Minulla on vanhan järjestelmän objektiiveja; Tamron 35-70 mm 3,5-3,5. Tamron SP 28-135 mm 4-4,5. Olympus F.Zuiko 1,8 F 50 mm. Minolta 45 mm 1:2.
Mitkä näistä objektiiveista käyvät digijärkkäreihin ja mihin niistä?
Tiedoista kiitollinen digiaikaan jo kauan sitten siirtynyt kompaktikameran omistaja, joka miettii digijärkkärin ostamista.
Mitkä näistä objektiiveista käyvät digijärkkäreihin ja mihin niistä?
Tiedoista kiitollinen digiaikaan jo kauan sitten siirtynyt kompaktikameran omistaja, joka miettii digijärkkärin ostamista.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Mikä kiinnitys on Tamroneissa? Muuten ei voi vastata.
Jos ne on irtosovitteella saa ne kiinni melkein mihin tahansa ja toimivat osittain.
Minolta käy vain minoltaan tai Sonyyn. Olympus sovitteella Olympukseen.
Tamronin SP sarja oli aikoinaan tarkoitettu vakavampaan valokuvaukseen, mutta nykyaika menee ohi. Kyllä ne vanhat obiskat ovat kaatopaikkatavaraa. Ne ovat tehty sillä tietämyksellä ja käsityötaidolla, mitä silloin osattiin. Nykyobjektiiviit suunnitellaan monimutkaisilla tietokoneohjelmilla ja ne valmistetetaan roboteilla. Esim. Canonin L-sarjan objektiiveissä 1 kymmenestä voi olla, sitä laatua, mitä sen pitäisi olla. Jos haluaa teräviä valokuvia, niin, ei vanhoilla vaarinaikaisila objektiiveillä otetuista kuvista kannata liikoja vaatia, vaikka ne nykyaikaiseen järkkäriin sopisivatkin.
Se yksi ja ainoa paikka, jossa olen kuullut huonoa L-sarjalaisista, on tämä foorumi.
Sonnan esiintymisen todennäköisyys on kaikilla merkeillä yhtä suuri. Kuluttajatason optiikassa moninkertainen.
Voisikohan omistajia tämän palstan perusteella verrata henkiseen kasvuun esim.
Canonin omistajat koulutytttöjä
Olyn omistajat pissiksiä
jne.
Eräskin luontokuvaaja hyväksyi vasta neljännen testaamansa yksilön käyttöön. En muista mallia varmasti, mutta joku 400-500 millinen L se oli.
Aika monella merkillä on ollut jopa susia sarjoja.
Nikoninlla oli lehtimiesten suosima "erinomainen, super" 35-105 zoom. Kun se sitten testattiin oli se testin honoin. "Kyllä se kymppikuviin riittä", todettiin kun kaksi eri yksilöä oli antanut saman ala-arvoisen tuloksen.
Sama oli suosittu Nikkor 4,5/300 ED. Se oli huonompi kuin vanhempi versio ilman ED:tä ja sisäistä tarkennusta. Jo etsinkuvakin näytti harmaammalta.
Kyllä vanhoja linsejä kannattaa käyttää, mutta vain Parempia tai erikoisempia malleja, kuten superlaajakulmia/kalansilmiä, macroja ja pitkiä teleitä. Mitään normaalizoomeja ei kannata, koska käyttö on usein hankalaa ja tulos korkeintaan kittiobjektiivin luokkaa suuren värihajonnan ja tarkennusvirheiden vuoksi.
Onkos nuo Tamronit Minoltasta? Nuo eivät vaikuta kovinkaan hinnakkailta linsseiltä joten ei välttämättä kannata järjestelmää noiden perusteella valita.
Minoltan vanhat objektiivit käyvät tosiaan suoraan Sonyn uusiin runkoihin ja niissä on vielä kivasti vakain rungossa, joten ei tarttee ostaa hinnakkaita vakainputkia.
Mitä tulee noihin Canonin L-sarjalaisiin niin aika kova väite, että vain 1/10 olisi sellainen kuin on tarkoitettu? Kovin onnekas olen sitten vissiin ollut, kun ei oo yhtään sutta tullut vielä vastaan niissä.
Ja hei kyllä se vaan on niin että monet nykypäivän suosituimmista objektiiveista on aika vanhoja tekeleitä.Canoninkin EF 24-70mm L on melkein 8 vuotta vanha objektiivi. Silti varmasti suurin osa mediassa julkaistavista kuvista otetaan juuri kyseisellä putkella.