kun vaadin sossun laitokseen tarkastuskäynnille, mukana tulivat myös perhetyöntekijät. Ja koska laitoksessa peloteltu ja uhkailtu lapsi ei uskaltanut puhua sossulle asioistaan, luuli sossu, että tilanne on lapsen kannalta OK ja laitos samoin. Vasta kun lapsi jäi keskenään perhett:n kanssa, hän uskalsi kertoa kaiken, miten häntä laitoksessa kohdeltiin.
Sillä oli suuri merkitys, sossu purki huostan vajaassa neljässä kuukaudessa 24:n kk:n sijasta.
Siis näin, tavallaan kiertotietä sossun tarjoama apu auttoi siinä tilanteessa. Mutta siitä avohuollon tueksi sanotusta perhett:n meillä istumisesta ei ollut mitään hyötyä ennen huostaanottoa. Vaikka ls:lla olisi ollut käytössään kaikki mahdollinen rahoitus avohuollon tukiin (jota heillä ei ole), eivät ne tuossa tilanteessa olisi hoidollista huostaanottoa pystyneet estämään.
Siis sossuthan eivät päätä sairaalapaikkojen määrästä tai siitä, noudattavatko psykiatrit terveydenhoitolakia vai eivät.
tukea ;) Hyvin harvoin saa kuulla, että lastensuojelun tuki olisi ollut sen laatuista, että sillä olisi ollut tarkoituskaan poistaa ongelmaa ja estää huostaanottoa.
Esim. se, että perhetyöntekijät laitetaan istumaan äidin luona kahvia ryystämässä, ei missään nimessä poista lapsen kouluongelmia, jotka johtuvat kunnan haluttomuudesta riittävän erit.opetuksen rahoittamiseen.
Eikös ensimmäinen "apu" ennen huostaanottoa ollut Pojan äipänkin tapauksessa ls:n tarjoama perhetyö?
Näin sossu sai kirjata huostapapereihin, että avohuollon tukea on tarjottu, mutta se ei ollut riittävää. Silloin hallinto-oikeus voi hyväksyä huostaanoton, koska lain kirjainta oli noudatettu. SEHÄN hallinto-oikeutta eniten kiinnostaa, eikä ensisijassa se, millä SYIN lapsi huostaanotetaan.
vaikka papereissa sanotaan että huostaanoton tarkotuksena on tukea äidin vanhemmuutta.mitäköhän toiki tarkottaa.
lainsuojaton, ls voisi alkaa käyttää virka-asuinaan prosenttiliivejä.
kykenemätön vanhemmuuteen. Ehkä tapaamisoikeuden rajoituskin sitten tuki minun vanhemmuuttani. Huosta-aikaan tätä huomiota ei oltu vielä tehty.
Ilman mitään toimenpiteitä tai minun muuttumistani miksikään tapaamisoikeuden rajoitus on purettu ja huostanpurkukin luvattu. Ne räiskivät noita syytteitä ihan mielinmäärin, miten satttu ja pitkin poikin.