Älkää häpeilkö..

kohta tulee

seuraavan sukupolven känny, 4G-känny. Tekniikkaa valmistellaan ja hiotaan parhaillaan.

5

328

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • mulle

      Antaa tulla vaan. :) Olen kytkenyt omasta kännystäni UMTSinkin pois. Vain GSM on nyt käytössä. UMTSilla, joka yleensä oli automaattisesti valittuna, tyhjeni akku paljon nopeammin.

      Olen siis peruskäyttäjä, jolle riittää puhelut ja tekstarit. Muita hienouksia en tarvitse.

      • muutaman vuoden päästä

        kun GSM-verkot ajetaan alas ja 3G ottaa sen paikan. :) Eli sullakin on edessä pakkosiirtyminen 3G:hen.


      • toimettomiksi?
        muutaman vuoden päästä kirjoitti:

        kun GSM-verkot ajetaan alas ja 3G ottaa sen paikan. :) Eli sullakin on edessä pakkosiirtyminen 3G:hen.

        Tarkoittaako tuo sitä, että vanhat kaksitaajuuskännykät lakkaavat toimimasta? Monellahan on vuosia hyvin pavelvelleita vanhoja kännyköitä, joihin on vain aika ajoin ostettu uusi akku, sekin yleensä tarvikevalmistajalta.

        NMT-kännyköillehän kävi noin aikanaan, kun NMT-verkko ajettiin alas. GSM:t voi tosin ilmeisesti roudata sellaisiin maihin, joissa vanhat verkot ovat pystyssä jatkossakin.


      • sitähän se
        toimettomiksi? kirjoitti:

        Tarkoittaako tuo sitä, että vanhat kaksitaajuuskännykät lakkaavat toimimasta? Monellahan on vuosia hyvin pavelvelleita vanhoja kännyköitä, joihin on vain aika ajoin ostettu uusi akku, sekin yleensä tarvikevalmistajalta.

        NMT-kännyköillehän kävi noin aikanaan, kun NMT-verkko ajettiin alas. GSM:t voi tosin ilmeisesti roudata sellaisiin maihin, joissa vanhat verkot ovat pystyssä jatkossakin.

        tarkoittaa. Ei niitä verkkoja ihan yllättäen ja kertarytinällä ajeta alas kumminkaan. Mutta tossa on takana kaksi asiaa: 1. se että kahden rinnakkaisen verkon ylläpito on kallista ja 2. se että GSM-verkot alkaa olla jo pikkuhiljaa tiensä päässä, siis vanhoja ja reistaavia (elisalla ja Soneralla on vanhimmat verkot, dnalla on uudempi joten sen verkko ei niin reistaava ole vielä).

        GSM-puhelimet tosiaan voisi lähettää/myydä jonnekin muualle missä niitä verkkoja on vielä.

        NMT-kännyissä taidettiin vissiin aikoinaan maksaa "tapporahaa" jolla saatiin ihmiset vaihtamaan GSM:ään. Mutta ilmeisesti radioamatööreilläkin on jotain muunnettuja NMT-puhelimia, ovat itse muuttaneet niitä..tän käsityksen olen saanut kun olen lukenut juttuja.


    • hömpötys

      sama se nyt et mikä g tai mikä ö sielt tulee seuraavaks.. eks se nyt oo pääasia et sil kapulal voi pitää yhteyttä ja tekstata ? :D

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Upea peppuisella naisella

      Upea peppuisella naisella on upea peppu.
      Ikävä
      85
      6294
    2. Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta

      Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t
      Tornio ja Haaparanta
      30
      3783
    3. törniöläiset kaaharit haaparannassa

      isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/
      Tornio ja Haaparanta
      28
      3140
    4. Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!

      https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu
      Maailman menoa
      369
      1696
    5. Mihin se sysipska hävisi?

      Katso Frida Kahlo elämäkerta ja opi.
      Ikävä
      33
      1388
    6. Upea peppuisella miehellä

      Upea peppuisella miehellä on upea peppu.
      Ikävä
      27
      1330
    7. Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän

      Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi
      Maailman menoa
      46
      949
    8. Anteeksi kulta

      En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv
      Ikävä
      11
      946
    9. Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."

      Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:
      Tv-sarjat
      11
      870
    10. Tykkään susta todella

      Paljon. Olet ihana ❤️
      Ikävä
      42
      849
    Aihe