Kuulostaako nimi Isla suomalaisista jotenkin ulkomaalaisen nimeltä? Tiedän,että kyseistä nimeä on ulkomailla annettu tytöille paljon,mutta Suomessa se on vielä aika tuntematon.
Minusta se on kuitenkin kaunis ja mukavan harvinainen nimi,jonka luulisi sopivan suomalaistenkin suuhun.Sen ei myöskään pitäisi sekoittua helposti mihinkään vastaavan laiseen nimeen (kuten oma nimeni..) Tai ainakin minulle tulee nimestä Isla,mieleen vain nimi Kaisla :)
Minusta se on kuitenkin kaunis ja mukavan harvinainen nimi,jonka luulisi sopivan suomalaistenkin suuhun.Sen ei myöskään pitäisi sekoittua helposti mihinkään vastaavan laiseen nimeen (kuten oma nimeni..) Tai ainakin minulle tulee nimestä Isla,mieleen vain nimi Kaisla :)
Vastaukset 8
Vanhimmat
yleistyy Suomessa vauhdikkaasti. Viime vuonna täällä syntyi jo lähes sata Islaa, vaikka ennen vuotta 1980 se oli aivan tuntematon.
Minulle Isla tuo mieleen nimen Islam, joka on miehennimi islamilaisten keskuudessa. Siitä syystä en suosittelisi sitä suomalaiselle tytölle.
On itseasiassa hyvin kaunis nimi. Minulle mieleen tulee pohjoismainen vapaa sielu ja luontotytto. Tykkaan nimesta suomeksi, mutta en englanniksi, jossa se lausutaan "aila".
sopii hyvin mielestäni pienelle tytölle ja nuorelle neidille. Hieno nimi!
Minulle tulee mieleen Islanti :) ja ehkä islanninhevoset. Ei mikään negatiivinen mielleyhtymä.
Tulee mieleen eräs ravintola Rodoksella ja Madonnan laulu La isla Bonita. Mutta nätti nimi Isla on:)
Isla on esikoinen,
sitten Aisla ja
sitten Kaisla.
Että näin , hymiö peräss` että silleen. xD
Tarkoittaa espanjaksi saarta. Ihan mukava nimi sinänsä, ei suomenkielen vastainen ja yleistymässä koko ajan. Toivottavaa kuitenkin olisi, että edes toinen nimi olisi ns. suomalaisempi (siis perinteisempi).
väännelmiä ja uudehkoja nimiä. mutta isla kyllä kolahtaa. kuulostaa kivalta. kaisla tosin vielä kauniimpi.